Во случај да не умеете да цртате, не се грижете, не сте единствени. Но, со најновата уметничка алатка на Nvidia, можете да навлезете во чевлите на семоќниот и да создавате зашеметувачки пејзажи. Имено, наместо да користите бои и да цртате работи кои не би можеле да ги импресионираат ни петгодишните деца, GauGAN ви дозволува да бирате […]

Прочитај повеќе

Вашето куче е супер куче, но што кога би било маче? Ваквата мисла никогаш не нѝ поминала низ паметот, иако сме огромни фанови и на двете миленичиња. Некој од Nvidia мора да имал многу слободно време и вознемирувачки внатрешни монолози затоа што на следниот линк го дава одговорот на токму тоа прашање. Како би изгледало […]

Прочитај повеќе

Пред неколку дена Nvidia претстави импресивна вештачка интелигенција која речиси од обични шкртаници креира неверојатно слики. На корисникот секако ќе му требаат неколку секунди за оваа слика, но она што потоа со сликата го прави вештачката интелигенција на Nvidia е импресивно. Станува збор за интересна алатка за цртање во која корисникот одбира што црта и […]

Прочитај повеќе

Nvidia е нов сопственик на израелскиот производител на чипови Mellanox. Цената која компанијата ја плати за производителот на чипови е 6,9 милијарди долари. Со ова Nvidia ја продлабочува својата инвестиција и портфолио во производството на податочни центри. „Податочните центри станаа најважниот компјутер на светот. Компјутерот повеќе на започнува и завршува како сервер. Компјутерот на иднината […]

Прочитај повеќе

Официјално нема најава за RTX 2060 верзија на графичките картички од Nvidia, но веќе се појавија првите бенчмарк тестови. Тестовите се дел од бенчмаркот за Final Fantasy XV. За разлика од претходникот по првите тестови се чини дека RTX 2060 ќе биде 4К графичка картичка. Презентираните тестови се направени на 3849 х 2160 резолуција и […]

Прочитај повеќе

Претпоставуваме дека она што гејмерите најмногу сакаат е да излезат во пресрет на максималните побарувачки на моментните игри и да се втурнат во графичко совршенство од епски пропорции. Ако некоја графичка карта може да ве приближи до таквата нирвана, тоа е најновиот продукт на Nvidia и нивната линија од GeForce графичките карти – RTX 2080. […]

Прочитај повеќе

Новата генерација на графички картички од Nvidia ќе доаѓа со далеку поедноставен оверклок. Новата функционалност се вика „Scanner“ и ќе помогне на понеискусните, но и на искусните сопственици на компјутери кои сакаат да ги тестираат границите на своите машини. Оверклокувањето е процес со грешки. Корисникот малку го подига напонот и добива подобри перформанси, па уште […]

Прочитај повеќе

Nvidia претстави нова графичка картичка Tesla T4. Графичката картичка доаѓа со туринг-архитектура, и ќе биде фокусирана на вештачка интелигенција. Вообичаено овие картички излегуваат блиску со сериите на гејминг графички картички, но сепак освен архитектурата се неповрзани. Tesla T4 е оптимизирани за вештачка интелигенција. Доаѓа со 2 560 CUDA и 320 Tensor јадра. Графичката доаѓа со 16 […]

Прочитај повеќе

Новите графички картички од Nvidia доаѓаат наскоро, компанијата ги претстави првите картички од 2000 серијата на Gamescom во Германија. Според првите најави ќе бидат навистина брзи, а според Nvidia дури 6 пати побрзи од сегашните. Според очекувањата компанијата се префрли на архитектурата Туринг и „рипна цела илјадарка“, па новите картички се 2xxx серија. Најверојатно ќе […]

Прочитај повеќе

Новите RTX картички на Nvidia доаѓаат наскоро, и со нив ray tracing. Но, што точно значи ова за игрите? За среќа, Nvidia претстави дел од можностите.

Прочитај повеќе

Во меѓувреме Nvidia веќе ја најви новата серија на графички картички. Ќе станува збор за графички картички базирани на Turing процесорите. Првите три картички се RTX 8000, the RTX 6000 и RTX 5000. Станува збор за комбинација на RT и Tensor јадра  која оваозможува симулација на реални сценарија 6 пати побрзо отколку Pascal јадрата. Станува […]

Прочитај повеќе

Можностите на технологијата која неодамна ја претстави Nvidia се воодушевувачки. Со помош на „deep learning“ технологијата може успешно да пронајде и да замени пиксели што недостасуваат. Ако станува случај за фотографија која не е дигитална, технологијата може да ги замени оштетените делови. Секако, за дел од презентациите изгледа дека има уште многу пат пред ова […]

Прочитај повеќе