Канје Вест со еден албум успеа да го популаризира сервисoт за музика Tidal, ко-основан од раперот Џеј-Зи. Tidal стартуваше со многу помпа се додека не беше заборавен од корисниците. Но, сега е еден од покул музичките сервиси бидејќи Канје Вест го објави својот последен албум екслузивно на Tidal. Со албумот стартуваше и кампањата на Канје […]

Прочитај повеќе

Microsoft продолжува со инвестициите во мобилните платформи, и тоа повторно како сервис, а не како производител на хардвер. Новата аквизиција на компанијата е Groove, музичкиот сервис за iOS кој овозможува откривање на музика. Веста за аквизицијата ја потврди креаторот на Groove, Zikera. Groove е сервис што долго време е на App Store, започна на iPod, […]

Прочитај повеќе

YouTube влегува на големи врати во загушениот музички пазар. YouTube Мusic е мобилна апликација за Android и iOS, моментално достапна само во САД, со која ќе им конкурира на другите популарни музички сервиси како Spotify, Deezer, Rdio… Всушност, YouTube Music од старт е најголемиот сервис меѓу конкуренцијата. Иако YouTube е видео сервис, тој веќе со години […]

Прочитај повеќе

Добри вести – Apple Music е одличен сервис, но, за жал, барем засега не е достапен во Македонија. Ова ја остава земјата со мал избор на сервиси за стримање музика. Аpple Music, Rdio, Spotify, Pandro како најпопуларните, не се достапни во Македонија. Но, го имаме Google Play Music за утеха. Од првите рецензии се чини […]

Прочитај повеќе

Под притисок на најголемите ѕвезди Apple ја промени својата одлука, и најави дека сепак ќе ги плаќа музичарите во периодот во кој Apple Music ќе биде во бесплатна пробна верзија, јави Verge. Сервисот започнува со работа на 30-ти јуни и во првите три месеци ќе биде бесплатен за корисниците. Првичниот план на компанијата беше во […]

Прочитај повеќе

Apple Music пристига на 30 јуни во 100 земји, но ентузијазмот кој корисниците го имаат за сервисот, сепак има еден мал недостаток споредено со зад конкурентите. Стримовите на Apple Music ќе бидат од 256 kbps, што е стандард за iTunes, но конкурентите користат 320 kbps што гарантира многу подобар квалитет на звукот. Spotify, Google Play […]

Прочитај повеќе

Apple Music е можеби најголемата вест на настанот на кој Apple претстави куп нови сервиси и надградби на оперативните системи. Сепак Apple Music е една од ретките апликации кои се достапни надвор од нивната платформа, бидејќи сервисот ќе биде првиот кој е достапен и за Android. Најновиот сервис за стримање на музика преку iTunes е […]

Прочитај повеќе

Microsoft работи на надградба на својот музички сервис која ќе биде достапна заедно со Windows 10. Новата надградба нема премногу да се разликува од досегашната, покрај ребрендирањето и напуштањето на Xbox Music, новата верзија доаѓа со „козметички“ промени. Апликацијата сега наликува на Spotify, вели Verge. Во средината на темна основа се поставени бендовите и изведувачите, […]

Прочитај повеќе

Музичкиот сервис Spotify најавува веб видео сервис преку кои би можеле да додадат видео содржини за своите корисници. Компанијата веќе преговара со неколку дигитални медија плеери околу можна соработка, јавува Wall Street Journal. Компанијата не сака да го започне новиот сервис од нула, туку веќе преговара со компании кои креираат видео содржини на YouTube, со […]

Прочитај повеќе

Сервисот за музика Grooveshark минатата недела беше затворен од властите во САД бидејќи беше обвинет дека должи десетици милиони долари за авторски права. Иако од компанијата најавија дека ќе ја почитуваат судската одлука, сепак очигледно не сите вработени се со исто мислење, па помал тим најави дека го оживува сервисот. Тимот ентузијасти веќе подолг период […]

Прочитај повеќе

Музичкиот сервис на Џеј-Зи, Tidal, можеби има премалку корисници за да биде музички релевантен, но со оглед на тоа дека сервисот собра над 700.000 корисници за еден месец, сè уште е рано неговите основачи да се откажат од него. Тоа што можеби треба да го загрижи раперот и директор на компанијата, Џеј-Зи, е нeгативниот тренд […]

Прочитај повеќе

Samsung се одлучи совојот музички сервис Milk да го направи достапен за сите преку веб апликација, јави The Next Web. За жал „за сите“ вообичанено почнува од САД, но на сајтот на Milk велат дека накоро ќе бидат достапни и други локации, се надеваме и Македонија. Веб апликацијата е речиси идентична со мобилната апликација, со […]

Прочитај повеќе