YouTube доживеа мал музички јубилеј откако го добија и десеттото музичко видео со над милијарда прегледи. Тоа што е интересно е што по рекордот на Psy со Gangam Style, видеата на музичарите сега побрзо стигаат до милијарда прегледи, а кога музиката е во прашање токму YouТube e првиот избор на корисниците. Последната песна која се […]

Прочитај повеќе

Покрај сите блокади и мерки кои се предземат против најпопуларниот торент сајт PirateBay, сајтот ги извести TorrentFreak, дека од 2011 бројот на посетители на сајтот се зголемил двојно. PirateBay се одлучи да не го сподели бројот на посетители иако се шпекулира дека бројката се движи околу стотици милиони посети месечно. Овие податоци доаѓаат во период […]

Прочитај повеќе

Beats од секогаш припаѓале со Apple, изјави продуцентот и основач на Beats Electronics, Џими Ловин, во официјалното соопштение со кое се потврди дека Apple ќе потроши 3 милијарди долари за купување на производителот на музичките слушалки. Beats, основани од г. Ловин и раперот Др. Дре, стартуваа како производител на слушалки за iPhone и iPod, а […]

Прочитај повеќе

IFPI ги објави податоците за приходите на музичката индустрија во 2013 година, кои покажуваат дека веб сервисите за стримање музика како Spotify, Deezer, Rdio и други, забележаа пораст од 51 отсто во заработувачката и за прв пат стигнааа до милијарда долари. Бројот на корисници на веб и мобилните сервиси сега е 28 милиони, што е […]

Прочитај повеќе

Twitter и 300 Entertainment ја објавија својата соработка со која Twitter ќе им понуди повеќе можности на компаниите од музичката индустрија. Соработката помеѓу Twitter и 300 Entertainment ќе овозможи подетална анализа на твитовите кои се поврзани со музика и изведувачите. 300 ќе ги организира/поддреди твитовите и ќе развие софтвер кој ќе можат да го користат […]

Прочитај повеќе

Претпоставката е дека ако ја симнуваш музиката бесплатно, тогаш немаш потреба да ја купуваш. Тоа е и логиката на музичката индустрија која се противи на пиратеријата обвинувајќи ги корисниците дека им крадат милијарди долари. Но, истражување од American Assembley од Универзитетот Колумбија напрвено со корисници од САД и Германија открива дека пиратите купуваат најмногу музика, […]

Прочитај повеќе

Xbox Music е нов сервис за стримање на музика на Microsoft кој ќе биде достапен на XBox и сите Windows 8 и Windows Phone таблет компјутери и паметни телефони. Со овој сервис Microsoft ќе стане сериозен конкурент на Apple iTunes, Google Play, но и на Spotify, Rdio, GrooveShark и Pandora кои станаа неверојатно популарни бидејќи […]

Прочитај повеќе

Grooveshark е интернет сервис за музика, една од алтернативите на Last.fm. Содржи систем за пребарување, стримање, радио и апликација која ќе ви предложи некоја група по ваш вкус, a корисниците имаат можност и самите да прикачуваат музика и да си составуваат сопствени плејлисти. Се на се, се работи за одличен сервис преку кој дури и […]

Прочитај повеќе

Американската Национална академија за музичка уметност и наука постхумно ќе му додели Греми награда на Стив Џобс за достигнување во забавната индустрија. Г. Џобс е награден бидејќи успеа да креира уреди кои комплетно го подобрија начинот на како слушаме музика, но и успеа да ја убеди музичката индустрија да ги прифати онлајн продавниците и да […]

Прочитај повеќе

Google во блог пост најави дека ќе воведе неколку решенија против пиратеријата на своите сервиси. Едно од тие решенија е тргање на пиратските термини од автоматското дополнување при нивно куцање. Пример, ако вкуцате Gorillaz mp3 во Google, пребарувачот ќе ви предложи Gorillaz mp3 torrent пребарување. Сега тоа ќе биде тргнато, Google нема веќе да помогне со авто-комплетирање на термините.

Прочитај повеќе

Google преговара со музичката индустрија да и ги отстапат правата за музиката со што ќе може да стартува онлајн музичка продавница. Google планира да им наплаќа на корисници 25 долари годишно да им ги чува песните во „облакот“ до кои потоа ќе може да се пристапи од било кое место или уред со интернет конекција. Освен чувањето музика, тоа ќе биде и продавница за музика, пренесува Billboard.

Прочитај повеќе

Ирски судија донесе одлука дека интернет провајдерите треба да ги гасат корисниците кои пиратираат содржина. Одлуката е донесена на судењето меѓу интернет провајдерот Eircom и преставник на EMI, Sony, Universal и Warner.

Прочитај повеќе