(Oва е гостински пост од Андреј Шевченко, кој работи како маркетинг експерт во софтверска компанија во Варшава, и е во постојана потрага по интересни гаџети) Издржливоста на батеријата кај денешните Android телефони е еден од најголемите предизвици за Google. Со промоцијата на Lollipop во јуни видовме дека Google се обидува да го реши овој проблем […]

Прочитај повеќе

HP Spectre One, HP Envy 23, HP envy 20 TouchSmart и HP Pavilion 20 се новите Windows 8се-во-едно компјутери кои ќе се појават на есен, а кои ќе имаат NFC технологија и екрани на допир. Најскапиот SpectreOne ќе се појави во ноември, еден месец подоцна од другите, и ќе чини 1.300 долари. Дваесет и три […]

Прочитај повеќе

Најновите информации до кои дојде Gizmodo, ни откриват дека Google на I/O конференцијата  ќе го претстави својот прв Nexus 7 брендиран компјутерски таблет. Како што беше очекувано таблет компјутерот ќе го изработува Asus и ќе има два модели – модел со 8GB простор кој ќе чини 199 долари и 16 GB кој ќе се продава […]

Прочитај повеќе

Мicrosoft ја претстави новата верзија на мобилниот оперативен систем Windows Phone 8. „Осумката“ доаѓа со доста интересни опции меѓу кои и поддршка за процесор со повеќе јадра, дигитален паричник, односно NFC технологија и Skype интеграција. Една од највпечатливите промени е новиот домашен екран, иако можеби не најважната. Со WP8 Microsoft се префрли на NT kernel […]

Прочитај повеќе

Финансискиот сервис PayPal во својот инфографик „Иднината на дигиталните пари“ вели дека до 2016-та нема да е потребен кеш за купување и нема да има потреба да се носи новчаник. Инфографикот го разгледува ефектот на дигиталните трансакции во Велика Британија каде 45 милиони луѓе користат мобилни телефони, од кои скоро половина корисници барем еднаш во […]

Прочитај повеќе

Nokia Research Center претстави нов начин на играње мобилни игри користејќи ја near-field communication технологијата (NFC) која наоѓа се поголема примена кај паметните мобилни уреди. Првите три игри: Nokia World Flags, Shakespearse Shufle и Nursery Rhyme Shuffle, ќе можат да се играат со Nokia Symbian уреди кои имаат NFC поддршка. Игрите се дизајнирани да работат […]

Прочитај повеќе

Google објави прва верзија од својата Wallet апликација во која се складираат кредитните картички, и со која може да се плаќа преку паметен телефон, односно преку NFC (Near-field communication) читач. Апликацијата првин беше претставена во мај, а сега е пуштена за користење на сите aмерикански корисници на City Mastercard кредитната картичка. Најголемиот проблем со кој […]

Прочитај повеќе

Kористејќи уреди со NFC технологија, Mastercard претстави

Прочитај повеќе

Research in Motion претстави три нови паметни телефони кои ќе бидат наменети за помладите корисници кои сакаат да пишуваат SMS пораки и да четуваат преку мобилните сервиси и друштвени мрежи. Според RIM, уредите ќе бидат „со пристапна цена, лесни за користење, со многу опции и друштвено поврзани“. Сите три модели на BlackBerry Curve 9350, 9360 […]

Прочитај повеќе

Near-field communications (NFC) технологија значи дека доволно е само да се доближат телефоните и да се пренесе информација, или во случајот со PayPal да се изврши трансакцијата и наплатувањето. Phone-to-phone NFC технологијата на PayPal ќе овозможи двајца корисници да префрлат лесно пари меѓу своите уреди. Апликацијата работи така што еден корисник преку виџет на домашен […]

Прочитај повеќе

„Паричникот“ на Google е NFC технологија со која може да се плаќа преку мобилен телефон преку апликација. Google Wallet за корисниците може да послужи како лесен начин за плаќање и следење на своите сметки, додека за бизнисите може да биде полесен начин за споделување на купони или разни попусти со корисниците.

Прочитај повеќе

Ice Cream Sandwich, најновата 2.4 верзија на мобилниот оперативен систем Android, ќе се обиде преку алатки за програмерите да го реши проблемот со фрагментацијата на платформата, кој е расфрлена на над 300 разни Android уреди кои користат разни верзии од оперативниот систем.

Прочитај повеќе