Samsung претстави нов 2 во 1 хибрид. Galaxy Book 2 е нов уред кој може да се користи како таблет или лаптоп. Оваа верзија на уредот доаѓа со Qualcomm Snapdragon 850 процесор на 2.96GHz; 4 GB RAM; 128 GB SSD. Екранот е 12-инчен AMOLED со резолуција 2160 х 1440. Заедно со уредот доаѓа и тастатура и […]

Прочитај повеќе

На конференцијата на Computex Taipei 2017, Asus претстави нова серија на лаптопи. Фокусот на компанијата со оваа серија е во преносливоста, дебелината и тежината на лаптопите. Компанијата последните неколку години работи на намалувањето на дебелината. Оваа години презентираа и специјално ладење со дебелина од 0.3 милиметри. Ова им овозможи дополнително да ја намалат дебелината на […]

Прочитај повеќе

Новиот лаптоп од Acer, Predator 21X e првиот лаптоп со заоблен екран. Уредот доаѓа со технологија за следење на погледот што ќе овозможи подобро искуство за корисниците. Predator 21 X е „flagship“ лаптоп па затоа хардверот е најдобриот кој е достапен. Процесорот е седма генерација Intel Core, доаѓа со две графички картички Nvidia Geforce GTX 1080 […]

Прочитај повеќе

Nvidia најави пет нови ноутбук графички процесори со Kempler архитектура. Претставените процесори се од 700M серија: GeForce 720M, 735M, 740M 745M и 750М ќе го зголемат бројот на процесори од оваа серија на седум. „Со GeForce 700 не доставуваме само подобри графички перформанси. Ви доставуваме ноутбук кој е доволно „паметен“ да го отклучи потенцијалот кој […]

Прочитај повеќе

Google во 2013 ќе издаде брендиран Chrome OS нетбук, пишува China Times повикувајќи се на извор од компанијата Compal од Тајван. Изворот јавува дека трансформацијата на Google и Microsoft од софтвер во хардвер гиганти може да ги маргинализира досегашните партнери на двете компании  Asus, Acer, Lenovо и останатите производители на хардвер. Најавите се дека новиот Google-брендиран Chromebook ќе […]

Прочитај повеќе

Развојот и популаризацијата на ултрабуковите расте многу брзо, пред се бидејќи се лесни за носење и дозволуваат елегантни дизајни. Asus како една од водечките компании за производство на ултрабук има извадено неколку генерации на ултра тенок лап-топ, меѓу кои е и Asus UX31A, првиот 13.3 инчен ултрабук со Full HD резолуција. Овој убаво дизајниран ултрабук […]

Прочитај повеќе

Lenovo е последниот производител кој ги претстави своите Windows 8 уреди. Како и Surface на Microsoft, но и голем број други уреди, и Lenovo акцентот го ставен на хибридните таблети. Концептот на Yoga 11 и 13 е едноставен лаптоп чија тастатура можете да ја завртите за 360 степени. Со ова ноутбукот се претвора во таблет кој […]

Прочитај повеќе

Evernote си доби редизајн на неговата веб верзија. Сивата околина стана посветла, со препознатливиот ред од најлево: вашите белешки, вашите тагови, листа од вашите белешки и преглед на една белешка.

Прочитај повеќе

„Ништо освен Веб“, вели Google за својот нов Chrome оперативен систем за ноутбукови, кој секогаш ќе е поврзан на интернет и ќе користи веб aпликации.

Прочитај повеќе

Ноутбуковите кои ќе работат на Chrome оперативниот систем ќе се појават до крај на годината и ќе бидат произведени од Samsung, Acer, Asus, Toshibа и HP, вели главниот дизајнер на Chrome ОС, Глен Марфи во интервју за Sydnеy Morning Herald.

Прочитај повеќе