Виртуелната реалност доаѓа со куп предности кои го ставаат корисникот во средина на настаните кои му се презентирани. Со виртуелната реалност корисникот го доживува тоа што до сега го читал, што е предност за првите новинарски стории во 3Д. Associated Press во соработка со RYOT започна со продукција на статии во виртуелна реалност кои ќе […]

Прочитај повеќе

Еден од најконтраверзните форуми – 4Chan ја промени „управата“. На местото на основачот Кристофер Пул, дојде човекот за кој од форумот велат дека е инспирација за креирање на 4chan, Хиројуки Нишимура. Г-дин Пул ја продаде платформата и не смета дека ќе има било каква улога во иднина, јави New York Times. Г-дин Хишамура и самиот […]

Прочитај повеќе

Со цел да ја подобрат својата услуга на мобилните уреди, New York Times се реши да ја блокира десктоп страната за вработените во весникот. Секој пристап до страната вработените ќе можат да го направат преку паметен телефон или таблет компјутер. It’s @nytimes mobile week! We’re blocking access to desktop home page in our building. What […]

Прочитај повеќе

Во последниве неколку месеци Facebook одржуваше тајни разговори со поголем број на медиуми. Тема на разговорите било хостирање на содржините кои ги објавуваат медиумите да биде на мрежата, открива New York Times. Првите партнери на друштвената мрежа најверојатно ќе бидат The New York Times, BuzzFeed и National Geographic, а блиску до договор со Facebook e […]

Прочитај повеќе

Британската разузнавачка агенција GCHQ ја пресретнува електронската пошта на новинарите во некои од најголемите светски медиуми, пишува Guardian, повикувајќи се на доверливите документи на NSA кои ги достави поранешниот аналитичар Едвард Сноуден. Помеѓу медиумите „под надзор“ на будното око на агенцијате се BBC, Reuters the Guardian, New York Times, Le Monde, Sun, NBC и Washington […]

Прочитај повеќе

На Балканот започнува да се развива нова, енергична стартап култура, констатира New York Times, во интервју со повеќе основачи на стартапи и акцелератори од регионот. Се чини дека барем за сега главни раздвижувачи во регионот се Србија, Романија и Бугарија и неколку акцелератори финансирани од Европската Унија. Најголема предност на стартапите во регионот се ниските […]

Прочитај повеќе

Доколку се сомневате во популарноста на MOBA видеоигрите, тогаш последното издание на New York Times можеби ќе ве изненади. Весникот на насловната страна од 31 август отвора со сторија за Dota 2 и за видеоигрите чии турнири собираат огромна публика и имаат големи наградни фондови. Текстот на насловната страна „Виртуелните игри привлекуваат купови посетители и […]

Прочитај повеќе

Милев дека сме специјални, вели директоро на Evernote, Фил Либин откако New York Times му посочи дека во Силициумската долина има куп стартапи кои вредат над една милијарда долари. Квентин Харди од Њујоркшкиот весник пишува дека во долината има околу 25, ако не и над 40 приватни компании кои имаат вредност од една милијарда долари. […]

Прочитај повеќе

New York Times потроши околу 40 милиони долари за да се прилагоди и воведе претплата за своето дигитално издание, велат некои извештаи. Ова е огромна сума пари потрошено за џабе.

Прочитај повеќе

New York Times одлучи да го стави дигиталното издание зад „платежен ѕид“, барајќи од читателите да плаќаат претплата. Ова е голема промена не само за New York Times, туку и за сите онлајн медиуми, првин за тие во САД, а потоа и светот.

Прочитај повеќе

New York Times стартуваше интересна веб игра каде вие сте соочени против компјутер во детската игра „листкаменножички“. Целта е да се покаже како компјутерот размислува, односно како ги проучува и бара шемите во човечкото однесување.

Прочитај повеќе

Вредноста на Facebook се проценува на неверојатни 50 милијарда долари по нова инвестиција од 500 милиони долари, пишува New York Times. Друштвената мрежа сега вреди повеќе од eBay и Yahoo, веднаш зад Аmazon и Google.

Прочитај повеќе