Минатата година Samsung ги повлече своите Galaxy Note 7 уреди поради сериозни прoблеми и експлозии на батеријата. Оттогаш се појавија неколку вести за повторна продажба на Note 7, но сега и официјално Samsung става крај на оваа приказна. Деловите од Note 7 ќе бидат искористени во нов уред, Note FE (Fan Edition). Досега се повлечени 2.5 милиони […]

Прочитај повеќе

Надополнето 23 јануари @ 17.29 ч: Samsung конечно излезе со официјално соопштение за проблемите со екслозивноста на батеријата на Galaxy Note 7. Компанијата најави минатата недела дека на 23 јануари ќе го достави своето истражување и јавно ќе ги објави резултатите. Најверојатно сите се сомневаа во батеријата, а резултатите покажаа дека се во право. Она […]

Прочитај повеќе

Samsung закупи цела страница во печатен медиум во САД за да им се извини на корисниците за проблемите со Note 7 телефонот. Компанијата поради проблеми со батеријата мораше да го повлече уредот иако беше најавуван како најдобриот Android фаблет. „Ќе го преразгледаме секој аспект на уредот, целиот хардвер, софтвер, производството и структурата на батеријата. Ќе […]

Прочитај повеќе

Федералната агенција за авијација на САД одлучи да забрани внесување на Galaxy Note 7 во авионите. Ова најверојатно ќе биде и последниот показател за оние корисници кои досега не го вратиле телефонот, да го направат тоа. Телефонот не смее да биде кај патникот, во личниот багаж на патникот, но ниту во останатиот багаж. Ако некој […]

Прочитај повеќе

Заврши сагата за Galaxy Note 7. Samsung ги повлекува телефоните и престанува со производство на уредот. Со соопштение излезе и Samsung Македонија кој ги повика корисниците да ги вратат своите Note 7 уреди. Компанијата повлече над 2,5 милиони продадени уреди. Ги менуваше уредите, но наскоро и променетите уреди имаа ист проблем, Телефоните беа самозапаливи. Се […]

Прочитај повеќе

Минатата недела се запалија вкупно седум Note 7 уреди ширум светот, проблемот е поголем бидејќи шест од овие уреди се заменети и потврдени како безбедни од страна на Samsung. Најголем дел од медиумите кој го прогласија Note 7 за најдобар Android уред ја повлекоа препораката. Samsung минатиот месец ги повлече телефоните, а компанијата сега има […]

Прочитај повеќе

Samsung Galaxy Note 7 е уредот кој сите го прогласија за најдобар Android телефон, но и телефон кој постанува кошмар за Samsung. Телефоните набрзо по испораката беа повлечени бидејќи експлодираа при полнењето. Сега и заменетите телефони експолодираат, јави Verge. Еден од заменетите уреди се запали во авион на Southwest Airlines. Сопственикот забележал дека телефонот чади, […]

Прочитај повеќе

Samsung привремено ја запре продажбата и испораката на Note 7 телефоните и побара од корисниците да ги вратат купените уреди, но некои корисници не слушаат. Најновата приказна за проблеми со уредот доаѓа од Австралија. Поради проблеми со батеријата експлодирал новиот Note 7 телeфон на корисникот кој на Reddit го користи името Crushader. Телефонот експлодирал во […]

Прочитај повеќе

Куповите фотографии на социјалните мрежи како Facebook, Instagram, па дури и LinkedIn се сериозен предизвик за биометриското заклучување. Препознавањето на ликот со помош на камера е еден од новите методите за отклучување на уредите како Samsung Galaxy Note 7 и најверојатно очекуваниот iPhone 7. Истражувањето на Универзитетот Северна Каролина во САД, покажува дека ниту овој нов […]

Прочитај повеќе

Samsung официјално го претстави новиот паметен телефон, Galaxy Note 7. Доколку ги следите уредите на Samsung најверојатно забележавте дека компанијата го прескокна Note 6 и вложија труд во Note 7. Ова нема да ги обесхрабри, бидејќи судејќи по првите прегледи, телефонот не само што ги воодушеви сите, туку и го прогласија за најдобар телефон на Samsung […]

Прочитај повеќе