Апликацијата на Бјорк за нејзинот албум Biophilia ќе стане дел од колекцијата на њујоршкиот Музеј за современа уметност – MoMA. Biophilia, која достапна на Google Play и нa iTunes за 15, односно 17 долари, е прва мобилна апликација на која и е укажана оваа чест. Апликацијата е хибрид помеѓу апликација и музички албум, кој нуди […]

Прочитај повеќе

Beats од секогаш припаѓале со Apple, изјави продуцентот и основач на Beats Electronics, Џими Ловин, во официјалното соопштение со кое се потврди дека Apple ќе потроши 3 милијарди долари за купување на производителот на музичките слушалки. Beats, основани од г. Ловин и раперот Др. Дре, стартуваа како производител на слушалки за iPhone и iPod, а […]

Прочитај повеќе

IFPI ги објави податоците за приходите на музичката индустрија во 2013 година, кои покажуваат дека веб сервисите за стримање музика како Spotify, Deezer, Rdio и други, забележаа пораст од 51 отсто во заработувачката и за прв пат стигнааа до милијарда долари. Бројот на корисници на веб и мобилните сервиси сега е 28 милиони, што е […]

Прочитај повеќе

Студиото Harmonix кое стои зад видео игрите Rock Band и Dance Central ќе се обиде во нов жанр – музички шутер. Слично како и во останатите игри во FPS жанрот, фокусот ќе биде на мултиплеер играњето, но за разлика од останатите игри во Chroma играчите ќе се напаѓаат со музика. Музиката во играта ќе има […]

Прочитај повеќе

Twitter и 300 Entertainment ја објавија својата соработка со која Twitter ќе им понуди повеќе можности на компаниите од музичката индустрија. Соработката помеѓу Twitter и 300 Entertainment ќе овозможи подетална анализа на твитовите кои се поврзани со музика и изведувачите. 300 ќе ги организира/поддреди твитовите и ќе развие софтвер кој ќе можат да го користат […]

Прочитај повеќе

Новиот Beats Music ќе биде уште еден од плејадата стриминг музички сервиси; нов конкурент на Rhapsody, Spotify, Rdio, iTunes Radio и други. Но, за разлика од нив Beats Music е сервис на компанија која веќе имаше релативен успех во промовирање на музички продукти. Beats Еlectronic е веќе познат бренд за слушалки кој имаше кратка соработка […]

Прочитај повеќе

Google пoлека го збогатува искуството со нивните очила за проширена реалност Glass додавајќи сега интеграција со Play Music. Корисниците ќе можат да си ги поврзат своите музички колекции oд Play и да си стримаат музика додека ги носат очилата. Како што пишува New York Times, музичкиот сервис на Google нема да биде единствен музички сервис […]

Прочитај повеќе

Друштвената мрежа за споделување на аудио и музика, SoundCloud, месечно има повеќе од 250 милиони активни слушатели, објави основачот Александар Љунг на денешниот негов настап на TechCrunch Disrupt Europe. На настапот беше најавено и дека SoundCloud нуди и интегрирање на Instagram од каде што на корисниците им овозможува да ги зимаат фотографиите како кавери на […]

Прочитај повеќе

Продажбата на грамофонски плочи на Amazon бележи пораст од 745 отсто од 2008 година. Зголемување на продажбата на грамофонски плочи во период кога најголем дел од музиката се префрла на „облакот“ изгледа зачудувачки, но се е дел од извонредната стратегија на Amazon. Секој купувач кој ќе купи музика на плоча или CD, бесплатно ја добива […]

Прочитај повеќе

Том Јорк јавно ги критикуваше новите сервиси кои стримаат музика преку веб, пред се Spotify, бидејќи, како што вели фронтменот на бендот Radiohead, тие се „лоши за новите музичари“. Протестот на Том Јорк и продуцентот на Radiohead, Најџел Годрич, започна со остранување на соло албумoт The Eraser и албумот на Atoms for Peace од најпопуларниот […]

Прочитај повеќе

На денешниот Google I/O, компанијата ќе презентира нова музичка услуга во партнерство со Universal Music Group и Sony Music Entertainment, пренесува The Verge. Google-овиот музички сервис ќе биде достапен на YouТube и Google Play, но станува збор за две различни претплати. Услугата ќе биде слична на Spotify, GrooveShark и други сервиси кои стримаат музика. Штом […]

Прочитај повеќе

Кога пред 10 години Стив Џобс на презентација ја претстави новата верзија на iTunes, третата генерација на iPod и iTunes Store, многумина очекуваа дека музичката индустрија ќе се спротистави на обидот да се продаваат дигитални песни, наместо албуми, како што му се спротистави на Napster. Но, денес услугата на Apple ја користат над 435 милиони […]

Прочитај повеќе