Користите Firefox и многу сакате Netflix? Во тој случај, екстензијата која ја ископавме овојпат се чини дека е само за вас! Netflix Extender е мала, но корисна екстензија која допринесува до пофлексибилно искуство при гледање филмови и серии со прелистувачот на Mozilla. На располагање имате опции за автоматско прескокнување на прегледите од тоа што се […]

Прочитај повеќе

Firefox наскоро би можел да добие уште подобра заштита на приватноста на корисниците. Firefox Private Network е екстензија која ќе овозможи поголема безбедност за корисниците. Засега е во тест фаза и е достапна за корисниците од САД, објави Mozilla на својот блог. Екстензијата барем во бета фаза е бесплатна, иако најавата е дека „ќе биде […]

Прочитај повеќе

Firefox Monitor е алатка за Firefox која треба да им помогне на корисниците за поголема онлајн безбедност. Firefox Monitor има интеграција со Have I Been Pwned и ако имејл адресата се појави на листата на хакирани, корисникот ќе добие известување. Засега сервисот е во тест фаза. Околу 250 000 корисници, најголем дел од САД, го […]

Прочитај повеќе

Можеби не е никакво изненадување тоа што Mozilla својата прва апликација за проширена реалност ја претстави преку веб. Апликацијата WebXR Viewer веќе е достапна на App Store. Апликацијата е едноставно доказ за концептот на Mozilla. Засега нема премногу можности, иако корисниците може да „играат“ со еден чајник кој може да го поместуваат на сликите. Поважно […]

Прочитај повеќе

Mozila ја претстави новата верзија на Firefox, Quantum. Новата верзија не доаѓа единствено со новo имe Firefox 57, туку е ребрендирана во Firefox Quantum. Оваа надградба не е само подобрување на досегашната функционалност, туку потполно нов прелистувач. Најпрво ќе го забележите редизајнот, но тоа е најмалата промена. Новиот прелистувач доаѓа со сосем нов енџин, Project […]

Прочитај повеќе

Jargon.mk е заеднички проект на Netcetera и Mozilla чија цел е и македонскиот јазик да стане дел од „Common Voice“ и кој во иднина ќе може да се користи за machine learning проекти. За креирање на систем кој гласовно се управува потребни се куп податоци кои често не се достапни за помалку застапените јазици. Поради […]

Прочитај повеќе

Споделувањето на поголеми фајлови не секогаш е едноставно. Mozilla има намера ова да го промени со нов и супер едноставен сервис – Send. Откако ќе отидете на страната, сѐ што треба е да гo прикачите фаjлот кој сакате да го споделите. Потоа Send креира линк кој треба да им го испратите на корисниците кои треба да […]

Прочитај повеќе

Онлајн протест со кој ќе се зачува интернет неутралноста е новиот план на неколку популарни сервиси и платформи. Дел од поддржувачите се најпопуларните и најважните имиња на Интернет, забележи Washington Post. „Федералната комисија за комуникација сака да ја уништи интернет неутралноста и да им овозможи на големите провајдери да контролираат што гледаме и правиме онлајн. Ако […]

Прочитај повеќе

Google најави дека септемвриската итерација на прелистувачот Chrome ќе започне да го блокира Flash. Flash долго време имаше главна улога кога беа во прашање веб-анимациите, игрите или видео содржините. Денес HTML 5 е со помала потрошувачка на енергија, побрз и најважно многу побезбеден. Поради ова Chrome 53 ќе започне да го блокира Flash, a Chrome 55 […]

Прочитај повеќе

Focus е нова iOS апликација од Firefox, а освен можноста за блокирање на реклами, апликацијата овозможува и блокирање на „тракери“. Блокирањето на содржини со Focus треба да овозможи зголемена безбедност и подобри перформанси бидејќи го блокира непожелниот сообраќај. Главната цел на апликацијата не е блокирање на реклами, туку запирање на следењето, па рекламите кои не […]

Прочитај повеќе

Мобилниот Firefox конечно им е достапен и на корисниците на iOS. Тест верзијата е достапна од септември, но веќе и официјално сите сопственици на iPhone, iPad или iPod Touch можат да ја преземат. Конкуренцијата на прелистувачи е голема и во App Store, иако во споредба со десктоп конкуренцијата е значително помала. Најголеми конкуренти на Firefox […]

Прочитај повеќе

Новата надградба на Firefox доаѓа со одлична функционалност, Private Browsing, која на корисниците ќе има даде поголема приватност и контрола врз податоците кои ги споделуваат со трети страни. Она што може да се очекува со новата верзија на Firefox е променет изглед на страните во Private мод. Дел од содржините како реклами и копчиња за […]

Прочитај повеќе