Се приближува крајот на годината и полека започнуваат ретроспективите и најавите за актуелности за следната година. Овојпат прв со листата излезе Google, а листата која ни ја презентираа е на најпопуларни пребарувања во 2019. Годинава Google одлучи дека фокусот бил на суперхероите; како  на филмските така и на вистинските херои. Интересно најпопулани настани оваа година […]

Прочитај повеќе

Новогодишните и божиќните празници се вистинско време да го поминете со семејството. А кога веќе сте собрани, може да изиграте и некоја друштвена игра. Ги прашавме нашите пријатели од Goblin, Archona Games и Final Frontier Games кои игри би ни ги препорачале за празниците. Еве го нивниот избор: Archona Games: Blood Rage -Тема одлично пресликана […]

Прочитај повеќе

Стопанска комора за информатички и комуникациски технологии (МАСИТ) со одлична идеја за тоа како да ги направи новогодишните празници поубави. Комората иницираше проект за обезбедување и донација на новогодишни пакетчиња за деца од ранливи категории. Оваа година благодарение на поголемиот интерес, комората можеше да организира и поголем караван. Подароци добија децата од: државно училиште за деца […]

Прочитај повеќе

Добра вест за сите љубители на Новогодишите празници и игри. Гоблин поддржани од GG.MK и Anhoch организираат новогодишна забава и турнир. Се изнаигравме изминатава година, на турнирите од лигата дојдоа преку 100 играчи (!!!), а сега е време сите ние да прославиме со мнооооогу награди и шампионскиот Топ 8 турнир во живо!!! Настанот ќе се […]

Прочитај повеќе

Еден од настаните по кои се препознатливи Новогодишните празници последниве години е дигиталното следење на Дедо Мраз. Santa Tracker е еден од оние будалести сервиси со кои Google ги одбележува празниците. За жал, платформа не е достапна во целост, апликацијата не е достапна, а и не е корисна за користење во Македонија. Сепак поголем дел […]

Прочитај повеќе

За прв пат во само една недела, од 25 до 31 декември, се симнати неверојатни 1,2 милијарда мобилни апликации за iOS и Android, вели Fluffy, компанија за анализа на мобилниот пазар која го подготви извештајот следејќи податоци од над 140.000 апликации кои работат на двете мобилни платформи. Рекордот е поставен во неделата пост-католичкиот Божиќ и […]

Прочитај повеќе

Преку новогодишниот викенд на друштвената мрежа се закачени рекордни 750 милиони фотографии, вели Facebook во својот твит со линк до вашите фотографии. Овие рекордно закачени фотографии сигурно ќе придонесат да се зголеми статистиката од над 30 милијарди парчиња содржина, како постови, линкови, фотографии, кои се закачени и споделени секој месец на мрежата.

Прочитај повеќе

BBC на македонски објави интересен текст за како 10 отсто од учесници на анкета рекле дека ќе ја слават Нова година на Facebook. Десет отсто од 800.000 корисници значи дека ќе биде добра журка!

Прочитај повеќе