Доколку го посетите следниот сајт, ќе добиете бесплатен пристап до 480 000 уметнички дела. На предната страна од веб сајтот понудени се клучни категории за истражување на колекциите и можете да разгледувате: Слики Скулптури Мебел Текстил Накит Натписи Предмети Веднаш под категориите имате на располагање и албуми организирани по одредена тема, како ремек дела од […]

Прочитај повеќе

Пред неколку години Google ја презентираше својата замисла за проширена реалност. За жал, Project Glass не успеа, а со него пропаднаа неколку одлични замисли за апликации. Сепак Google има нов план. Kомпанијата планира дел од најинтересните апликцаии да ги префли на Project Tango. Засега нема доказ за ова тврдење, но компанијата GuidiGo која го креираше водичот […]

Прочитај повеќе

Apple презентираше патент кој овозможува блокирање на камерите на телефоните во ситуација кога до камерите ќе стасаат инфрацрвени сигнали. Иако за првпат е јавен патентот, тој не е нов, а Apple го предложил уште во 2011 година, вели BBC. Интересно, Apple за презентацијата на оваа технологија презентираше токму скица на концерт, на можеби новата технологија е […]

Прочитај повеќе

Google работно го прославува Светскиот ден на музеите. Компанијата поодамна ја претстави камерата со супервисока резолуција Art Camera, која ќе овозможи преглед на сите уметнички дела до најмал детал, и гледање на повлекувањето на секое влакно на четкичката. Компанијaта досега произведе 20 вакви камери со кои скенираа 1.200 уметнички дела од музеите.

Прочитај повеќе

Хала на славните за видео игри е креирана во Strong музејот во Рочестер, Њујорк. Минатата недела беше додадена и првата класа на видеоигри во музејот, покрај легендарни наслови на кои со задоволство се потсетуваме, во првите игри во хала на славните има игри кои и денес се едни од најактуелните. Еве ги видеоигрите кои први […]

Прочитај повеќе

Microsoft за прв пат го сподели изворниот код на MS-DOS и Word. Станува збор за MS-DOS 2.0 и Word 1.1 верзиите кои се споделени со јавноста во Музејот за компјутерска историја во Калифорнија. Кога беа објавени, оперативниот систем, во 1982-ра година, и текст-едиторот во 1990-та, значително ја зголемија популарноста на домашните компјутери и се дел […]

Прочитај повеќе

Adobe започна бесплатно да го нуди Photoshop! За жал станува збор само за првата итерација на софтверот за обработка на слики – Photoshop 1.0 кој е стар над 23 години, но „интересно Photoshop 1 во 1990-та e далеку помоќен од Microsoft Paint во 2013-та“, пишува The Next Web. Adobe во соработка со Computer History Museum го […]

Прочитај повеќе

За помалку од една недела проектот за изградба на музеј на Никола Тесла е прогласен за успешен. Метју Инман, основачот на популарниот Oatmeal, објави дека целта од 850.000 долари е постигната. Иако до крај на акцијата има уште 39 дена веќе се донирани 900.000 долари, а државата Њујорк вети дека ќе обезбеди дополнителни 850.000 долари […]

Прочитај повеќе

Мотивиран од победата над FunnyJunk кога собра 220.000 долари од интернет корисниците за добротворни цели, основачот на Oatmeal, Метју Инман, сега се посвети на нов, и малку поразличен проект. Ново „милениче“ на г.Инман е музеј посветен на легендарниот иноватор Никола Тесла. Сервисот со кој ги собере средствата е IndieGoGo, и овој пат, како што се покажа […]

Прочитај повеќе

Додека ние се занимаваме со барокни фасади и викторијански бродови во Вардар, остатокот на светот не застанува проширувајќи ги рамките на тоа што досега можело да се нарекува уметност или да се изложува во музеи и галерии. Иако веќe и кај нас видео игрите срамежливо се најавуваат како помошно наставно средство, во Smithsonian American Art […]

Прочитај повеќе

Intel направи кул алатка со која го претвара вашето Facebook искуство во ваша виртуелна музејска егзибиција. Користејќи ги вашите Facebook податоци Intel вади слики од пријателите, ваши фотографи и видеа и ги претставува во музејска визуелизација со музика од мултимедијалниот артист Такаги Масакатсу.

Прочитај повеќе

Интернет гигантот заедно со уште 17 светски уметнички галерии и музеи креираа портал каде корисниците, налик на Street View технологијата, ќе може да прошетаат низ музеите и да прегледуваат над 1.000 импресивни уметнички дела.

Прочитај повеќе