На 10 јули, во Изложбениот центар Матка, под мотото „Ден на Тесла“ ќе биде одбележан роденденот на Никола Тесла. Настанот главно е наменет за помладите кои секако имаат куп прашања за електричната енергија. За сите кои ќе го посетат ќе има интересна програма и голем број активности од кои ќе може многу да се научи. […]

Прочитај повеќе

Бежичното полнење е една од најновите области на интерес за полнењето на паметни уреди, но дали знаете дека технологијата започна со Ханс Кристијан Орстед во 1820 година? Мајкл Фарадеј успеа да индуцира струја во намотка, со технологијата експериментирал и Никола Тесла.

Прочитај повеќе

Изледа неверојатно до го опишете животот на Никола Тесла во шест минутна презентација, но магионичарот Марко Темпест (чија работа е да го прави неверојатното) ќе успее да го задржи вашето внимание во секоја секунда од неговиот TED говор. За приказната на еден од најголемите инватори и „најголемиот гик кој било кога постоел“, г. Темпест користи […]

Прочитај повеќе

Метју Инман од Oatmeal не престанува со кампањата за изградба на музејот на Никола Тесла. По успехот да се откупи земјуштето за музејот, за кое г. Инман успеа да собере 850.000 долари од Интернетот, и уште еден милион долари од директорот на Tesla Motors, Илон Маск, сега се стартува кампања за градење на музејот за […]

Прочитај повеќе

Метју Oatmeal Инман е познат автор на интернет стрипови, кој сега доби култен статус на човек кој успеа со помош на Интернетот да го креира Музејот на Тесла, и да го натера основачот на Tesla Motors, Илон Маск, да донира еден милион долари за негова изградба. Се започна со желбата на Oatmeal да го купи […]

Прочитај повеќе

Можеби не е целосно точно дека Tesla со своите возила самостојно ги претстави електричните автомобили на патиштата, но нивниот Model S и основачот на Tesla Motors, Илон Маск, се меѓу најзаслужните за се поголемата популарност и свест за новите електрични возила. Не за џабе Oatmeal во рецензијата на својот Tesla Model S го нарече „магичен […]

Прочитај повеќе

Откако стартуваше успешна краудфандинг кампања со која се собраа 2 милиони долари за да се спаси земјиштето на кое се наоѓаше лабораторијата на пронаоѓачот Никола Тесла, Метју Инман сега се обиде да го ангажира Илон Маск, основачот на Tesla Motors, Space X и PayPal, да вложи околу 8 милиони долари за да се изгради Музејот […]

Прочитај повеќе

Откако ги собраа  потребните средства за Музеј на Никола Тесла, Метју Инман, основачот на Oatmeal и непрофитната група „Tesla Science Center at Wardenclyffe“, полека го завршуваат проектот за изградба на музеј и на 5 октомври ја купија локацијата на која ќе биде изграден музејот. It’s official:we just bought a goddamn Tesla museum is.gd/rh5XxN — Matthew […]

Прочитај повеќе

За помалку од една недела проектот за изградба на музеј на Никола Тесла е прогласен за успешен. Метју Инман, основачот на популарниот Oatmeal, објави дека целта од 850.000 долари е постигната. Иако до крај на акцијата има уште 39 дена веќе се донирани 900.000 долари, а државата Њујорк вети дека ќе обезбеди дополнителни 850.000 долари […]

Прочитај повеќе

Мотивиран од победата над FunnyJunk кога собра 220.000 долари од интернет корисниците за добротворни цели, основачот на Oatmeal, Метју Инман, сега се посвети на нов, и малку поразличен проект. Ново „милениче“ на г.Инман е музеј посветен на легендарниот иноватор Никола Тесла. Сервисот со кој ги собере средствата е IndieGoGo, и овој пат, како што се покажа […]

Прочитај повеќе

Практичното користење на ревулуционерните принципи на безжичната уметност само што започна, вели генијалниот инженер Никола Тесла во New York Тimes од 1909 година предвидувајќи ги мобилните телефони десетина години пред тие да бидат откриени и практично да се користат.

Прочитај повеќе