Најголем дел од нашите читатели без сомневање имаат искуство и направиле веб страници, ако не и десетици или дури стотина. Ова видео секако не е за нив, иако никогаш не се знае. Видеото сепак е наменето за сите кои сметаат дека креирањето на веб-страници е сложен или тежок процес и се плашеле да се обидат. […]

Прочитај повеќе

Ален Карвер од Нова Шкотоска најверојатно не е единствениот кој со нетрпение го очекува новиот Star Wars филм Solo. Сепак неговото хоби најверојатно е чекор подалеку од најголем дел од фановите. Неодмна тој започна да креира модел на Tie Figher, веројанто најпрепознатливиот брод на империјата. Бродот е огромен и во него има место за неговиот […]

Прочитај повеќе

Креирањето на листа за шопинг и не некој преголем предизвик. Секако автоматизирањето на целиот процес е кул. Каналот Tinkernut е посветен на давање на нов живот на стара технологија. Овојпат со помош на Alexa и Raspberry Pi заживува прилично стар принтер.

Прочитај повеќе

Паоло Констанино си направи 8-битен процесор. За креирање и дизајн на процесорот му беа потребни 2 недели. Процесорот е едноставен и може да извршува едноставни задачи. Повеќе за процесорот и детали инструкции за може да пронајдете на Github.

Прочитај повеќе

Се сеќавате на Скоти од YouTube каналот Strange Parts? Пред околу 9 месеци Скоти од делови пронајдени на пазарот за електроника Хуакиангбеи во Шензен креираше целосен iPhone. Во ново видео тој сега од продавниците и пазарите во Кина креира нов телефон, персонализиран iPhone.

Прочитај повеќе

Nintendo Labo е линија на креативни направи-сам играчки за Nintendo Switch. Овие картонски комплети ви овозможуваат да направите играчки кои потоа ќе ги поврзете со Nintendo Switch конзолота и ќе може да играте со нив. Kартонските играчки се најавени за 27 април, па дотогаш останува да чекаме и да видиме што ќе донесе Nintendo Labo.

Прочитај повеќе

Retroball е направи сам играчка наменета децата да ги научи електроника и кодирање. „Играчката“ доаѓа во најситни компоненти кои потоа треба да се склопат во целина која функционира. Со оглед на тоа дека за склопување е потребно и лемење, најверојано во креирањето на играчката ќе учествуваат и децата, но и родителите.

Прочитај повеќе

Лего коцките се најверојатно еден од најкул подароците за деца. Со нив, децата можат да вежбаат куп вештини, а додатоците за Lego коцките овозможуваат и дополнителни можности. Понекогаш изгледа дека коцките немаат ограничувања, а некои проекти направени со овој продукт покажуваат зошто Lego се интересни дури и за возрасните. Можностите за градење на куп апарати, од […]

Прочитај повеќе

(Ова е гостински пост на Матеј Плавевски, ученик во осмо одделение во училиштето Јахја Кемал. Постот оригинално е објавен на Medium, а преведен и реобјавен на IT.mk со дозвола од авторот.) Загадувањето на воздухот станува чест и постојан проблем на 21-от век. Како што бројот на земји кои се справуваат со овој проблем расте, така […]

Прочитај повеќе

USB Power Bank е навистина корисен уред кој може да ви помогне кога ќе ви се испразни батеријата на таблет компјутерот или телефонот. Цената на овие уреди и не е превисока, но ако имате слободно време и имате стара батерија од лаптоп, истиот може да си го направите и сами. DoItYourself Gadgets ги има останатите […]

Прочитај повеќе

Еван Бут или Terminal Cornucopia го расклопи апаратот за кафе „Keurig K350/300 2.0 Brewer“ и од деловите создаде бионичка рака. Креирањето на раката траело околу 200 часа, а целиот процес е скусен и презентиран во ова 5 минутно видео. Надвор од кафематот единствени дополнителни делови се лепак и батерија.

Прочитај повеќе

На жителите на Фарските острови им се здосади да го чекаат Google за да го мапира островот со Street View, па решија да бидат иновативни. Иницијатор на целиот потфат е Дурита Дал Андреасен од Visit Faroe Islands, која самата направи голем дел од опремата. Но, тоа што е интересно во овој потфат е што тимот […]

Прочитај повеќе