Македонската платформа Solveo, основана од Драгана Нешовска и Иван Зографски, која цели кон поврзување и вмрежување на студентите и компаниите преку работа на реални проекти, по досегашните успешни три натпревари, реши да им постави нов предизвик на македонските студенти – Како да ја понудат, развијат и прошират услугата на Solveo на нови пазари? Со мотивациска награда […]

Прочитај повеќе

Тимот на средното училиште „Михајло Пупин“ е еден од победниците на Ultimaker натпреварот. Матеја Вељковиќ, Андреј Трајковски, Петар Георгиевски под менторство на Даниела Сандева се претставија заедно со 250 други натпреварувачи. Како победник на натпреварот училиштето е добитник на Ultimaker 2+ 3Д-печатар. „Оваа награда ќе ја модернизира наставата (ќе може да се изработуваат нагледни средства, разни […]

Прочитај повеќе

Технолошкиот фестивал Codefest оваа година ќе се одржи од 7-9-ти април, во Охрид, а овогодинешниов фестивал ќе го одбележи своето 5-то јубилејно издание. Во рамки на фестивалот се одржува веќе добро познатиот Codefest Marathon, кој претставува 32-часовен тимски натпревар во развивање на софтверски и хардверски креативни решенија. Настанот е основан и организиран од страна на организацијата Стартап […]

Прочитај повеќе

SMART Social Innovation Competition (SIC) е регионален натпревар за избор на општествена апликација. Критериумот e помагање за решавање на некој посериозен општествен проблем. Во моментов изборот е отворен и потенцијалните корисници можат да гласаат. Од Македонија номинирани се пет решенија: One Can Make It Work Make it Matter Macedonia Recycle and Get a Bonus GARB […]

Прочитај повеќе

Фондацијата за дебата и едукација IDEA Југоисточна Европа Скопје организира стартап натпревар за новинарски стории. Темата на натпреварот е „Развивање на дигиталното раскажување преку новинарски форми“. Новинарскиот стартап натпревар е отворен за: новинари, граѓански активисти, програмери, ескперти за гејмификација и графички дизајнери. Учесниците поделени во тимови ќе треба да работат заедно и да креираат интерактивна […]

Прочитај повеќе

Google ги повикува сите Firebase развивачи во регионот. Firebase EEC натпреварот е отворен за сите девелопери од Источна и Централна Европа. Google се надева дека на овој натпревар ќе увиди како корисниците ја користат платформата, но и ќе добијат нови идеи за најдобра насока за користење на Firebase. Платформата е релативно нова, и овозможува помош […]

Прочитај повеќе

Доколку го сакате хорор жанрот, имате слободно време и апарат или мобилен со добра камера, тогаш Sinister Days III е натпревар токму за вас. Дечките од RevoShot.com, Ерина, Димитар и Јане, по трет пат го организираат онлајн натпреварот за најдобра хорор фотографија. Фотографиите може да се испраќаат до 18-ти ноември преку пополнување на сите полиња […]

Прочитај повеќе

Хелсиншкиот комитет за човекови права на Република Македонија, ги повикува сите девелопери да креираат видеоигри. Повикот е за две видеоигри за млади на возраст од 10 до 15 години. Игрите се дел од проектот „Поддршка на граѓанското општество во креирање политики за социјална кохезија и различности”. Видеоигрите треба да ги отсликуваат сите вредности зад кои […]

Прочитај повеќе

Lynx Animation Studios кои најверојатно ви се познати по анимираниот филм „Џон Вардар против Галаксијата“  и TabTale организираат натпревар. Натпреварот треба да ги пронајде најдобрите развивачи на видеоигри во Македонија. Натпреварот е веќе отворен од 10. октомври, а пријавувањето на игрите ќе трае до 26. октомври. Потоа ќе бидат избрани победниците и доделени наградите на 28. […]

Прочитај повеќе

При крајот на овој месец на Скопскиот саем започнуваат саемите ТЕХНОМА и МАКИНОВА, а за време на нивното оддржување, поточно на 19-ти октомври, како најава за економскиот самит на организацијата Македонија 2025, ќе се одржи финалето на Get in the Ring и Startup Europe Awards. Настаните се организирани од страна на Националниот центар за развој на […]

Прочитај повеќе

Платформата Solveo, чија цел е да ги приближи студентите и компаниите преку натпревари и работилници, организира нов натпревар. Овој пат предизвикот го испорача локалната софтверска компанија doXteam. Учесниците во натпреварот треба да изработат стратегија за лансирање на нов производ на doXteam. Натпреварот е отворен за сите студенти, но сепак потребни се некои вештини. Овој пат […]

Прочитај повеќе

Јавното сообраќано претпријатие Скопје, организира хакатон во кој учесниците треба да креираат софтвер за оптимизација на бројот на патници на неколку линии. Решението треба да ги направи поатрактивни линиите: 2, 5, 19, 22 и 57. Настанот е организиран во партнерство со: Фондот за иновации и технолошки развој; Градот Скопје; Програмата за развој на Обединетите нации (УНДП); Факултетот […]

Прочитај повеќе