Mozilla продолжува со експанзијата на своите телефони, со најава дека во следните неколку месеци Firefox OS телефони ќе започне да продаваат во Индија по цената од околу 25 долари. Во моментов Mozilla ги продава Firefox OS телефоните во Европа (наскоро и во Македонија) и Јужна Америка. Сепак компанијата работи на проширување на пазарот и поголема […]

Прочитај повеќе

И покрај незадоволството од корисниците, Mozilla продолжува да тестира начини како да вметне реклами во почетната празна страна на Firefox. Идејата е да се сугерира содржина на Mozilla и партнери, но и спонзорирани сајтови, без Firefox да „се претвори во хаос од логоата продадени на најголемите огласувачи“, вели потпретседателот на Firefox, Џонатан Најтингејл во блог […]

Прочитај повеќе

Фондацијата Mozilla застана во одбрана на интернет неутралноста со петиција со која бара да се врати претходната дефиниција за провајдерите на интернет услуги со која тие беа ви групата со останатите „транспортери“. Наместо целосно враќање на старата регулатива, Mozilla предлага промени во вториот дел на Законот за комуникации на САД кој се однесува на односот […]

Прочитај повеќе

Mozilla ја објави финалната верзија на Firefox 29 кој е најавен како „Firefox со најголема персонализација до сега“. Покрај новиот елегантен дизајн со Australis интерфејс, со тенки табови за полесно прелистување, направен да го зголеми фокусот на содржината наместо да го одвлекува вниманието со табовите кои исчезнуваат во позадината; најголемата новина во Firefox 29 e […]

Прочитај повеќе

Мozilla и официјално ja претстави македонската верзија на оперативниот систем Firefox OS. Презентацијата доаѓа откако во февруари Mozilla најави дека оперативниот систем доаѓа и во Македонија, заедно со телефоните Alcatel Onetouch Fire C и можеби Alcatel Onetouch Fire E. Со првите слики за изгледот на телефонот, доаѓа и покана за хакатон кој го организира македонската […]

Прочитај повеќе

Mozilla го постави творецот на JavaScript, Брендан Аиx, за свој нов извршен директор. Поставувањето доаѓа откако пред една година Гери Ковач поднесе оставка на истата позиција. Поставувањето на г. Аих е активно веднаш со што тој ќе ги преземе сите активности и задолженија од Џеј Саливан кој ја вршеше должноста досега. Засега не се очекуваат […]

Прочитај повеќе

Само два дена откако го издаде Firefox 28, Mozilla веќе започна да работи на следната верзија прелистувачот која има редизајниран кориснички интерфејс. Први новитети кои се најавени за Firefox 29 се новата алатка за синхронизација, можност за прилагодување и кориснички интерфејс. Синхронизацијата е достапна за сите четири верзии на прелистувачот, овозможува синхронизирање на сите уреди, […]

Прочитај повеќе

Игрите во прелистувач пред само неколку години беа користени за подбив, но по Unity – Web Player работите се промениjа. Наскоро Unity ќе добие посериозна конкуренција со Unreal Engine 4 online, со што соработката на Mozilla и Epic повеќе нема да биде само концепт. Иако и Unreal Engine 3.0 изгледа одлично, графиката во најавениот Unreal […]

Прочитај повеќе

Firefox OS преку T-Mobile доаѓа во Македонија, соопшти Mozilla. Очекувањата се дека оперативниот систем ќе стигне до летотото 2014 година, а уредите со кои пристигнува се Alcatel Onetouch Fire C и Alcatel Onetouch Fire E. Заедно со Македонија, Firefox OS доаѓа и во Чешка, Хрватска и Црна Гора. „Континуираното ширење на европските пазари е доказ […]

Прочитај повеќе

Mozilla наскоро ќе започне да прикажува реклами во својот прелистувач. Рекламите ќе дојдат на новиот таб на Firefox каде дел од табовите ќе бидат спонзорирани. Компанијата ги соопшти своите планови на годинешната IAB средба. Идејата на Mozilla е да им прикаже повеќе страни на корисниците кои за прв пат го користат нивниот пребарувач. Рекламите и […]

Прочитај повеќе

Заедничко уредување во реално време не е ништо ново во веб просторот, но тоа во моментот е возможно само на неколку сервиси кои се специјализирани за тоа, како на пример Google Docs или Zoho. Но, Mozilla сака да ја направи соработката достапни за сите со својата нова JavaScript библиотека, TogetherJS. Се работи за HTML5 базирана […]

Прочитај повеќе

Пред неколку години главнато дебата за Mozilla Firefox беше неговиот ‘memory leak’, т.е. тоа што тој во некои ситуации користеше многу RAM. Не знам до каде стигна оваа дебата. Можеби ефтиниот RAM ја изеде. Но, деновиве актуелна е нова дебата за Firefox, поточно за новата основна тема на прелистувачот – Australis. Од сите работи што […]

Прочитај повеќе