Во текот на минатата седмица, многу корисници на Samsung смартфони кои ја имаат инсталирано апликацијата Find My Mobile добија нотификација од истата. Нотификацијата се состои од “1/1”, и за многу корисници е потполно неочекувана. Како кај корисници кои ја користат апликацијата, нотификација стигнала и кај некои корисници кои ја имале потполно исклучено опцијата за нотификации. […]

Прочитај повеќе

Без сомневање веќе сте ги забележале здодевните барања на куп веб-страници кои сакаат да ви покажат нотификации. Иако не се сосем бескорисни, премногу нотификации и не се добредојдени и Google наскоро ќе овозможи ограничување на оваа функционалност. Вестите за промените доаѓаат во редовното известување за Chrome 80. Со следната надградба на прелистувачот Chrome, овие поп-ап […]

Прочитај повеќе

Доколку сте фан на Android, но сепак помалку ви е здодеан изгледот или барем делот поврзан со нотификациите на оперативниот систем, тогаш пробајте ја апликацијата Floatification. Апликацијата овозможува нов интуитивен начин за интеракција со нотификациите без разлика што правите во моментот, на пример дали играте игри, гледате видео или барем разгледувате нешто на Интернет. Апликацијата […]

Прочитај повеќе

Наскоро ќе добивате нотификации ако некој ве тагира во твит или ви прати директна порака, објави Twitter во блог пост. Нотификациите во моментот работат само на веб верзијата, на twitter.com, и ќе бидат во реално време и интерактивни за да може преку нив да одговорите на твитот, да го обележите како омилен или да ретвитувате. […]

Прочитај повеќе

Microsoft ја привршува надградбата Windows Phone 8.1, а на неа доаѓаат две крупни промени. Првата e гласовен асистент сличен на Siri на Apple и центар за нотификации, јавува Verge. За гласовниот асистент веќе поодамна се знае дека ќе се вика Cortana и веќе подолго време се шпекулира дека развојниот тим на Microsoft го тестира на […]

Прочитај повеќе

Секако, сите телефони доаѓаат со сопствена апликација за поставување на аларм, но доколку сакате да ги персонализирате истите и да добивате известувања во панелот за известувања, тогаш ReNotify е одлична апликација за тоа. Со помош на ReNotify секогаш ќе бидете во тек со вашите настани и што треба да направите, а тоа го овозможува токму […]

Прочитај повеќе

Google продолжува со интеграцијата на Google+ во останатите Google сервиси, поточно станува збор за интеграција на YouTube во Google+, како и официјални Google+ екстензии кои ќе ја подобрат интеграцијата со Chrome. Новата YouTube опција овозможува да се гледаат и споделуваат YouTube видеа со Google+ контактите, додека екстензиите за Chrome овозможуваат споделување на веб страници и […]

Прочитај повеќе

Една од новините во Google+ е појавувањето на нотификации на Google+ јазиче. Google успеа одлично да го интегрира Google+ во сите свои сервиси, како и да го направи сериозен конкурент на Facebook, меѓутоа доколку корисниците сакаат да видат дали имаат некоја новост на Google+ без да мораа да се упатат на друштвената мрежа, мораа да […]

Прочитај повеќе

Интересната новина во iOS 5 е Twitter интеграцијата и систем од нотификации кои кога ќе се случи нешто ќе се појавуваат на врвот на iOS екранот без да го прекинуваат користењето на апликациите. Со извлекување на горниот дел ќе може да се прегледаат сите нотификации, што е слично со Android уредите. Нотификациите ќе се појавуваат и на почетната страна за отклучување на iPhone и другите iOS уреди. На тој екран сега ќе можат да се поставуваат виџети за следење на имејл или резултати во живо.

Прочитај повеќе

Twitter ќе почне да праќа имејл нотификации за сите ретвитови, спомнувања, фаворизирање на вашите твитови и продукти и надоградби на сервисот, покрај досегашниве имејл пораки кога некој ви праќа директна порака (DM) или доколку некој започне да ве следи.

Прочитај повеќе

Facebook дојде до добра идеја да ги истакне нотификациите за фан страните на кои сте администратор, истакнувајќи ги од десно на страната, без да мора да се префрлувате.

Прочитај повеќе

Доколку има отворена Facebook страна заедно со уште неколку табови во прелистувачот, друштвената мрежа ќе информира преку табот со бројче покрај текстот ако има нови нотификации, како барање за пријателство, коментари, пораки…

Прочитај повеќе