Салата ќе еруптира штом македонците ќе постигнат гол, вели англискиот коментатор во новото вирално видео „EHF Euro 2012 – The Macedonians Are In Town”, кое за само два дена e прегледано околу 50.000 пати. YouTube видеото, креирано од корисникот IP14, ја доловува одличната еуфорија од Европското ракометно првенство во Србија на кое Македонија го освои […]

Прочитај повеќе

Светското првенство во Јужна Африка дефинитивно ќе биде запаметено поради две работи… затворената игра на тимовите на самиот почеток од мундијалот и вувузелите – досадните пластични навивачки труби со монотон звук. Звукот произведен од овие “инструменти” луѓето го споредуваат со звукот кој го дава стампедо на гласни слонови или пак огромно јато на лути пчели. Интересно, особено од ИТ аспект, е тоа што многу гледачи иритирани од звукот на “инструментот на ѓаволот” пронајдоа неколку технички начини за како да го филтрираат досадното бзззз….

Прочитај повеќе

Долго време се веруваше дека англиските хулигани се смирени и се однесуваат како што треба. Долго време беше така се до вторникот, кога на натпреварот меѓу West Ham и Milwall се случи огромен инцидент меѓу двете навивачки групи, пред, за време и после натпреварот, кога инцидентот се проширил на улиците каде жителите се „забарикадирале“ во своите куќи, а хулиганите се „бомбардирале“ со цигли и шишиња, велат очевидците.

Прочитај повеќе