Journey ја освои наградата за најдобра игра на Game Development Choice Awards во Сан Франциско. Наградата овојпат ја освои во конкуренција на Dishonored, The Walking Dead, Mass Effect 3 и XCOM: Enemy Unknown. Покрај оваа награда, креаторите на играта, That Game Company, се добитници и на наградите за најдобар визуелен изглед, најдобар дизајн, најдобро аудио, […]

Прочитај повеќе

Off.net.mk е прогласен за најдобар сајт за 2012 година на третата по ред годишна манифестација. Сајтовите во неколку категории беа номинирани од публиката, а потоа беше гласано за нив од страна на корисниците (40%) и стручното жири (60%). Наградите Сајт на годината се организира од Media Solutions под покровителство на Амбасадата на Словачка и Здружението […]

Прочитај повеќе

Најпрво, за тие што не се запознаени, Blogirame.mk доделуваше награди за македонските блогери и твитерџии. Номинациите, дел од категориите и победниците ги одредуваше самата заедница, а синоќа во МКЦ во добар дел на присуство на истата, беа доделени и златните медаљи за победниците. За најсекси блогер/ка беше избрана Ангела со нејзиниот блог Angela Dissected, најреволуционерен […]

Прочитај повеќе

Веќе неколку пати пишувавме за Web Fest.ME како една од најголемите конференции што се одржува на нашите простори. Како последен дел од тој настан е натпреварот за најдобар веб проект што се одржува од 22 септември до 15 ноември. Пријавувањето е отворено за сите, трае до 10 октомври и вашата пријава можете да ја испратите […]

Прочитај повеќе

Femina.mk, сајтот за се што е женско и еден од најголемите женски форуми во Македонија, е прогласен за сајт на годината на вторите по ред награди „Веб сајт на годината 2011“. Натпреварот помина како што треба, многу подобро од лани, и се надеваме дека ќе станат традиционални ИТ награди кои ќе мотивираат и инспирираат иновација […]

Прочитај повеќе

Од Џастин Бибер, Џим Кери, Angry Birds и Лего до Old Spice, Onion, NewYorker, Dropbox и Funny or Die… на 15-тите по ред престижни интернационални Webby Awards се прогласија победници според жирито од Интернационалната академија за дигитална уметност и наука, и според публика во скоро 70 категории.

Прочитај повеќе

Играта Angry Birds, aпликацијата Google Maps, телефонот iPhone 4 и компанијата RIM, Nissan… се едни од победниците во неколкуте категории на овогодишниве Глобални мобилни награди 2011 кои се презентираа на Светскиот мобилен конгрес во Барселона. Еве ја листата на победниците со кратко објаснување зошто се избрани:

Прочитај повеќе

После скоро два месеци, конечно ги имаме победниците на IT.com.mk Награди 2010, одредени според гласовите од публиката (70%), која ги номинираше сите кандидати и можеше да гласа од 10-ти до 22-ри декември и според гласовите на жирито (30% од вкупните гласови по категорија) составено од основачите на IT.com.mk.

Прочитај повеќе

На не-толку-официјален #tweetup или собир на твитерџии во Кафе Ли во Скопје, се прогласија неколкуте победници во неколкуте категории на 140.mk Twitter наградите. Сите победници добија симболични награди, кои беа донирани од неколку компании, а „Оскарот“ беше во форма на варено јајце со налепница која ја означуваше категоријата во која победиле.

Прочитај повеќе

Од 00.00 оваа вечер (со мало задоцнување) започна гласањето за IT.com.mk Награди 2010. Објавени се сите кандидати кои се најдоа во Листата на номинирани и кои беа пријавени во првиот циклус од Наградите, кој траеше од 1-ви ноември до 10-ти декември. Пријавени се повеќе од 220 кандидати во 3 #mkwin и 1 #mkfail категории, од […]

Прочитај повеќе

Македонскиот Twitter директориум 140.мк ги објави 11-те категории за #140mknagradi-те. Корисниците ќе имаат можност до 07.12 да ги номинираат кандидатите, ќе може да се номинира повеќе пати и повеќе твитерџии со @корисничкоиме во една категорија.

Прочитај повеќе

Moshi Monsters, стартап за чување на виртуелно милениче е победник на Гранд при наградата на неодамна одржаните The Europas награди за најдобар европски почетничка компанија/сервис организиран од Мајк Бучер од TechCrunch Europe.

Прочитај повеќе