Kolos е американско-норвешка компанија која ќе го гради најголемиот податочен центар на светот. Како и сите останати податочни центри и рекордерот ќе биде изграден во севернииот поларен круг, јави BBC. Центарот е во близина на градот Баланген кој и самиот е лоциран во поларниот круг. Причина за градење на центрите во поларниот круг е ладниот […]

Прочитај повеќе

Електричните возила започнуваат да го добиваат своето место во светот.  Во моментов на улиците има над 2 милиони електрични возила. Лидери по бројот на електрични автомобили на улиците се Норвешка и Кина. Бројката делува поголема отколку што е вистинската состојба на пазарот. Единствено 0.2% од возилата се електрични. Можеби поголем проблем е трендот на намалување […]

Прочитај повеќе

За помалку од 10 години, сите автомобили во Норвешка треба да бидат електрични. Со застапеност во продажбата од дури 37% на електричните возила, Норвешка е една од државите лидери. Причината за ова се предностите кои ги имаат купувачите на електрични возила. Во моментов во Норвешка има околу 100.000 електрични возила. Предвидувањата до 2020 се дека оваа […]

Прочитај повеќе

Норвешка се надева дека стартапите ќе можат да го одржат економскиот раст откако ќе снема нафта, но и во периоди во кои цената на нафтата е ниска. Енергетската гранка е најинтересна за инвеститорите, а и високите плати во нафтената индустрија го прават преминот потежок, но Норвешка нема да се откаже од својата намера. Норвежаните не […]

Прочитај повеќе

Од 2025 година во Норвешка повеќе нема да може да се купуваат автомобили на бензин или нафта, вели извештајот на Дагенц Нарлингслив, кој го пренесе TheNextWeb. Властите во Норвешка и досега беа огромен поддржувач на електричните возила, иако ова е радикален чекор. Но, она што е интересно е дека можеби нема да има потреба од […]

Прочитај повеќе

Додека македонските политичари се чудат што е тоа е-спорт?, средно училиште во Норвешка, Garnes Vidaregåande Skole, одлучи дел од часовите по физичко воспитување да ги замени со часови по гејминг. Класичните часови за спорт остануваат, но дел од учениците ќе можат да ги заменат фудбалот и трчањето со видеоигри. За почеток предметот ќе биде воведен […]

Прочитај повеќе

Норвешка ги има најдарежливите субвенции кога се во прашање електричните автомобили. Но, земјата сега започна да кове план како да ги намалат субвенциите, бидејќи во Норвешка сега има регистрирани 50.000 електрични автомобили; 3 години порано од предвидениот рок. Поради ова Норвешка губи пари и мора некако да го спречи ентузијазмот на возачите. Купувачите на електрични […]

Прочитај повеќе

Од 2017-та година Норвежаните ќе слушаат само дигитално радио. Норвешкото министерство за култура најави дека земјата ги има исполнето сите потребни услови за да го изгаси комплетно FM радиото, и да се префрли на Digital Audio Broadcasting (DAB) кој ќе стане национален стандард. Со DAB Норвежаните ќе добијат почист звук и избор од повеќе плуралистички […]

Прочитај повеќе

Tesla Model S е најпопуларниот електричен aвтомобил поради две причини, одлично е дизајниран и функционира. Исто така е и скап. Ако сте во Норвешка ќе треба да платите над 100.000 евра за автомобилот. Но, зошто тогаш Норвежаните купуваат по стотина Тesla Model S секој месец? Норвешка, која се избори за својата независност од Шведска и […]

Прочитај повеќе

Норвешка прекинува со тестирањата на е-гласањето. Тестирањата беа направени на локално и национално ниво, но сепак поради безбедносни закани се одлучија да ги прекинат тестовите. Според норвешката влада, тестовите прекинуваат поради стравувањата на граѓаните дека тајноста на нивното гласање може да биде нарушена . „Постои политичка контраверност колу тестирањето и Парламентот повеќе пати разговарал околу […]

Прочитај повеќе

Се повеќе влади официјално ја одбиваат виртуелната валута биткоини како легитимно средство за плаќање. Кина и Тајланд целосно ги забранија биткоините, додека други, како Германија, и сега Норвешка, се решени да најдат начин како да ги оданочат дигиталните монети и да ги заштитат корисниците од можните загуби. За норвешкиот директор за даноци, Ханс Кристиан Холте, […]

Прочитај повеќе

Поради вулканска ерупција во Исланд, поголем дел од авионските летови од Њу Јорк до Европа беа одложени оставајќи го норвешкиот премиер Јенс Стелтенберг заглавен на аеродром. Но… тоа не го спречи норвешкиот премиер да ја води политиката преку својoт iPad. „Премиерот, кој беше во САД на нуклеарниот самит на Обама, ја води норвешката влада од […]

Прочитај повеќе