Mozilla наскоро би можела подобро да ги крие навиките на корисниците кои се одлучиле да сурфаат на интернет анонимно. Компанијата сака да ја подобри опција за инкогнито/приватно прелистување во Firefox, така што ќе овозможи криење и од онлајн сервисите кои можат да го следат корисникот и при приватно прелистување. Дел од екстензиите на Firefox како […]

Прочитај повеќе

Можеби Стив Џобс со својата непопусливост го зададе првиот удар на Adobe Flash, но останува прашање дали Mozilla ќе го зададе нокаутот. На компанијата и здодеа небезбедноста на Flash и го отстрани плагинот од Firefox прелистувачот се додека не се закрпат zero-day пропустите. Критиките до Adobe доаѓаат по крадењето на 400GB податоци по хакот на […]

Прочитај повеќе

Mozilla најавува преработка на Firefox за да може да му конкурира на Chrome кој станува доминантен прелистувач. Во следните верзии на прелистувачот, Mozilla ќе се фокусира на функции по кои се препознатливи, а ќе бидат отстранети од Firefox, вели Ars Technica. Можеби најважната промена е дека прелистувачот ќе биде базиран на веб технологии наместо XUL […]

Прочитај повеќе

Виртуелната реалност е премногу голема работа да биде оставена единствено за видеоигрите, вели Џош Карпентер од Mozilla. Компанијата е најновиот официјален поддржувач на виртуелната реалност откако претходно својата визија за виртуелната реалност ја покажаа Microsoft, Google, Valve, Sony, Apple, Samsung и Facebook. Тимот на

Прочитај повеќе

Слободен софтвер Македонија потпиша договори за соработка со Филолошки факултет и Филозофски факултет при УКИМ, со кои им се овозможува на студентите на овие два факултети кои мора да работат задолжителна пракса, тоа да го направат во организацијата. „За почеток планираме тоа да биде превод на содржини за поддршка на прелистувачот Firefox, или популарно наречено […]

Прочитај повеќе

Microsoft, Google и Mozilla ќе соработуваат на нов бинарен формат WebAssembly, кој ќе треба да надмине дел од проблемите кои доаѓаат со JavaScript. Идејата е со нов бинарен формат да се забрзаат процесите, а според првата најава WebAsembly ќе се декодира 20 пати побрзо од JavaScript. Сепак новиот формат нема потполно да го замени JavaScript, […]

Прочитај повеќе

Firefox наскоро би можел да се најде и на iPhone и iPad, вели „Мора да бидеме таму каде што се корисниците“, твитот на Лукас Блак од Mozilla. Компанијата и официјално на својот блог ја потврди оваа вест, известувајќи дека започнуваат да експериментираат со Firefox за iOS. We need to be where our users are so […]

Прочитај повеќе

Полето за пребарување во Firefox наскоро ќе доживее редизајн, јави Mozilla на својот блог. Ова ќе им овозможи на корисниците веднаш да си изберат пребарувач кој ќе им го даде посаканиот резултат, пример ако сакаат да најдат сајт можат да пробаат Google, ако сакаат информација можат да пребараат на Wikipedia. Полето за пребарување доаѓа со […]

Прочитај повеќе

По 10 години Firefox ќе го промени Google како свој пребарувач, во замена за Yahoo. Сепак корисниците од Европа кои се навикнати на Google, нема да мора да го менуваат пребарувачот, бидејќи се чини дека Mozilla оваа промена ја направи единствено за Северна Америка, јави Marketingland. Промената е направена бидејќи во Mozilla проценија дека токму […]

Прочитај повеќе

Македонската заедница на Mozilla најави дека вечерва, а 17-ти ноември, ќе прави забава по повод 10-тиот роденден на Firefox. На настанот, кој е закажан во Concept 37, Скопје, со почеток во 19 часот, ќе се зборува за развојот на Firefox низ годините, за неговата улога во оддржување на „отворениот интернет“, за изборот и приватноста која […]

Прочитај повеќе

Mozilla, Pornhub, Kickstarter, Twitter, Netflix, Reddit, Foursquare и куп други интернет гиганти се решија да се борат против забавувањето на Интернетот. Наречен како Internet Slowdown Day, овој настан беше протест за поддршка на интернет неутралноста, и за право на секој сајт да има ист третман од провајдерите без да мора да плаќа за побрза конекција. […]

Прочитај повеќе

Mozilla ја издаде 31-вата верзија на Firefox прелистувачот, во која првата промена која ќе ја забележите е присуството на лента за пребарување сместена во новоотворените табови. Корисниците на десктоп верзијата ќе забележат дека Google e поставен за основен пребарувач, но неговата промена е едноставна, па корисникот може да ги користи Bing или Yahoо, но и да […]

Прочитај повеќе