Телефоните со батерии кои се менуваат до пред неколку години не беа ништо невообичаено. Но, поради трката во намалување на димензии, поголеми екрани, водоотпорност, отпорност на прашина батериите станаа дел од телефоните кои се прицврстени со лепило и не се едноставни за промени. Можеби затоа и е вест што Nokia 2.2 е еден од новите […]

Прочитај повеќе

Во период во кој за „флегшип“ телефон се потребни неколку стотици ако не и илјада долари, Nokia го претстави Nokia 7.1 телефонот. Ова е обид на HMD (сопственик на името Nokia) да се претстави пред широка публика, со солиден и достапен телефон. Телефонот како најголем дел од телефоните денес доаѓа со стаклена предна и задна […]

Прочитај повеќе

T-Mobile и Nokia се договорија, и го објавија првиот поголем договор за започнување со изградба на 5G инфраструктура. Цента која ќе ја плати T-Mobile за 5G инфраструктура во САД е 3,5 милијарди долари, јави CNBC. Досега ова е најголем договор за 5G, што со оглед на тоа дека е и прв ваков договор, секако е […]

Прочитај повеќе

Nokia го претстави својот флегшип телефон. Компанијaта без премногу помпа го претстави својот уред на MWC во Барселона. Покрај перформансите, најголема преднос на уредот е што доаѓа со IP67-ознака, челично тело обработено со „diamond cut“ техника, пишува AnandTech. Nokia 8 Sirocco е сосем нов телефон, иако Nokia 8 веќе постои. Рамката на уредот е изработена […]

Прочитај повеќе

Microsoft престанува со развој на функционалности и хардвер за Windows 10 Mobile платформата. Веста доаѓа од Џо Белфиоре, кој е задолжен за развој на Windows 10. Компанијата подолг период се мачи со телефоните, а се чини дека веќе и официјално е подготвена да крене раце од нивниот развој. Of course we'll continue to support the […]

Прочитај повеќе

Nokia 8 ќе биде првиот телефон од висока класа по враќањето на компанијата. Иако од Nokia ќе останe единствено брендот, HMD со новиот телфон покажува дека се на вистински пат да ја вратат и препознатливата издржливост. Ова е прв полуксузен телефон од HMD, па компанијата се надева на поголем успех. Најважното ветување кое производителот им […]

Прочитај повеќе

Nokia изминатава недела најави дека преку партнерства ќе се обиде да се врати на врвот. Речиси веднаш потоа Nokia најави партнерство со Zeiss. Компаниите соработуваа и претходно пред компанијата да пропадне и брендот да биде продаден на HMD. Ова не е прва соработка на Nokia и Carl Zeiss. Некои модели и претходно доаѓаа со овие леќи, […]

Прочитај повеќе

Ако телефоните на Nokia беа познати по нешто, тоа секако е издржливоста на телефоните. Се чини дека новиот Nokia 6, барем според ова видео, е подеднакво отпорен како и iPhone 7. Со оглед на разликата во цената, волкава разлика секако не очекуваме во телефон од средна класа. По сѐ изгледа дека и новите телефони кои […]

Прочитај повеќе

Nokia долг период беше гигант и ги имаше најпродаваните телефони. Сепак со излегувањето на првиот iPhone и паметните телефони на Samsung започна и падот на компанијата. Иако по продажбата на Microsoft, финската компанија и целосно пропадна, голем број на фановите не го заборавиле квалитетот на телефоните на Nokia. Nokia веќе не произведува телефони, дури и […]

Прочитај повеќе

Пред доминацијата на Samsung и iPhone на пазарот на мобилини телефони владееше Nokia. Најверојатно сите кои се доволно возрасни се сеќааваат на Nokia 3310, неуништливиот телефон, кој е и рекордер со 126 милиони продадени уреди. Компанијата HMD Oy Global, компанијата која ги поседува правата на Nokia телефоните, најавува враќање на овој телефон. Уредот ќе се […]

Прочитај повеќе

Лоши вести за сите кои со нетрпение ги очекуваа новите телефони од Nokia брендот. Новите модели на Nokia ќе пристигнат ексклузивно на кинескиот пазар. Новите модели беа претставени овие денови на CES 2017. Новите модели за жал доаѓаат единствено под брендот Nokia, но нема да бидат произведени од овој фински производител. Правата за брендот Nokia […]

Прочитај повеќе

Во почетокот на 2017 поранешниот гигант се враќа со нов уред. Со новиот телефон компанијата нема да експериметира со оперативни системи, туку доаѓа со најпопуларниот оперативен систем, Android. Новиот телефон ќе биде во соработка со HMD Global. Првите уреди се основни и најверојатно ќе ве потсетат на телефони од пред неколку години. Телефоните кои доаѓаат […]

Прочитај повеќе