Пред некој ден се потрудивме да ве советуваме како да пробате да поправите корумпирани слики, видеа и документи. Таквиот текст ви стои на располагање тука, а овојпат ќе пробаме да разгледаме неколку совети за исправка на оштетени mp3-ки, копресирани фајлови, или пак системски. Корумпирани MP3-ки Употреба на бесплатната апликација MP3val може да помогне за исправка […]

Прочитај повеќе

MP3 toolkit е моќна работилница и појдовна точка за манипулација со аудио и, во одредени случаи, видео фајлови. Покрај освежен изглед, кој и понатаму пушта носталгични корени во ерата на Windows XP, MP3 toolkit 1.4 е појдовна точка за шест алатки. Некои од алатките се одликуваат со одличен квалитет, но други знаат да го разочараат […]

Прочитај повеќе

Оние кои имаат Apple направа знаат дека е вистински пекол кога треба да се префрли колекцијата од музички фајлови на некоја друга направа која не е Apple. Tаквата музика е во формат кој не може да биде прочитан од повеќето плеери кои не припаѓаат на Apple линијата од производи. Dapper е апликација која ја анализира […]

Прочитај повеќе

Босанскиот бенд Dubioza Kolektiv објави интересна песна со кул спот за бесплатни .mp3 песни и за Pirate Bay, еден од најпопуларните торент сајтови. Песната започнува со „Our music is for free, you can download .mp3, keep it playing on repeat, if you hate it – press delete…“

Прочитај повеќе

Популарниот музички плеер од крајот на деведесеттите Winamp, пристигна до својот крај. По 15 години AOL објави дека од 20 декември ќе ја затвори Winamp.com, ќе престане да го развива медија плеерот, а нема ни да биде достапен за преземање од официјалната страна. Креиран од Nullsoft во 1997 година, Winamp беше помеѓу најпопуларните MP3-плеери за […]

Прочитај повеќе

Продажбата на грамофонски плочи на Amazon бележи пораст од 745 отсто од 2008 година. Зголемување на продажбата на грамофонски плочи во период кога најголем дел од музиката се префрла на „облакот“ изгледа зачудувачки, но се е дел од извонредната стратегија на Amazon. Секој купувач кој ќе купи музика на плоча или CD, бесплатно ја добива […]

Прочитај повеќе

Денес презедов музика од интернет. Го сторив тоа законски, бидејќи делото е ставено на интернет од страна на издавачот и е слободно за преземање. Но, таквата негова одлука и воопшто достапноста на делото сама по себе, не беа доволни за јас да искликам од конечниот zip. Со оглед на ограниченото внимание што може да се […]

Прочитај повеќе

Google неодамна го претстави својот музички сервис едноставно наречен Google Music Beta. Акцентот е на Beta, бидејќи Google го нема лансирано сервисот кој го имаа замислено, а причина за ова се недоразбирањата со дискографските куќи. Сигурен сум дека Google наскоро ќе ја оствари замислата. Google Music е сервис кој ви овозможува да ја закачувате вашата […]

Прочитај повеќе

Кога во 2001 год. на денешен ден, Стив Џобс го најави iTunes не секој претпоставуваше дека оваа апликација ќе биде една од основните алатки со кои Apple, користејќи го .mp3 форматот, ќе ја промени музичката индустрија, и ќе биде основната алатка со која Apple ќе ги поврзе сите свои сега-револуционерни уреди и ќе овозможи купување музика и апликации преку интернет.

Прочитај повеќе

Online-conVert.com е веб сервис кој нуди можност за конвертирање на разни мултимедијални фајлови во разни формати. Пример имате .wav аудио фајл, го претварате во .mp3 за да може да си го снимите на мобилен. Или конвертирање на .pdf документ во .doc за Word за да го едитирате итн. итн…

Прочитај повеќе

Dirpy Studio e веб алатка со која можете да извлечете и симнете mp3 фајл од некое YouTube видео или пак да го симнете тоа видео. Пример, ви се допаѓа некоја песна, или пак некој семпл од видеото, или целото видео… го внесувате линкот до видеото и потоа можете да си одберете од кое до кое време да го извади аудио фајлот и можете да си го одберете квалитетот на истиот.

Прочитај повеќе

Верувам дека многупати сте се нашле во ситуација да некој одреден фајл, слика, песна или било што треба да го префрлите во друг формат и за тоа сте користеле програмчиња кои половично ја вршат својата работа додека вие губите нерви и време. Сега има решение за тоа – Youconvertit.com.

Прочитај повеќе