Ко-основачот на Grouper и сегашна министерка за финансии, Нина Ангеловска е помеѓу седумте жени амбасадори за е-трговија во Обединетите нации. Промоција е најавена на 74. Генерално Собрание на ОН од 23 до 26 септември во Њујорк. Признанието го доделува телото при организацијата за трговија, инвестиции и развој (УНКТАД). „За забрзување на економскиот раст и намалување […]

Прочитај повеќе

Kои настани и новости ја одбележаа гејмерската индустрија неделава? Добредојдовте во најновиот извештај за вашето омилено хоби, седумдесет и прво издание. Растргнати помеѓу желбата за првоаприлска шега и велигденско наградување решивме да одиме со најдоброто од двата света. Се што треба е да ја идентификувате лажната вест од овој гејминг извештај. Потоа, пронајдете го овој […]

Прочитај повеќе

Креаторите на Raspberry Pi ја освоија најпрестижната инженерска награда во Велика Британија. Тимот е добитник на MacRobert наградата, која ја издава Royal Academy of Engineering, јави BBC. Номинирани за наградата беа и компанијата за онлајн безбедност Darktrace и пионерите за радио-терапија, Vision RT. Сепак девелоперите на мини компјутерот ја победија конкуренцијата. Raspberry Pi излезе во 2012 […]

Прочитај повеќе

Регионалниот натпревер за најдобри дигитални проекти, SoMo Borac, кој се одржа во склоп на Weekend Media Festival на 24-29-ти септември во Хрватска, ги објави финалистите и победниците во неколку категории. Жирито од дваесет регионални експерти во дигиталните медиуми и маркетинг пребираа помеѓу 123 пријавени проекти, но, на крај поделија само 24 награди на најдобрите проекти. […]

Прочитај повеќе

Прилепска пиварница стартува натпревар за најдобра Златен Даб апликација која ќе ја награди со 1.500 евра. Пиварата може да си направи своја апликација, но бара од фановите на пивото да предложат своја брендирана Android апликација бидејќи, како што велат, сака „да го поттикне создавањето на нови иновативни апликации, кои ќе имаат реална примена во модерното […]

Прочитај повеќе

Material Design кој Google го претстави со Android L на Google I/O 2014 е добитник на Златна награда за најголем допринос во корисничкото искуство на UX Awards. Настанот се одржува од 2011 година, а само најдобриот софтвер може да биде присутен на него, вели Android Authority. Material Design овозможува поголема флексибилност за различни платформи и […]

Прочитај повеќе

Македонскиот сервис за гласање, iVote.mk, се најде помеѓу 25-те победници на European Venture Contest 2013 кој се одржа на 9-ти и 10-ти декември во Дизелдорф, Германија. На настанот, oрганизиран од Europe Unlimited, учествуваа над 120 компании со 800 апликации, од кои беа избрени само десетина победници во три категории. Според европското жири, составено од инвеститори […]

Прочитај повеќе

Google објави дека хакерот што се крие позади алијасот Pinkie Pie повторно ја освоил најголемата награда за откривање на безбедносен пропуст во нивниот прелистувач Chrome. Наградата се доделува за пропусти кои се во самиот Chrome, односно не се однесуваат на оперативниот систем или разните додатоци кои може да се инсталираат на прелистувачот. Pinkie Pie кој […]

Прочитај повеќе

Таткото на Linux, Линус Торвалдс, ја доби најголемата технолошка награда на светот – Милениумска награда за технологија за 2012 година. Иако уште во април се знаеше кој ќе биде добитник на овогодинешната награда, сепак Линус дури вчера ја доби наградата во Академијата за технологија – Финска (ТАФ). Г. Торвалдс е награден за креирање на Linux […]

Прочитај повеќе

Како што ветивме, но со мало задоцнување, го објавуваме добитникот на една копија од Diablo 3, која е подарок од IT.com.mk и Niko Computers. Добитникот, избран по случаен избор, е Горан Беловинов Можеби за многумина оваа галама околу Diablo е премногу, но тие што ја играле играта знаат за што го прославуваме третото продолжение. Не […]

Прочитај повеќе

Српскиот стартап Nordeus ја освои People’s Choice наградата за најдобар европски стартап на London Web Summit. Nordeus won the London Web Summit People’s Choice Award! We’re honored and thank you all who voted! — Nordeus(@Nordeus) March 15, 2012 Наградата од публиката која гласаше на сајтот на конференцијата е признание за Nordeous за нивната работа околу […]

Прочитај повеќе

Американската Национална академија за музичка уметност и наука постхумно ќе му додели Греми награда на Стив Џобс за достигнување во забавната индустрија. Г. Џобс е награден бидејќи успеа да креира уреди кои комплетно го подобрија начинот на како слушаме музика, но и успеа да ја убеди музичката индустрија да ги прифати онлајн продавниците и да […]

Прочитај повеќе