Апликацијата на хрватската полиција, Policija – Sigurnost i povjerenje, е преземена 54.875 пати и преку неа досега се пријавени 20.867 казнени дела и прекршоци, јави Netokracija. Ова може да биде добра идеја и за македонското МВР кое преку апликации може да побара помош од граѓаните. Но, до сега имаше неколку вакви обиди со краудсорсинг апликации […]

Прочитај повеќе

Опрема за следење во вредност од 10 милиони евра е уништена во март, а постапката во која оваа опрема е уништена е незаконска, тврди Специјалното јавно обвинителство (СЈО). Доколку се покажат како точни, овие податоци ќе ги потврдат тврдењата дека граѓаните, новинарите и дел од политичарите, незаконски се следени од органите кои требаа да ги […]

Прочитај повеќе

Двајца бугарски државјани успеале за пет месеци да украдат десетици илјади евра од граѓани од Битола, Прилеп, Гостивар, Неготино, Радовиш и Кичево, пренесува Дневник. Осомничените се во бегство, откако МВР успеало со помош на бугарските власти да ги идентификува благодарение на надзорните камери од банките кои поднеле пријава. Кражбите ги правеле во период од март […]

Прочитај повеќе

Откако минатата недела се појави вест дека повеќе луѓе загинале додека фотографирале селфи, отколку од ајкули – оваа недела се појавија нови чудни информации за мобилниот феномен. Во Русија само во 2015 година има десетици повредени и загинати додека правеле селфи фотографија, па поради ова руското Министерство за внатрешни работи изработи памфлет за мерки за […]

Прочитај повеќе

Во нова 27-ма #бомба се откриваат нови детали за прислушувањето на граѓаните. Според наводните докази кои ги покажа претседателот на опозициската СДСМ, Зоран Заев, зад нелегалното прислушување стои Министерството за внатрешни работи (МВР), односно Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК). Г. Заев вели дека има материјали кои наводно откриваат дека македонските власти следеле 12.000 телефонски […]

Прочитај повеќе

Компјутерска опрема, пронајдена во куќа во Гостивар, се користела непознат период за незаконито реализирање на меѓународни разговори, вели Министерството за внатрешни работи. МВР во координација со полициските служби од Република Србија, во акција со име „SIM бокс“ работеа да ја запленат опремата во Македонија и во Србија, која се користела како нелегален оператор за остварување […]

Прочитај повеќе

Министерството за внатрешни работи објави проект кој на граѓаните ќе им овозможи да ги пријават несовесните и опасни возачи преку на сајтот на Министерството за внатрешни работи. Целта на сервисот, дел од постоечкиот проект Безбеден Град, е подобрување на состојбите во сообраќајот, зголемување на безбедноста и откривање и санкционирање на сите кои не ги почитуваат […]

Прочитај повеќе

„Компас“ е името на оперативната акцијата на Министерството за внатрешни работи со која, по спроведена истрага, се приведени 10 лица од Прилеп, Скопје и Штип, осомничени за онлајн измами со кои украле околу 170.000 евра со помош на „фишинг“. Фишинг е метод на кражба на податоци преку лажна копија на сајт. Пример за фишинг измама […]

Прочитај повеќе

Министерството за внатрешни работи објави дека уапсиле пет членови на прилепско-бугарска криминална банда која за шест месеци, во период меѓу декември 2012 и јули 2013 година, испразнила околу 800 кредитни картички на македонски граѓани. Вкупниот плен надминал 4,5 милиони денари или нешто над 73.000 евра. Криминалците користеле добро познат трик за крадење на информациите од […]

Прочитај повеќе

Во 2012-та и во првите три месеци на 2013-та година се украдени 376 лаптопи и 89 компјутери од основните и средните училишта ширум Македонија. Проектот кој требаше да му обезбеди компјутер на секое дете „безмалку се претвори во Компјутер за секој крадец“, пишува Netpress. Кражбите продолжуваат во 2013-та година, и по првите три месеци. На […]

Прочитај повеќе

Интерактивната карта на криминалот во Македонија на ФИНКИ работи со отворените податоци преземени од дневниот билтен на Министерството за внатрешни работи. Системот во позадина ги чита податоците од билтените кои се напишани во природен јазик, потоа ги анализира и ги кодира на карта од Google Maps. Мапата на ФИНКИ не користи краудмапинг за означување на […]

Прочитај повеќе

Единицата за компјутерски криминал при МВР учествуваше во меѓународната операција „CASHSHOP“ која е водена од FBI на територија на три континенти и повеќе држави. Според FBI во Македонија се побарани налози за претрес и распит. По размена на податоци со FBI, МВР сомничи две лица, државјани на Македонија за компјутерски криминал и вмешаност со разбиената […]

Прочитај повеќе