Audacity е задолжителна алатка за сите љубители на музиката. Не само што ви дозволува да снимате интернет радио станици (за малку поразлична алтернатива прочитајте за StreamWriter), туку и ви дозволува да ја дигитализирате вашата музичка колекција, како и да внесете најразлични ефекти. Според авторите, најновата верзија на Audacity е соодветно поддржана во Windows 10 и […]

Прочитај повеќе

Ако некогаш сте сакале да се обидете да креирате сопствена музика, но се плашите бидејќи сметатe дека не знаете доволно, имаме добра вест. Learning Music на Ableton ќе се обиде прво да ви ги објасни основите на електронската музика, иако добар дел се однесува на повеќе жанрови. Во „лекциите“ има простор буквално за сè. Започнува од креирање […]

Прочитај повеќе

Последниот месец од 2016 за прв пат по многу долго време, продажбата на плочи ја надмина дигиталната продажба на музика во Британија. Првата недела од декември плочите заработија 2.4 милиони фунти, а заработката од дигиталната продажба беше 2.1 милиони фунти. Продажбата на винилски плочи е ограничена од производството. Ова е една од причините поради која […]

Прочитај повеќе

Dexily е сервис кој на македонските музичари, но и на сите кои креираат видеа, ќе им овозможи платформа за споделување на своите видеа. Сервисот ќе биде достапен на почетокот на следната година, а засега новите корисници можат да пристапат само со покани. Платформата сака да ги привлече гледачите со награди. За секој преглед корисникот ќе добива […]

Прочитај повеќе

Дискусијата која верзија на „Зајди зајди“ која се наоѓа на саундтракот на новата Battlefield 1 не е завршена; македонска музика сè уште нема на радио и телевизија. Затоа огромно изненадување е што една кул вест оваа недела е токму од македонската музика. Насловната песна на најпопуларната стратегија Civilization VI ја изведува Македонската филхармонија. Композитор на […]

Прочитај повеќе

Доколку сте аудиофил и вљубеник во добро озвучување, тогаш препорачуваме да ја прочитате темата на ИТ форум – АМПЛИФИКАЦИЈА – Предзасилувачи и засилувачи на снага започната од членот FLEGMA во саботата. Во темата, членот FLEGMA детално и со технички карактеристики ги објаснува процесите на амплификација, разликата помеѓу балансирани и небалансирани претпојачала и важните течнички особини кои овие уреди треба […]

Прочитај повеќе

Добри вести за сите кои често пребаруваат стихови и текстови од песни, Google ќе започне да ги презентира стиховите заедно со резултатите од пребарувањето. Компанијата заедно со канадскиот стартап LyricFind ќе се обиде да им помогне на сите да дојдат до точните текстови од песни. LyricFind е партнер над 4.000 издавачи, а текстовите на нивните артисти […]

Прочитај повеќе

Новиот сервис од BitTorrent овозможува стрим на видео и музика во живо, која на дел од креаторите на видео содржина и музичари ќе им помогне со дистрибуција на своите содржини. Платформата работи со помал број на музичари со кои има договор, а музичарите се исплаќаат преку рекламите кои BitTorrent ги прикажува заедно со содржината. Најголемиот […]

Прочитај повеќе

Менаџерот Петер Менш на eден од најпопуларните бендови од пред 20 години – Metallica, но и Red Hot Chilly Peppers и Muse, го спореди YouTube со ѓаволот. „Не нѐ плаќаат воопшто, ако некој не направи нешто со YouTube, готови сме. Крај. Некој нека ги изгасне светлата.“, вели г. Менш, во изјава која е и премногу […]

Прочитај повеќе

Најверојатно најпопуларниот сервис за споделување на инди-музика, SoundCloud, започнува со нова услуга – аудио-стриминг. Бројот на корисници кои ја споделуваат сопствената музика на сервисот е огромен, па платформата е во добра положба да им стане конкурент на Spotify, Pandora, Tidal и сличните сервиси. Претплатата ќе чини 10 долари, но за жал вообичаено Македонија не е […]

Прочитај повеќе

Приказната со новиот албум на Канје Вест го покажа можеби најголемиот проблем на сервисите за стримање на музика – ексклузивната содржина. Албумот The Life of Pablо засега може да се преслуша единствено на Tidal, сервис стартуван од раперот Џеј-Зи кој беше заборавен сѐ до моментот кога Канје Вест не ги собра своите фанови. Музичките сервиси […]

Прочитај повеќе

Канје Вест со еден албум успеа да го популаризира сервисoт за музика Tidal, ко-основан од раперот Џеј-Зи. Tidal стартуваше со многу помпа се додека не беше заборавен од корисниците. Но, сега е еден од покул музичките сервиси бидејќи Канје Вест го објави својот последен албум екслузивно на Tidal. Со албумот стартуваше и кампањата на Канје […]

Прочитај повеќе