(Ова е гостински пост на Нино Карас, ко-основач на македонскиот стартап CodeWell кој изработува мобилни апликации за различни платформи. Нивни апликации се АвтоБуско, TraWell, Skopje City Guide и други.) Mobile World Congress 2013 во Барселона е најголемиот конгрес на кој се претставуваат сите светски производители на мобилни телефони, таблет компјутери, гaџети, софтверски производи, мобилни и […]

Прочитај повеќе

Финансискиот сервис PayPal во својот инфографик „Иднината на дигиталните пари“ вели дека до 2016-та нема да е потребен кеш за купување и нема да има потреба да се носи новчаник. Инфографикот го разгледува ефектот на дигиталните трансакции во Велика Британија каде 45 милиони луѓе користат мобилни телефони, од кои скоро половина корисници барем еднаш во […]

Прочитај повеќе

Nokia Research Center претстави нов начин на играње мобилни игри користејќи ја near-field communication технологијата (NFC) која наоѓа се поголема примена кај паметните мобилни уреди. Првите три игри: Nokia World Flags, Shakespearse Shufle и Nursery Rhyme Shuffle, ќе можат да се играат со Nokia Symbian уреди кои имаат NFC поддршка. Игрите се дизајнирани да работат […]

Прочитај повеќе

Еден оперативен систем да владее со сите! Дали Ice Cream Sandwich ќе биде решението на Google да се справи со фрагментацијата на Android пазарот? Новата верзија на мобилниот оперативен систем е наменета токму за тоа, да работи и на паметните телефони и на таблет компјутерите. „Креиравме нов фонт што е оптимизиран за HD екрани и […]

Прочитај повеќе

Google објави прва верзија од својата Wallet апликација во која се складираат кредитните картички, и со која може да се плаќа преку паметен телефон, односно преку NFC (Near-field communication) читач. Апликацијата првин беше претставена во мај, а сега е пуштена за користење на сите aмерикански корисници на City Mastercard кредитната картичка. Најголемиот проблем со кој […]

Прочитај повеќе

Near-field communications (NFC) технологија значи дека доволно е само да се доближат телефоните и да се пренесе информација, или во случајот со PayPal да се изврши трансакцијата и наплатувањето. Phone-to-phone NFC технологијата на PayPal ќе овозможи двајца корисници да префрлат лесно пари меѓу своите уреди. Апликацијата работи така што еден корисник преку виџет на домашен […]

Прочитај повеќе

По Аpple и Google, сега и Microsoft се вклучи во плановите да се овозможат мобилните плаќања, пишува Bloomberg.

Прочитај повеќе

Интернет гигантот заeдно со MasterCard и Citigroup работи на технологија за Android уредите со која корисниците ќе можат да купуваат само со ставање на мобилниот телефон пред мал читач на касите.

Прочитај повеќе

Apple ќе вгради Near Field Communication (NFC) чипови во новиот iPhone 5, пишува Forbes повикувајќи се на извори кои работат на NFC продукт, со што продолжувајќи ги шпекулациите кои се движеа од топло до ладно во последнава недела.

Прочитај повеќе