Штом премиерот Никола Груевски изговори „Кој ќе ми каже фала за изгубеното време?“ на митинг на ВМРО, знаевме дека е прашање на време кога твитерџиите, секогаш расположени за битки против политичарите, ќе го претворат тој говор во креативна иронија. Веќе два дена на Twitter се спамира со #фалаНикола хаштагот преку кој твитерџиите му се заблагодаруваат […]

Прочитај повеќе

Twiplomacy четврта година по ред ги објави резултатите за најактивните светските лидери и влади на Twitter. Најпопуларен светски лидер според бројот на следбеници убедливо е претседателот на САД, Барак Обама, со 58,5 милиони, по него следат Папата Френсис, премиерот на Индија Неренда Моди, а изненадување на листата е претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган, кој […]

Прочитај повеќе

Премиерот Никола Груевски ги повика сите корисници на друштвените мрежи да се вклучат во онлајн кампања во која ќе се промовира убавината на Македонија. Идејата, вели премиерот во реткото видео во кое тој наместо за политика, зборува за хаш-тагови, e да се соберат сите фотографии, видеа и постови за убавината на Македонија на едно место […]

Прочитај повеќе

Што за вас значи активност на друштвените мрежи? Неколку македонски медиуми го ископираа и објавија ПР текстот од истражувањето од Burson-Marsteller кое вели дека „Владата е најактивна македонска институција на Twitter“. Но, нека не ве лаже насловот да си помислите дека Владата одеднаш ги разбра друштвените мрежи. Во извештајот Twiplomacy, во кој се анализираат 505 […]

Прочитај повеќе

Хакерите најчесто прават негативни работи, вели македонскиот премиер Никола Груевски во 5-часовната емисија на Миленко Неделковски, во која меѓу политичките теми за кои се дискутираше беше и „како Македонија ќе инвестира во хакерите“.. Премиерот беше брз да одговори дека „хакерството е нелегална професија“. Но, новинарката Мирка Велиновска инсистираше дека „најкретивната и најсмелата македонска хакерска заедница“ […]

Прочитај повеќе

Следејќи ги стапките на американскиот претседател Обама кој покажа дека политичарите треба да ги користат друштвените мрежи за директна комуникација со граѓааните, премиерот Никола Груевски преку видео чет одговораше на прашања поставени на неговата фан страна на Facebook. Темата на дискусијата беше за „Предизвиците од глобалната рецесија и кризата во еврозоната врз Македонија”, а видеото […]

Прочитај повеќе

Ангажирањето на политичките партии на друштвените мрежи е интересно нешто бидејќи мрежите нудат можност за директни контакти, за коментирање, разговор, споделување информации со граѓаните… Но, за жал, во моментот се се сведува на кој колку фанови има…

Прочитај повеќе