Скоро 70 отсто од интернет корисниците ширум светот немаат никаков проблем со пиратеријата. Oколу 22 отсто од сиот глобален интернет сообраќај се користи на пиратска содржина. Шеесет и седум отсто од сите пиратски сајтови се хостирани во Северна Америка и Западна Европа, каде што се и најголемите студија. Неверојатни 98,8 отсто од пренесените податоци преку […]

Прочитај повеќе

Истражувачката компанија Gartner објави извештај според кој оваа година профитот од онлајн музика се очекува да порасне за 7 отсто, или на 6,3 милијарди долари. Причината за овој раст е подемот на музичките сервиси како Spotify, iTunes, Rdio, Pandora и многу други. Gartner предвидува дека до 2015 потрошувачката за онлајн музика ќе порасне на 7,7 […]

Прочитај повеќе

По бројните шпекулации се чини дека Google конечно ќе стартува онлајн музичка продавница која ќе биде тесно поврзана со друштвената мрежа Google+, а се очекува да се појави во наредните две недели. Музичката продавница на Google би била продолжение на веќе постечкиот сервис Google Music Beta, сервис кој им овозможува на оние кои имаат профил […]

Прочитај повеќе

Spotify е една од најбрзо растечките музички платформи, која според најновото истражување на шведската музичка индустрија има потенцијал да ја уништи музичката пиратерија. Spotify допрва ќе станува се поголем, зголемувајќи го бројот на корисници благодарение на договорот кој го потпиша со Facebook. Причина за одличната прифатеност на Spotify е тоа што им овозможува на корисниците […]

Прочитај повеќе

Според извори на CNBC, Facebook во септември на својата конференција f8 ќе претстави музичка платформа. Веќе извесно време се шират гласини дека Facebook припрема платформа која ќе има за цел да ги задоволи музичките потреби на своите корисници. Стартувањето на музичка платформа би имало огромна корист, како промитивна така и материјална, за сите оние кои […]

Прочитај повеќе

Apple им даде пристап на програмерите до својот музички сервис, наречен iTunes Match beta, кој ќе ви овозможи да ја стримате вашата iTunes музичка библиотека од било каде, на било каков уред, без разлика дали е MacOS или iOS. Apple во јуни најавија дека овој музички сервис ќе биде достапен на есен како дел од […]

Прочитај повеќе

Многумина својата дневна доза на музика ја конзумираат од YouTube. Сите оние кои како мене постојано слушаат музика на овој сервис, ќе им се допадне тоа што YouTube ја освежуваат страната за музика. Страната за музика сега е редизајнирана со цел да ја направи да одговара повеќе на потребите на корисниците, нудејќи персонализирани препораки. Новата […]

Прочитај повеќе

Google стартуваше нов музички блог кој ќе има за цел да им помага на корисниците на Google Music да откриваат нова музика. Станува збор за блогот Magnifier кој ќе биде директно поврзан со Google Music Beta и на корисниците ќе им предложува нова музика. Magnifier секој ден ќе дава по една бесплатна песна од реномирани […]

Прочитај повеќе

Google неодамна го претстави својот музички сервис едноставно наречен Google Music Beta. Акцентот е на Beta, бидејќи Google го нема лансирано сервисот кој го имаа замислено, а причина за ова се недоразбирањата со дискографските куќи. Сигурен сум дека Google наскоро ќе ја оствари замислата. Google Music е сервис кој ви овозможува да ја закачувате вашата […]

Прочитај повеќе

Доколку сте како мене и слушате музика исклучиво на интернет, тогаш апликацијата +Music е измислена за вас. Станува збор за Chrome апликација која ви овозможува на многу едноставен начин да најдете и да слушате музика. Откако ќе ја инсталирате, кај Chrome алатките ќе ви се појави иконка во форма на нота. Кога ќе стиснете на […]

Прочитај повеќе

YouTube ќе го стрима во живо Lollapalooza фестивалот, еден од најпознатите музички фестивали во светот кој ќе се случува меѓу 5-7 август. YouTube ќе го стрима фестивалот преку својот нов сервис YouTubeLive, кој овозможува да гледате видеа во живо. YouTube го тестираше овој концепт со концерт на U2, говор на Обама, и со крикет натпревари. […]

Прочитај повеќе

MySpace се продаде за само 35 милиони долари, што е минијатурна вредност од тоа што другите друштвени мрежи вредат во моментов, и од 580-те милиони долари што Руперт Мурдок плати за компанијата во 2005 година.

Прочитај повеќе