Google за 4 октомври најави настан на кој по сѐ изгледа ќе бидат презентирани новите телефони. Шпекулациите од поодамна говорат дека Google ќе го замени Nexus со Pixel, а формите кои може да ги забележиме секако наликуваат на телефон. До настанот нѐ делат две недели па нема потреба од премногу шпекулирање. October is coming. #madebygoogle […]

Прочитај повеќе

Веќе со години, таблет компјутерите и паметните телефони кои доаѓаат со непроменет Android, доаѓаат со името Nexus. Оваа година ќе биде променето името на серијата; поважно новите телефони ќе доаѓаат и со променет интерфејс, јави Android Central. Ова секако е голема промена. Досега Nexus телефоните доаѓа со непроменет Android. Засега е нејасно дали Google ќе […]

Прочитај повеќе

Google и досега ги распределуваше своите Nexus уреди, а според податоците на Федералната комисија за комуникации, новиот Nexus доаѓа од HTC. Повторнo како и со Nexus 6p и Nexus 5X ќе има два уреди. Уредите во HTC се со кодни имиња Marlin и Sailfish. Телефоните ќе поддржуваат универзален LTE протокол, што значи дека ќе функционираат на […]

Прочитај повеќе

Google најави дека следната верзија на „повикувачот“ (dialer) на Nexus телефоните ќе ги известува корисниците дали добиваат телефонски повик од спамер. Кога корисникот ќе добие повик од некој од познатите спам броеви ќе биде предупреден дека станува збор за можен „спам повик“, веднаш под телефонскиот број кој повикува. За активирање на оваа функција корисникот треба да ја […]

Прочитај повеќе

Google ќе ја прошири својата „не-роаминг“ зона на 15 нови европски држави, oткако потпиша договор со еден од најголемите безжични оператори, Three. Ова ќе им овозможи на Американците кои користат Google Fi услуга да не плаќаат повеќе за услугите кога ќе бидат во другите држави. Project Fi засега им е достапен единствено на корисниците на Nexus телефони […]

Прочитај повеќе

Дали Google конечно ќе стане производител на телефон? Компанијата за својот Nexus уред соработуваше со другите производители како LG, но сега извештаите на повеќе медиуми велат дека компанијата работи на повеќе свои паметни уреди, телефони и часовници. Телефоните ќе бидат издадени уште оваа година со Google кој ќе има контрола врз дизајнот, хардверот, производството и […]

Прочитај повеќе


На I/O конференцијата Google ги претстави своите најнови Nexus уреди и нов таблет компјутер кои го изработија сами. Како што се очекуваше, и овие уреди се навистина најдобрите Android уреди кои се појавиле на пазарот, и не само кога спецификациите и софтверот е во прашање, туку се најдобри и според изгледот. Компанијата ги претстави Nexus […]

Прочитај повеќе

Без сомневање, најмалку еднаш сте се сретнале со избор помеѓу телефон кој ви се допаѓа и реалноста во која паметниот телефон не е достапен кај операторот кој го сакате. Ова не е случај со сите телефони, но со дел од ексклузивните и популарните модели е, а изборот на оператор или телефон никако не е во […]

Прочитај повеќе

Google во соработка со Motorola и HTC ја претстави новата генерација на Nexus уреди. Новиот телефон Nexus 6 доаѓа во соработка со Motorola, a Nexus 9 таблет компјутерот е во соработка со HTC. Kако додаток на Nexus серијата Google го претстави и Nexus TV. Ова се првите уреди кои ќе доаѓаат со новиот оперативен систем […]

Прочитај повеќе

Инжиниерите на HTC последниве неколку месеци летаат до Googleplex каде работат на новиот Nexus таблет, јавуваат извори за Wall Street Journal. Google и HTC одбиваат да коментираат на се почестите најави за Nexus 9. За разлика од нив Nvidia на судска парница веќе објави дека до крајот на годината ќе излезе HTC-таблет со Tegra K1 […]

Прочитај повеќе

Google и HTC веќе работат на следниот 8-инчен таблет компјутер кој доколку продолжи трендот со имињата од последните неколку години ќе дојде под името Nexus 8. Двете компании соработуваат и на додаток покривка со тастатура за таблетот. Тоа што ќе го разликува Nеxus 8 од останатите уреди е Bluetooth тастатурата која ќе биде во пар […]

Прочитај повеќе