Подгответе се за уште еден NASA Space Apps Challenge. Глобалниот хакатон за вселенски предизвици е закажан од 22 до 24 април на четири локации во Македонија – Скопје, Тетово, Охрид и Битола. Локална поддршка за настанот повторно е NewMan’s Busienss Accelerator, а освен споменатите градови од Македонија, дел од мрежата која ќе биде координирана од […]

Прочитај повеќе

Google oткри дека соработува со NASA во изработка супер-брз квантен компјутер. Компанијата изработи алгоритам кој овозможува обработка на податоци што е неверојатни 100 милиони пати (!) побрза отколку на обичен десктоп компјутер. „Ние сме оптимисти дека ќе имаме значителни придобивки, а скусувањето на времето ќе се пренесе и на комерцијални релевантни проблеми кои се јавуваат […]

Прочитај повеќе

HoloLens е најновиот уред што ќе им помага на астронаутите успешно да ги завршат вселенските мисии. Иако не би било невообичаено да се користат за тренинг на земјата, HoloLens очила заедно со следнатa пратка ќе бидат испратени на Меѓународната вселенска станица. Иако уште во презентацијата на HoloLens можевме да видиме пример како очилата се користат […]

Прочитај повеќе

Ако планот на Amazon го прифативме со малку сомнежи, сепак кога станува збор за американската вселенска агенција NASA, тогаш темата за контрола на дроновите станува посериозна дискусија. NASA организира голем собир на кој ќе се разгледува систем за управување со беспилотни летала што ќе овозможи летање без да се загрози безбдноста на останатите авиони. Станува […]

Прочитај повеќе

3Д принтер за храна во Вселената, сервис кој сака да го намали гладот во светот и проект со кој астронаутите можат да лебдат во Вселената без јажиња. Овие навидум научно-фантастични проекти се всушност идеи креирани од македонски девелопери на интернационалниот NASA Space Apps Challenge, кој се одржа во над стотина локации ширум светот, вклучувајќи ги […]

Прочитај повеќе

И оваа година македонските девелопери ќе можат да се натпреваруваат со своите колеги на NASA Space Apps Challenge, 48-часовен хакатон на кој се наоѓаат решенија за глобални проблеми. Настанот ќе се одржи од 10-ти до 12-ти април, во организација на NewMan’s Business акцелераторот, а за прв пат натпревари се најавени и во Битола, Охрид и […]

Прочитај повеќе

NASA им испрати француски клуч по имејл на астронаутите на Меѓународната вселенска станица. Се разбира не станува збор за физичка копија на клучот, туку 3д-модел испратен по имејл, кој благодарение на 3д-печатач астронаутите го креираа и склопија по спецификациите. Пред да пристигне 3Д-печатачот, астронаутите мораа да ја чекаат пратката која пристига на одреден времеснки интервал. […]

Прочитај повеќе

NASA планира на 11 јули да ги испрати Google Project Tango телефоните во Вселената. Телефоните би се споиле со роботитите SPHERES во вселенската станици и би се користеле како поддршка, односно очи и мозок за роботите, извести ВВС. Доколку се покажат како функционални, роботите би можеле да ги заменат астронаутите во поедноставните задачи, но и […]

Прочитај повеќе

NASA успеа да преземе видео од Интернационалната вселенска станица користејќи интернет преку моќен ласер. „Неверојатно е да се види овој прекрасен светлосен зрак како пристигнува од вселенската станица“, вели Мет Абрамсон од OPALS мисијата на NASA. Tехнологијата овозможува трансфер на податоци во вселената од 10 до 1000 пати побрз отколку со технологијата која се користи […]

Прочитај повеќе

Меѓу финалистите на NASA Space Apps Challenge се наоѓа и тимот DECAone, составен од пет македонски студенти, кои имаат идеја да овозможат пристап до мапи и навигација од било каде без пристап на интернет, дури и од Марс. Јован Андонов, Суад Салиу, Артан Рамани, Висар Зејнулаху и Блерант Рамадани, студенти по компјутерски науки на ФИНКИ […]

Прочитај повеќе

NASA ќе ги отвори своите архиви и од 10 април ќе го отвори кодот за над 1.000 програми, кои ќе можат да се разгледаат, но и да се користат бесплатно, јавува Wired. Ова не е прв пат агенцијата да споделува софтвер, но овојпат во споделениот пакет освен алгоритми и делови од код, ќе бидат објавени […]

Прочитај повеќе

Вселенската агенција NASA за прв пат по мисиите на месечината, дизајнира одела со кои космонаутите ќе можат да се движат по површината на Марс. Инспирирана од позитивните критики кои ги доби од јавноста за NASA Z-1 оделото, вселенската агенција се одлучи да отиде еден чекор понатаму и изборот на изгледот на NASA Space Suit Z-2 […]

Прочитај повеќе