Journey ја освои наградата за најдобра игра на Game Development Choice Awards во Сан Франциско. Наградата овојпат ја освои во конкуренција на Dishonored, The Walking Dead, Mass Effect 3 и XCOM: Enemy Unknown. Покрај оваа награда, креаторите на играта, That Game Company, се добитници и на наградите за најдобар визуелен изглед, најдобар дизајн, најдобро аудио, […]

Прочитај повеќе

Facebook стартува „подобрен“ Timeline со поистакнати трети апликации кои ги октриваат омилените книги, филмови и музика на корисниците. Целта е да се истакне содржината која 1) ќе предизвика дискусија меѓу корисниците; 2) ќе ги поврзе и ќе ја зголеми интеракцијата меѓу брендовите и фановите; 3) ќе го зголеми користењето на трети апликации за содржина и […]

Прочитај повеќе

Не е само Apple кој се подготвува за сервис за стримање на музика. Најголемиот видео сервис, YouTube, во иднина планира да објави свој музички сервис за претплата, со што би му бил конкурент на Spotify. Google веќе ја има интегрирано својата музичка услуга во Google Play, па корисниците од таму може да купуваат музика, додека […]

Прочитај повеќе

Веќе еднаш пишувавме за Downloaded кога најавивме дека документарецoт за Napster ќе биде објавен на 10-ти март на SXSW конференцијата. Но, сега се појави првиот краток исечок од филмот за сервисот кој ја промени музичката индустрија и им направи проблеми на музичарите, со тоа што им ја намали продажбата, и ја започна пиратската револуција. Филмот […]

Прочитај повеќе

Band of the Day е веб сервис кој своето искуство има интегрирано и во паметните телефони и компјутерските таблети. Но, за жал, само во тие на iOS, додека Android верзија не е достапна во моментот. За тие што не се запознаени, BOTD (Band of the Day) е сервис за откривање на нова музика. Доколку ви […]

Прочитај повеќе

Како што може да се прочита и во самиот опис на апликацијата, Music Monster се стреми да создаде нов начин да уживате во музиката. Го комбинира бесплатното стримање на музика (преку YouTube) заедно со друштвените активности, се со цел претстави еден иновативен сервис за „друштвена музика“. Music Monster го собира најдобрите и најпопуларните видеа и […]

Прочитај повеќе

YouTube т.е. Google планира да купи дел во музичкиот видео сајт VEVO за да може сите музички хитови да ги промовира на YouTube. VEVO е компанија која е основана во 2009 година како спој на Sony Music, Universal Music и Abu Dhabi Media, и за брзо време стана една од поголемите конкуретни, но и стратешки […]

Прочитај повеќе

Редизајнираниот MySpace сега е достапен за jавноста. Во ко-сопственост на поп-ѕвездата Џастин Тимберлејк, еднаш популарната друштвена мрежа која беше буквално згазена од Facebook, сега ќе се обиде повторно да стане влијателна мрежа, но овојпат со поголем фокус на забавната содржина, отколку на конекциите меѓу луѓето. Веднаш откако ќе се логирате (а тоа може да го […]

Прочитај повеќе

Доколку сте Last.fm корисник, претплатата за следните месеци можете слободно да си ја зачувате и парите да ги потрошите на некое друго место. Почнувајќи од 15-ти јануари 2013 година, правилата на овој сервис се менуваат. За корисниците на САД, Велика Британија и Германија, радиото ќе биде достапно само со претплата, што не беше случај до […]

Прочитај повеќе

Dropbox го купи музичкиот стартап Audiogalaxy. Цената сè уште не е позната, но изгледа дека од Dropbox имаат некои планови поврзани со споделување на мултимедија, а можеби и музичко складиште? Audiogalaxy, за тие што не се запознаени, е еден од пионирите помеѓу сервисите за споделување на музика кој на некој начин претставува веб базиран peer-to-peer […]

Прочитај повеќе

Музиката од видео играта Journey, која е изведена од Камерниот оркестар на Македонската радио телевизија, е прв саундтрак од видео игра кој е номиниран за Grammy награда. Композиторот Остин Витори кој е најзаслужен за музиката во играта за PlayStation 3, на изведбата на Камерниот оркестар беше „присутен“ преку Skype и Protools Source Connect. Во 55-годишната […]

Прочитај повеќе

Претпоставката е дека ако ја симнуваш музиката бесплатно, тогаш немаш потреба да ја купуваш. Тоа е и логиката на музичката индустрија која се противи на пиратеријата обвинувајќи ги корисниците дека им крадат милијарди долари. Но, истражување од American Assembley од Универзитетот Колумбија напрвено со корисници од САД и Германија открива дека пиратите купуваат најмногу музика, […]

Прочитај повеќе