И, во потрагата за исклучително корисни екстензии за вашиот Firefox прелистувач, дефинитивно би требало да го свртите вниманието кон Media Download Helper. Се работи за алатка која ги „скенира“ сите ваши отворени јазичиња во прелистувачот и бара видео и аудио извори, како и слики. Доколку кликнете на соодветното копче од вашата лента со алатки, ќе […]

Прочитај повеќе

Популарниот VLC плеер сега е достапен за Android, но во бета фаза. VideoLAN, креаторите на софтверот, велат дека VLC може да пушти било кој мултимедијален фајл, уреди, дискови и да стрима преку мрежни протоколи. Но, бидејќи е во бета, VideoLAN вели дека оваа верзија е наменета за поискусните корисници и хакерите. Верзијата не е стабилна […]

Прочитај повеќе

Ubuntu TV е оптимизирана верзија на оперативниот систем за десктопи со Unity интерфејс. Системот, претставен на Consumer Electronics Show, содржи мултимедиски центар, DVR опции и продавници за филмови, телевизиски програми и музика, кои ќе бидат стримани директно преку веб, како и YouTube апликација. Ubuntu TV ќе биде со отворен код за сите производители да го […]

Прочитај повеќе

Google плати 25 милиони за Pushlife, компанија која развива софтвер за мобилно синхронизација на мултимедија, која може добро да се вклопи во плановите да објават музичка платформа.

Прочитај повеќе

Adobe најави дека Flash 10.2 ќе биде инсталиран на некои таблет компјутери и на повеќето Android Honeycomb таблет компјутери во „следните неколку недели“. Според Adobe, во 2011-та ќе се претстават околу 50 таблет компјутери кои ќе понудат богато веб искуство, а повеќето ќе користат Flash.

Прочитај повеќе

Online-conVert.com е веб сервис кој нуди можност за конвертирање на разни мултимедијални фајлови во разни формати. Пример имате .wav аудио фајл, го претварате во .mp3 за да може да си го снимите на мобилен. Или конвертирање на .pdf документ во .doc за Word за да го едитирате итн. итн…

Прочитај повеќе

LG Electronics го претстави Optimus 7, првиот телефон во Македонија кој работи на тазе објавената и комплетно редизајнираната Windows Phone 7 платформа.

Прочитај повеќе

200.000 апликации на Apple App Store докажуваат дека Flash не е неопходен за десетина илјади девелопери да креираат графички богати апликации, вклучувајќи ги и игрите, вели Стив Џобс во отворено писмо во кое објаснува зошто Flash го нема на Apple-овите мобилни уреди.

Прочитај повеќе

Најновиот Nokia N8 е првиот уред кој ќе работи на Symbian^3 оперативен систем кој подржува мулти-допир и мулти-таскинг.

Прочитај повеќе

Upload е нов бесплатен македонски on-line магазин за технологија и гаџети кој ги користи мултимедијалните ефекти да прикаже поинтерактивна содржина.

Прочитај повеќе

Pesna.org е најголемата интернет колекција на македонски народни песни. Колекцијата има околу 650 песни, а љубителите на народната музика можат да го прочитаат текстот, да ја слушнат песната, и тоа од неколку изведувачи, и имаат можност да си симнат песната, но со послаб квалитет поради авторските права, вели Зоран Сталевски алијас GoodBytes, креаторoт на Pesna.org.

Прочитај повеќе