Звучи чудно, но песните на еден од најголемите бендови во историјата на музиката досега не беа достапни за стримање на ниту еден музички сервис. Сепак конечно има добри вести за фановите на The Beatles бидејќи She Loves You, Hey Jude и Yesterday конечно ќе можат да се чујат преку популарните музички сервиси. Иако ако сте […]

Прочитај повеќе

Неодамна Spotify, кој сè уште не е достапен во Македонија, но е најпопуларниот сервис за стримање музика во светот, објави Year in Music листа која им овозможува на корисниците да разгледаат што слушале во текот на целата година. Тоа што е интересно кај оваа листа, забележува Verge, е што може да ви помогне да видите […]

Прочитај повеќе

Музичката индустрија конечно доби добри вести во борбата против пиратеријата. Добрата вест е дека на пазарите каде Spotify работи пиратеријата на музика е значително помала од оние на кои не постои сервисот. Но, има и лоша вест – продажбата на дигитална музика во овие пазари е помала од пазарите каде сервисот не е присутен, иако […]

Прочитај повеќе

YouTube доживеа мал музички јубилеј откако го добија и десеттото музичко видео со над милијарда прегледи. Тоа што е интересно е што по рекордот на Psy со Gangam Style, видеата на музичарите сега побрзо стигаат до милијарда прегледи, а кога музиката е во прашање токму YouТube e првиот избор на корисниците. Последната песна која се […]

Прочитај повеќе

Aurous е софтвер за стримање на музика кој овозможува корисниците да ги слушаат своите омилени песни преку стримање на торент. Апликацијата е достапна за трите десктоп оперативни системи Windows, OSX и Linux. Апликацијата чиј дизајн е речиси копија на Spotify е дело на Ендрју Самсон од Флорида, јави The Next Web. Апликацијата овозможува пребарување по […]

Прочитај повеќе

Apple Music пристига на 30 јуни во 100 земји, но ентузијазмот кој корисниците го имаат за сервисот, сепак има еден мал недостаток споредено со зад конкурентите. Стримовите на Apple Music ќе бидат од 256 kbps, што е стандард за iTunes, но конкурентите користат 320 kbps што гарантира многу подобар квалитет на звукот. Spotify, Google Play […]

Прочитај повеќе

Ричард Џејмс кој е познат електронски музичар под псевдонимот Aphex Twin ги повлече своите песни од Soundcloud и речиси веднаш ги сподели сите на Mega. Станува збор за претходно непознати песни, демо и помалку познати дела, кои досега беа на Soundcloud, а сега може да се преземат од Mega или да се преслушаат на YouТube, […]

Прочитај повеќе

(Oва е гостински пост од Андреј Шевченко, кој работи како маркетинг експерт во софтверска компанија во Варшава, и е во потрага по совршените слушалки) Колку често користите слушалки во уво за слушање музика? За многумина квалитетот на слушалки не е важен, бидејќи ги користат само за разговори. Истите доаѓаат во пакет со паметните телефони, па […]

Прочитај повеќе

(Фала до Александар Ниневски за линкот) Сервисот за стримање музика на Google сега е достапен и во Македонија. Преку Play Music, достапен преку десктоп, Android и iOS, ќе може да купувате музика или да си закачите до 20.000 песни на облакот на Google за да може да ги слушате офлајн. За Македонија и другите источно-европски […]

Прочитај повеќе

Steam сега им нуди на своите корисници можност да ја слушаат музиката од своите омилени игри додека играат. Дополнително Steam Music Player има можност да ви ги пушта сите MP3-ки кои се на вашите компјутери. Steam конечно пронајде начин за подобро да го презентира саундракот од видеоигрите кој веќе подолго го нуди како дополнителна содржина […]

Прочитај повеќе

Пред речиси 13 години Apple го престави првиот уред кој го најави нивното искачување на листата технолошки гиганти кои ги произведуваат најдобрите уреди – iPod Classic. Уредот кој беше помал, полесен и поедноставен за користење од се што можеше тогаш да презентира конкуренцијата, влезе на пазарот под мотото „1000 песни во вашиот џеб“. Сега 13 […]

Прочитај повеќе

Radiohead, Arctic Monkeys, Adele и уште многу други музичари кои својата музика ја издаваат преку помали независни издавачи наскоро би можеле да исчезнат од YouTube. Видео сервисот се закани преку Роберт Кинцл, кој за Financial Times, потврди дека видеата од „независните“ можат да бидат блокирани за само неколку дена, доколку не се потпише нов договор […]

Прочитај повеќе