„Сакам да и вратам назад на заедницата. Сите биткоини кои ќе ги пратите на адресата подолу ќе ви го вратиме двојно. Ако пратите 1000 ќе ви пратам 2000. Го правам ова 30 минути“. Твитови со оваа и слични пораки беа споделени во среда од Twitter профилите на десетици познати и јавни личности. Профилите на Илон […]

Прочитај повеќе

Најголемата берза на крипто валута во Јапонија, Coincheck, е жртва на хакерски напад. Во нападот се украдени рекордни 523 милиони NEM. Вредноста на украдената крипто валута е 58 милијарди јени, или 534 милиони долари, јави BBC. Со кражбата се зафатени 260 000 корисници на берзата. Средствата кои се украдени се над 100 милиони долари повисоки […]

Прочитај повеќе

Нов Bluetooth напад може да се користи за напад на милијарди уреди. Подложни на нападите се Android, Linux и Windows уреди кои немаат инсталирано надградба на софтверот, јави Ars Technica. Нападот е наречен BlueBorne, а единствена среќна околност e што радиусот на напад е околу 10  метри; колку што е и Bluetooth конективноста. Сепак, според проценките […]

Прочитај повеќе

Никој не очекуваше дека на вториот ден од најголемата зимска распродажба, Steam корисниците ќе поминуваат часови без пристап не само до распродажбата туку и до нивните игри. До пред некое време, Steam беше недостапен за сите посетители, а за таквото нешто зема заслуга сајбер терористичката група Phantom Squad која изјави дека лансирале „огромен DDoS напад“. […]

Прочитај повеќе

Вчерашниот DDoS напад над сервисот за менаџирање и оптимизација на DNS, Dyn, според извори од компанијата, бил изведен од компромитирани „интернет на нештата“ уреди – CCTV камери, дигитални видео рекордери, IP камери и други уреди. По извршената истрага, во која беа вклучени и властите на САД, зад сцените е злонамерниот код Mirai, кој од септември, 2016-та е јавно […]

Прочитај повеќе

Кодот кој пред неколку недели беше искористен за најголемиот DDoS напад досега, сега е јавно достапен. Софтверот е достапен на Hackforum, пишува KrebsonSecurity. Кодот овозможува милиони уреди поврзани како „интернет на нештата“ да креираат бот-мрежа која потоа се користи за напад. Мрежата беше искористена за сајбер-напад врз сајтот на безбедносниот експерт Брајан Кребс, јави Motherboard. […]

Прочитај повеќе

Вчера, одредени игри на Blizzard Entertainment повторно имаа проблеми при воспоставување конекција, како резултат на уште еден DDoS напад врз компанијата. „Моментално го надгледуваме DDOS нападот врз нашата мрежа“, објаснува твитот од BlizzardCS и додава дека како резултат на тоа нивните игри страдаат со проблеми при конектирање. Blizzard не објасни кои од нивните игри се […]

Прочитај повеќе

Иноваторот на EyeTap Digital EyeGlass, Стив Ман вели дека вработени во McDonalds во Париз го нападнале поради дигиталните очила со проширена реалност кои ги носел, и дури се обиделе да му ги извадат од главата иако тие му се вградени во черепот. EyeTap Digital EyeGlass системот на г. Ман e сличен систем како Google Glass, […]

Прочитај повеќе

Samsung и Apple полека но сигурно станаа шпанска серија, или по ново турска серија, а ние сме тука да ја раскажеме најновата епизода. Во австралија, Samsung продолжува со контра нападите против Apple, барајќи од австралискиот суд да дозволи пристап до изворниот код на фирмверот на новиот паметен телефон на Apple, iPhone 4S, како и информации […]

Прочитај повеќе

По се изгледа на корисниците на PlayStation мрежата 2011 година нема да им остане во добро сеќавање. Само што проблемите со Lulzsec и останатите  безбедносни проблеми кои ги имаа се подзаборавија, корисниците на PSN повторно се потсетија на немилите настани. Според известувањето кое го  објави нивниот безбедносен експерт мрежата е повторно цел на напад. Натрапниците […]

Прочитај повеќе

Sun.com и корисничкиот сајт на MySQL.com на Oracle е пробиен од двајца хакери кои објавија лозинки на корисниците на сајтот. Хакерите со име TinKode и Ne0h напишаа дека хакот е направен со „слеп“ SQL Injection напад.

Прочитај повеќе

Со краток твит Wikileaks најави дека е под DDoS напад. Distributed denial of service attack (DDoS) напад значи дека мрежа од компјутери праќаат куп пакети поплавувајќи го сајтот со барања со цел да го срушуват.

Прочитај повеќе