Основачот на Magic Leap, Рони Абовиц на Recode Code Media говори за можностите на очилата за проширена реалност за пренос наН натпревари. Во интервјуто се преклучи и NBA ѕвездата, поранешниот кошаркар Шекил О’Нил. Со оглед на тоа дека нема премногу податоци за технологијата за очилата, интересно е да се дознае било каков податок.

Прочитај повеќе

Седумнаесет тимови од најдобрата кошаркарска лига во светот се договорија да учествуваат во е-спорт лига. NBA 2K лигата е во партнерство со креаторите на истоимената игра, Take-Two. The NBA 2K esports league announced today that 17 #NBA teams will participate in its inaugural season, set to debut in 2018! pic.twitter.com/OWZtnuLwuz — NBA (@NBA) May 4, 2017 […]

Прочитај повеќе

Дроновите на Intel сè повеќе се присутни на спортските настани. На полувремето на финалето на Super Bowl LI наместо огномет, флота на Intel дронови го осветлуваше небото. Ново појавување дронот имаше на натпреварот за забивање на All Star натреварот кој овој викенд се одржа во Њу Oрлеанс. Забивањето со асистенција на дрон го направи Аарон […]

Прочитај повеќе

Неодамна NBA Digital и NextVR објавија дека претплатниците на NBA League Pass ќе можат да следат барем еден натпревар неделно во виртуелна реалност. За почеток натпреварите ќе бидат достапни единствено на Samsung Gear VR и Samsung телефон. Останати уреди и телефони ќе бидат додадени подоцна, објави NBA. Првиот натпревар пренесуван од Next VR е Sacramento […]

Прочитај повеќе

Сопствениците на NBA тимот Philadelphia 76ers ги купија е-спорт тимовите на Team Dignitas и Apex. Станува збор за два професионални е-спорт тимови, а ова е прв случај во САД NBA тим да направи ваков чекор. Тимот на Dignitas постои 13 години. Се натпреваруваат во: CS:GO, League of Legends, Overwatch, Heroes of the Storm и Smite. Тимот на Apex […]

Прочитај повеќе

Twitter се обидува да влезе во поактивно партнерство со телевизиите, и да ги привлече гледачите кои твитаат додека гледаат телевизија. Планот е да стримаат повеќе професионални спортови преку својата платформа. Twitter веќе има договор за пренос за натпреварите во американски фудбал организирани под покровителство на NFL. Но, сега преговара со NBA, MLS и кабловската мрежа […]

Прочитај повеќе

Од следната сезона на натпреварите помеѓу Portland Trail Blazers и Los Angeles Clippers ќе наликуваат на средба на врвот на Microsoft. Претходниот директор на компанијата Стив Балмер понуди 2 милијарди долари за клубот од Лос Анѓелес, а Пол Ален, ко-основач на Microsoft, од поодамна е сопственик на Портланд. Сумата од 2 милијарди за Клиперси е […]

Прочитај повеќе

Кошаркарот на шампионот во NBA лигата, ѕвездата на Мајами, Крис Бош е заштитно лице на кампањата која треба да ги натера децата во САД да се заинтересираат за програмирање. Бош и самиот програмирa и е убеден дека сите треба да научат да програмирааt, од бездомници до децата. Тој во Wired напиша колумна во која објаснува […]

Прочитај повеќе

На најголем број на гејмери омилени игри им се спортските симулации. Без ралика дали омилен спорт ви е фудбалот, кошарката, автомобилизам или тенис за речиси секој спорт е направена симулација. И без разлика која од спортските симулации ви е омилена FIFA, Pro Evolution Soccer, NBA2K, NFL Madden, Top Spin, Tiger Woods PGA мора да се […]

Прочитај повеќе

Google е во разговори со NBA и NHL за да се договорат за стримање на спортски натпревари во живо на каналот, нешто што беше претходно направено со индиската крикет лига, вели Гаутам Ананд, директор во Google за содржинско партнерство во Азија.

Прочитај повеќе