Црна Гора и Србија се меѓу првите земји во кои ќе се продава „првиот бран“ на Firefox OS телефони, откри Mozilla во соопштение во кое ги претстави сите своите партнери кои ќе и помогнат да ја пласира „прватa Open Web платформа”. Меѓу партнерите се 18 оператори од разни делови на светот каде ќе се продаваат […]

Прочитај повеќе

Мozilla ја објави деведнаесетата верзија на својот Firefox прелистувач кој доаѓа со интегриран PDF читач за десктоп компјутерите и поддршка за теми на Google Android платформата. Во декстоп верзијата освен HTML5 подобрувањaт и поправање на неколку грешки, најинтересна новина е додавањето на JavaScript библиотеката PDF.js која ги конвертира .pdf фајловите во HTML5. Сега .pdf документите […]

Прочитај повеќе

Денес Mozilla ја објави бета верзијата на Firefox зa Metro. Станува збор за пробна верзија која за почеток има неколку багови како што е смрзнување на екранот, па мора прелистувачот да се вклучува од почеток. Metro верзијата можете да ја преземете како Firefox Nighlty, а за да ја користите Metro околината, потребно е Firefox да […]

Прочитај повеќе

Google и Mozilla преставија како нивните прелистувачи, Chrome и Mozilla, можат да комуницираат меѓу себе со WebRTC. Поддршката за WebRTC нема да се појави во најновите верзии на овие два прелистувачи, но веќе е интегрирана во тест верзиите кои може да ги симнете и да ги испробате. Еве линк до Chrome 23, и до Firefox […]

Прочитај повеќе

Mozilla претстави Firefox телефони кои програмерите можат да ги нарачаат и да започнат да прават апликации за новата мобилна платформа. Ова се тест уреди кои ќе служат да се тестира оперативниот систем пред да излезе. Сè уште нема цени на телефонот изработен од шпанскиот стартап GeeksPhone, но се знае дека првите телефони официјално ќе бидат […]

Прочитај повеќе

Оперативниот систем од Mozilla е спремен да се појави на пазарот. Како што пренесува BBC, од ZTE изјавиле дека се во преговори со операторите за продажба на нивните Mozilla Firefox паметни телефони. Извршниот директор на ZTE, Ченг Ликсин, изјави дека уредите би можеле да се појават и на амеиканскиот пазар, а целата битка што ќе […]

Прочитај повеќе

Mozilla организира натпревар за игри кои се веб базирани и имаат отворен код. Целта на овој натпревар е да се прикаже моќта на вебот како една од платформите за развој на игри. Многу технологии може да се користат за развој на веб игри, како на пример HTML5 и WebGL. Категории за кои може да се […]

Прочитај повеќе

Соработката на Mozilla и Facebook го донесе Facebook Messenger на Firefox. Отсега ќе можете да четувате со вашите Facebook пријатели, без ралика на која веб страна сте во моментот. Потегот е пред се за мотивиран за подобро интегрирање на социјалните мрежи и сервиси во прелистувачот. А разликата со досегашниот чет на Facebook е што сега […]

Прочитај повеќе

Mozilla ja објавија бета верзија на својот прелистувач Firefox за десктоп и Android мобилниот оперативен систем. Во новата верзија на Firefox која е достапна за тестирање, се вклучени IonMonkey за да ги подобри перформансите на JavaScript, со што би се добило подобро извршување на веб апликациите и игрите, како и подобра поддршка за W3C Touch […]

Прочитај повеќе

Mozilla го отвори својот Marketplace за тестирање на Firefox Aurora прелистувачот за Android уреди. Преку оваа продавница можат да се симнат мобилни веб апликации изградени со веб технологија како HTML, JavaScript и CSS. Овие апликации ќе работат на „fullscrean” и ќе можат да се закачат како виџети на домашниот екран. Дизајнот на Firefox Marketplace е […]

Прочитај повеќе

Откако беше повлечена поради безбедносни причини, односно поради корисничката приватност, Mozilla ја преобјавија Firefox 16. Истиот безбедносен пропуст беше откриен и од истражувачот за безбедност – Герет Хајс, кој на својот блог го објави целиот концепт за како функционира и може да се искористи оваа дупка. Објавена е нова верзија, односно 16.0.1 и строго е […]

Прочитај повеќе

<Надополнето> Mozilla го преобјави Firefox 16 поради безбедносен пропуст. </надополнување> Mozilla вчера ја објави најновата верзија на својот прелистувач Firefox за Windows, Mac и Linux, а можете да преземете од официјалниот сајт. Во верзијата 16 нема многу голем број на промени, иако најзабележлива новост е вметнатиот PDF прегледувач. Една од поголемите промени во Firefox 16 е поддршката […]

Прочитај повеќе