Една од најголемите друштвени мрежи во минатото Myspace оваа недела повторно беше во фокусот на вниманието. И повторно може многу да се научи од мрежата, но овојпат тоа е негативен пример, како не се прави миграција. „Поради миграција на серверите сите фотографии, видеа и аудио фајлови објавени пред 3 години повеќе не се достапни на […]

Прочитај повеќе

Податоци од над 100 милиони профили на најголемата руската социјална мрежа VKontakte се на продажба на црниот пазар, јавува Motherboard. Податоците содржат имејл адреса, име, презиме, локација, телефонски број и лозинка, вели LeakedSource. Лозинките на VK.com во моментот на пробивањето биле чувани во „plaintext“ што значи дека секој може да пристапи до нив. Најчесто користени лозинки […]

Прочитај повеќе

Доколку имате профили на MySpace или Tumblr на кои долго време не сте им ги промениле лозинките, сега е време да го направите тоа. Податоците од стотици милиони корисници се на продажба, а според Motherboard се работи за вистински, веродостојни податоци. Имејл адреси, лозинки и адреси од 360 милиони MySpace профили се дел од листата. […]

Прочитај повеќе

Редизајнираниот MySpace сега е достапен за jавноста. Во ко-сопственост на поп-ѕвездата Џастин Тимберлејк, еднаш популарната друштвена мрежа која беше буквално згазена од Facebook, сега ќе се обиде повторно да стане влијателна мрежа, но овојпат со поголем фокус на забавната содржина, отколку на конекциите меѓу луѓето. Веднаш откако ќе се логирате (а тоа може да го […]

Прочитај повеќе

Познатата поп ѕвезда и инвеститор во MySpace, Џастин Тимберлејк, претстави видео во кое го најавија редизајнираниот MySpace. Ова друштвена мрежа беше неверојатна популарна се додека не се појави Facebook. Откако започнаа да паѓа посетеноста, мрежата се фокусираше на забавна содржина привлекувајќи бендови, пејачи и други музички ентузијасти и претпоставките се дека ќе продолжи да биде […]

Прочитај повеќе

Yahoo Reasearch, одел на Yahoo за интернет истражувања, во својот најнов извештај открива дека 50 отсто од вкупниот број на твитови припаѓаат на само 20.000 корисници. Останатите твитерџии само ретвитаат информации кои се споделени од активните корисници. Според истражувањето на Yahoo Research оние кои што се најактвини твитерџии, наведените 20.000, всушност претставуваат само 0,05 отсто […]

Прочитај повеќе

Не само со Twitter, новиот мобилен оперативен систем на Apple, iOS 5, ќе има интеграција со Facebook, Flickr, LinkedIn и MySpace, пишува AllThingsD кои го откривија ова од девелоперска верзија на системот, од страната за контакт информаци од каде се излистани друштвени мрежи.

Прочитај повеќе

Луѓето во просек проаѓаат по 3 часа дневно на Facebook, но, секако, 2 часа и 55 минути од тоа време се трудат да ги сфатат опциите за приватност, му се смее Google на Facebook на College Humor дружба меѓу сите друштвени мрежи: Twitter, Foursquare, Reddit, Friendster, LinkedIn… и секако MySpace кој го извлекува подебелиот крај. Секако се работи за шега, анимирано видеo од хумористичниот, сатиричен и секогаш забавен College Humor.

Прочитај повеќе

Крис Путнам е познат по тоа што напиша компјутерски вирус со кој го хакна Facebook правејќи ги страните да изгледаат како Myspace профилите. Наместо да му се налутат и да реагираат, Facebook тогаш воспостави контакт со него и на крај го вработи како инженер. Подолу е дел од приказната раскажана од самиот Путнам на Quara сајтот за прашања и одговори.

Прочитај повеќе

Тоа што Myspace и официјално е ставен на продажба не е и некое големо изненадување. Во изминатата година, News Corp. повеќепати изјавија дека имаат загуби од оваа некогаш толку популарна друштвена мрежа.

Прочитај повеќе

Еднаш беа конкуренти за топ друштвената мрежа, а сега MySpace од потреба да привлече корисници дозволува логирање со Facebook Connect.

Прочитај повеќе

Користејќи ја статистиката од Alexa и Google Trends, италијанскиот блогер Виченцо Косенза состави светска мапа на друштвените мрежи. Мапата ја покажува доминација на Facebook кој со 350 милиони корисници, околу 400.000 македонски корисници, е најпопуларната друштвена мрежа во 127 земји.

Прочитај повеќе