IObit Driver Booster e релативно позната алатка чиј фокус се дели на две работи: Надградба на драјвери Подобри перформанси при играње игри Во случај да имате Windows 10, шансите се дека и можеби не ви ја треба дополнителната алатка на iObit. Имено, Windows 10 ем врши одлична работа за преземање на најновите драјвери за вашиот […]

Прочитај повеќе

За многумина, колку добри работи има YouTube, толку има и лоши. Поради тоа, често се прашуваме како некои работи можеме да би направиме да бидат подобри или, барем, онака како што нам највеќе би нѝ одговарале. Enhancer for YouTube се чини како екстензија која би можела и те како да нѝ помогне.  Откако ќе ја […]

Прочитај повеќе

Apple сепак со надградба на оперативниот систем ќе ги поправа телефоните чиј екран престана да функционира по сервисирањето на неовластени сервисери. Компанијата реагираше набрзина по откривање на скандалот, оценува GSM Arena. Новата 11.3.1 верзија на iOS ги надминува овие проблеми , па засега корисниците повторно можат да ги сервисираат своите екрани каде сакаат. Сепак се […]

Прочитај повеќе

Друштвената мрежа ќе се обиде да го раздели делот на вести од друштвениот дел. Причината за ова е што персонализираниот „ѕид“ и содржината која ја споделуваат пријателите не секогаш е точна. Едно од решенијата е креирање и достава на содржина која е интересна за корисникот, а не за неговите пријатели. „Многу луѓе веруваат дека Snapchat […]

Прочитај повеќе

Microsoft постојано се залага за подобрување и проширување на функционалност на нивниот најнов оперативен систем. Најновото есенско надополнување првенствено се стреми да овозможи подобра поврзаност и интеракција помеѓу вашиот компјутер и мобилната направа. Неодамна, гигантот од Редмонд вети дека телефоните и Windows 10 ќе комуницираат еден со друг и активностите започнати на телефонот ќе можат […]

Прочитај повеќе

Microsoft ја објави Creators надградбата на Windows 10. Компанијата објави дека ќе започне со надградбата од 11 април, а една недела претходно ќе биде достапна за рачно преземање. Со ова Microsoft се држи до распоредот, а сите кои сакаат, можат веднаш да ја преземат надградбата. За девелоперите е достапен и Windows 10 Creators SDK. Од следната недела […]

Прочитај повеќе

“iOS 10 е најголемата надградба на iOS било кога. Огромна надградба на апликацијата Messages ја носи моќта на App Store-от директно во вашите разговори и ја прави комуникацијата повеќе персонализирана. Најдете го патот со преубаво редизајнираните Maps. Вратете спомени како никогаш со Photos. Користете ја моќта на Siri во повеќе апликации од било кога. Имаме нова Home […]

Прочитај повеќе

Белата куќа во Вашингтон е надградена со нови технологии – од Wi-Fi, па сѐ до подобри звучници. Со неодамнешната надградба променети се и десктоп компјутери постари од 10 години, застарени црно-бели принтери, бавна интернет врска и старите BlackBerry телефони. Иако телефоните на персоналот се заменети со iPhone, претседателот на САД, Барак Обама, не може сам […]

Прочитај повеќе

(Овој пост е првично објавен на блогот на Мартин Димовски, попознат на веб како Lacialec. Реобјавен е со негова дозвола) Прво се мислев дали на македонски или англиски да го пишувам постот, но сепак мислам дека со реклами, анализи, preview итн. итн.. малку и можеби се претера. Но сепак кога Microsot е во прашање и […]

Прочитај повеќе

Додека во текот на вчерашниот ден голем дел од корисниците имаа проблеми со веб верзијата на Twitter и се жалеа за истото, Twitter во позадина работеше на новиот изглед на кој се прикажуваат дискусиите помеѓу корисниците. Дополнително, направени се промени и во iOS и Android апликациите. Со новата промена, според Twitter, би требало многу полесно […]

Прочитај повеќе

Kорисниците на iPhone започнаа да забележуваат прегревање и намалено траење на батеријата откако ја надградија својот телефон на iOS 6.1. Проблемот е веќе пријавен на сајтот на заедницата на Apple. Проблемот кој го пријавуваат корисниците е пребрзото трошење на батеријата, поточно, дури и на стендбај батеријата се празни неверојатно брзо. Проблемите се присутни на сите […]

Прочитај повеќе

Sony извести на својот блог дека сите Xperia паметни телефони издадени во текот на оваа година ќе добијат надградба на Android Jelly Bean 4.1. Според нивните најави, најпрво во периодот од февруари до март, надградба ќе добијат моделите Xperia T, Xperia TX и Xperia V, а нешто подоцна и Xperia P, Xperia J и Xperia. […]

Прочитај повеќе