NASA Space App Challenge е дводневен хакатон во кои учествуваат тимови составени од технолози, научници, дизајнери, уметници, едукатори, претприемачи, програмери и студенти од целиот свет. Целта на натпреварувањето, кое се одржува од 2012-та година, е преку партнерство да се пронајдат решенија за дел од проблемите кои се актуелни. NASA Space App Challenge Macedonia ќе се […]

Прочитај повеќе

Практичноста на 3Д принтањето ја има обезбедено иднината на оваа технологија која станува се поевтина, но колку и често да слушаме за интересни идеи за користење на 3Д принтерите, од принтање на кола до принтање на пица во Вселената, сепак постојат куп други проекти кои не воодушевуваат со својата примена, а дел од нив повеќе […]

Прочитај повеќе

Systems and Materials Research Corporation го направи првиот принтер кој ќе принта пици. Проектот ја чини NASA 125.000 долари, а целта е на астронаутите да им се овозможи да јадат вкусна и свежа храна во Вселената. Принтерот е направен од RepRap 3Д принтер на кој главите за принтање му се заменети со течна храна, а […]

Прочитај повеќе

Студентите на ФЕИТ, Никола Петков, Стефана Филпова и Филип Спасовски со својот проект за визуелизирање на хоризонтот и преостанатата зелена површина се победници на NASA Space App Challenge Скопје. На првиот ваков хакатон кој се одржува во Македонија – настанот е интернационален низ 83 локации во светот – учествуваа околу 60 студенти, инжинери, астрономи и […]

Прочитај повеќе

Подгответе се за 36 часа на креативно размилување, споделување на знаење, брејнсторминг и развивање со студенти, инжинери, професори и научници од разни индустрии! Од 20 до 21 април во Скопје, поточно во Едукативниот центар на Seavus, ќе се оддржи Space App Challenge на NASA. Овој дводневен интернационален хакатон се одржува во 75 градови ширум светот, […]

Прочитај повеќе

NASA најави јавно Google+ Hangout дружење со астронаутите од Интернационалната вселенска станица на 22 февруари од 17 до 18 часот според македонско време. Астронаутите Кевин Форд, Том Маршбурн и Крис Хадфилд ќе одговараат на прашања поставени од корисниците преку видео во живо на Google+ профилот на NASA. Но, за да може да ви одговорат астронаутите, […]

Прочитај повеќе

Астронаутот Сунита Вијамс од Интернационалната вселенска станица со помош на лаптоп и DTN софтвер контролираше робот во Германија, јавува BBC. Со цел да го намали влијанијето од доцнењето и прекините во пакетите, Европската вселенска агенција (ESA) и NASA експериментираат со новиот протокол  DTN предложен од Винт Церф, еден од „татковците“ на Интернетот. Disruption Tolerant Networking е протокол кај […]

Прочитај повеќе

NASA ќе лансира мини сателити кој ќе бидат опслужувани од Аndroid телефони. Телефоните кои ќе се користат ќе бидат Nexus S произведен од Samsung и Nexus One на HTC. Идејата зад проектот наречен PhoneSat е во Орбитата да бидат лансирани најевтини можни сателити, но и сателити кои ќе бидат наједноставни за конструкција. Изработени се два […]

Прочитај повеќе

Возилото на NASA, Curiosity, успешно слета на Марс. Неговата задача ќе биде да ја истражи планетата дали во минатото постоело живот на планетата. Се знае дека вонземјански живот не е можен поради екстремните температури, но прашањето е дали на Марс во минатото воопшто имало можност за живот. Веднаш по слетувањето Curiosity ги испрати првите фасцинантни […]

Прочитај повеќе

Астронаутот на НАСА, Даглас Вилок ја доби „NASA Explorer“ значката на Foursquare откако се чекираше на Foursquare од 354 километри над Земјата додека патуваше со брзина од 28.000 километри на час. Значките се еден вид игра на Foursquare, собирањето значки носи и награди, што ги поттикнуваат корисниците да го користат сервисот. Ако ја покаже значката астронаутот Вилок ќе добие бесплатен сладолед за аустронаути. :)

Прочитај повеќе

Покрај тоа што со друштвените мрежи не го забораваме роденденот на најблиските или пооддалечените пријатели, самите мрежи ни го отвараат светот поврзувајќи не со други „странци и непознати“, кои сега ни се следбеници на Twitter или пријатели на Facebook, и поврзувајќи не со брендовите кои ни доставуваат информации на нашиот профил.

Прочитај повеќе

Од Баз Олдрин, вториот човек кој одеше на Mесечината, до сегашни и идни, на Twitter ќе најдете голем број на интернационални астронаути кои информираат за случувањата oд таму горе.

Прочитај повеќе