Вообичаено секоја година на денот на шегата техничките компании имаат супер креативни начини да нѐ измамат. Вообичаено неколку компании предводат на овие листи, иако секако има и смешни изненадувања: Еве дел од овогодинешните првоаприлски шеги: Google Maps – Пронајди го Валдо Оваа година Google и Google Maps на мапата вметнаа „Пронајди го Валдо“. Станува збор […]

Прочитај повеќе

Nvidia наскоро би можела да му се приклучи на AMD и да издаде графичка картичка која ќе се користи за копање крипто валути. AMD има вакви специјализирани модели од поодамна, и поради тоа доминира на овој сегмент од пазарот. Новата Inno3D P102-100 ќе биде наменета за копање на криптовалути, јави ExtremeTech. Според спецификациите, секако доколку се […]

Прочитај повеќе

Високата цена на крипто валутите го зголеми интересот за копање на криптовалути. Жртва на ова се гејмерите кои планираат да купат графички картички кои достигнаа луди цени. Дополнително, и самата достапност на картичките е проблем. Поради ова производителот на графички карти Nvidia побара од продавачите гејмерите, а не крипто рударите да бидат приоритет. Крипто валутите […]

Прочитај повеќе

Ако некако успеавте да не забележите, главна вест кај процесорите на почетокот на 2018 се два безбедносни пропусти. Meltdown и Spectre ги зафатија речиси сите процесори произведени последните 20 години. Процесорите од Intel, AMD и ARM се подложни на пропустот. Иако изгледаше дека само „главните“ процесори се подложни на напад, вчера безбедносна закрпа за Spectre […]

Прочитај повеќе

Огромен 65-инчен гејминг монитор е иднината на гејмингот. На CES 2018 во Лас Вегас, Nvidia го претстави Big Format Gaming Display. Мониторот е 4К, 120Hz, 1000 Nits ХДР, со ултра ниско доцнење. Ако ова е е доволно, телевизорот доаѓа со интегриана Shield конзола која овозможува стримање до телевизорот и без физичка врска.

Прочитај повеќе

Onlive беше сервис кој им дозволуваше на гејмерите да ги играат и најголемите ААА игри на компјутери со исклучително слаб хардвер, игри како Batman: Arkham City се „покренуваа“ на десет години стар лаптоп така што се користеше интернет конекција за да се користат харверските ресурси на исклучително моќните компјутери на Onlive. Но, гејмерите некако не […]

Прочитај повеќе

За четири години вештачката интелигенција ќе биде доволно моќна да ги замени луѓето како возачи, вели Јенсен Хуанг од Nvidia. Ова можеби и не е преголемо изненадување за луѓето кои ги следат состојбите. Nvidia не е единствената компанија која смета дека 2021 е година за автономни возила. „Ќе бидат потребни помалку од 4 години за […]

Прочитај повеќе

Kои настани и новости ја одбележаа гејмерската индустрија неделава? Добредојдовте во најновиот извештај за вашето омилено хоби, четириесет и четврто издание. Сите оние кои предвреме ја имаат купено Destiny 2, ќе можат и предвреме да ја преземат играта за да веднаш се втурнат во бетата од 28.август. Оние кои не ја купиле играта, ќе можат […]

Прочитај повеќе

Со завршување на огромната летна распродажба, Valve ги објави и јунските резултати од анализите за хардверот и софтверот кој го користат Steam корисниците. На фронтот со процесорот, се чини дека Steam корисниците имаат малку љубов за AMD. Па така, неверојатни 81% користат Intel, а само 19% користат AMD процесор, што е за три проценти помалку […]

Прочитај повеќе

Nvidia и најголемиот кинески пребарувач, Baidu, потпишаа договор за развој на автономни возила. Договорот опфаќа и други области како развој на вештачка интелигенција. Кога е во прашање компјутерот зад паметните возила, Nvidia речиси без сомневање е лидер на ова поле. Компанијaта постојано ја развива Dive PX платформата. Baidu веќе тестира автономни возила, но по партнерството […]

Прочитај повеќе

Nvidia претстави нов мобилен процесор. Новиот MX150 доаѓа на местото на 940MX и ќе има трипати подобри перформанси за исто потрошена електрична енергија. Според картичката која ја менува MX150, би требало да се користи во средната класа на лаптопи. Новиот графички процесор е базиран на Pascal. Според податоците од Nvidia, процесорот е доволно моќен за најпопуларните […]

Прочитај повеќе

Игрите кои најчесто се присутни во е-спорт арените како League of Legends, Overwatch или Dota,ги играат милиони играчи. Сепак перформансите кои овие игри ги побаруваат од компјутерите, не се приближни со останатите гејминг наслови. Во септември 2016 година, Riot Games објавија дека над 100 милиони играчи играат League of Legends секој месец. Дури и да се […]

Прочитај повеќе