Безбедносниот експерт Родријо Бижоу во својот TED говор ги повика хакерите и активистите да помогнат во сајбер војната, бидејќи владите можат само да наштетат со строги мерки за набљудување.

Прочитај повеќе

Паметните камери на Nest ве гледаат дури и кога се исклучени, открива ново истражување. Иако камерата е дизајнирана така што може да се исклучи со помош на апликација за паметен телефон за да престане со снимање, сепак ова единствено ќе ја исклучи диодата што емитира светлина. Камерата продолжува да снима. Од Nest велат дека кога […]

Прочитај повеќе

Ulo е паметна камера за надзор која комуницира со сопственикот преку изразот на „лицето“. За разлика од најголемиот дел на камери за надзор, Ulo комуницира преку апликација на паметен телефон директно со сопственикот. „Најголем дел од гримасите кои ги правиме се речиси идентични за сите култури. Јазикот на очите е една од најмоќните алатки за […]

Прочитај повеќе

Американското Федерално истражно биро (FBI) користи флота на летала за следење на протестите во Балтимор. Според Gizmodo, FBI користи авиони со години, но новите модификации овозможуваат следење и на недолжни граѓани. „Во неодманешните протести FBI испрати летала како поддршка на полицијата во Балтимор за фотографирање од воздух и детектирање на можен криминач. Не сме тука […]

Прочитај повеќе

До 2015 година базата за препознавање на лица на Федералното истражно биро (FBI) ќе содржи дури 52 милиони слики, покажуваат документи до кои дојде Electronic Frontier Foundation. Во моментов FBI има околу 16 милиони податоци за идентификација. Најголем дел од сликите повторно ќе бидат од криминалци, дури 46 милиони, а 4,3 слики oд граѓани кои […]

Прочитај повеќе

El Mundo вели дека американската Национална агенција за безбедност (NSA) прислушувала 60 милиони телефонски повици во Шпанија во 30 дневен период во декември, 2012-та година. Сличен извештај беше објавен и претходно за 70-те милиони прислушувани телефонски повици во Франција, што го натера францускиот претседател Франсоа Холанд да му се јави на американскиот колега Барак Обама. […]

Прочитај повеќе

Во подготовките на Русија за Зимските олимписки игри спаѓа и систем за следење на мобилни и интернет комуникацијата на атлетичарите и публиката, кој, според Guardian, е именуван како „PRISM на стероиди“. Документите до кои дојде весникот, со помош на руските истражувачки новинари Андреј Солдатов и Ирина Бороган, откриваат дека руските безбедносни служби FSB инсталирале телефонски […]

Прочитај повеќе

Where is Obama е сервис кој ќе му покаже на претседателот на САД, Барак Обама, како се чувствуваше Едвард Сноуден кога сите се обидуваа да го пронајдат. Креиран од Ким Асендорф, Оле Фах, Кајл Мекдоналд и Јонас Лунд, сервисот во секое време ја покажува најверојатната положба на претседателот. Станува збор за „crowdsourcing“ сервис за локација, […]

Прочитај повеќе

Гeрманскиот Der Spiegel пишува дека американската Агенција за национална безбедност (NSA) го хакнала и прислушувала седиштето на Обединетите Нации во Њу Јорк преку внатрешните видео повици на организацијата. Oткритието, и тоа дека американските власти ја прислушуваат и Европската Унија, доаѓа од тајните документи на NSA кои се доставени до јавноста од поранешниот аналитичар на CIA, […]

Прочитај повеќе

Уредникот на британскиот весник Guardian, Алан Русбриџер, во неверојатен блог пост откри дека британските власти уништиле хард-дискови на весникот за да го спречат објавувањето на документите од Едвард Сноуден. Г. Сноуден, поранешен аналитичар на CIA, е изворот на документи кои откриваат дека американските власти имаaт проект со кој можат да набљудуваат кого сакаат на интернет. […]

Прочитај повеќе

Американската Агенција за национална безбедност (NSA) уште во 2008-ма година има креирано софтвер преку кој аналитичарите, без претходна дозвола, можеле да пристапат до кориснички мејлови, онлајн чет и веб историјата на милиони таргетирани индивидуалци, пишува Guardian повикувајќи се на документите доставени од Едвард Сноуден. Документите за XKeyscore кои ги објави Guardian, се користеле за тренинг […]

Прочитај повеќе

Microsoft им овозможил пристап на NSA до енкриптирани пораки како дел од контрoверзната операција PRISM, известува Guardian. Податоците повторно доаѓаат од поранешнито аналитичар на CIA, сега во бегство, Едвард Сноуден, и покажуваат соработка помеѓу Microsoft и Агенцијата за национална безбедност (NSA) кога e во прашање прислушување на енкриптираните пораки на клиентите на компанијата. Помеѓу услугите […]

Прочитај повеќе