Google одлучи да се откаже од својот модуларен телефон и да престане со развој на Project Ara. Со ова барем засега компанијата го прекинува развојот на модуларните телефони, јави Reuters. Веста за откажување на проектот доаѓа шест месеци по конференцијата Google I/O. Компанијата тогаш најави дека има партнери кои ќе ги прават модулите. Идејата беше секој […]

Прочитај повеќе

Lenovo ги претстави првите модуларни телефони од Moto Z и Moto Z Force, а овие телефони можат да бидат прототип за успешен модуларен телефон, вели The Next Web. Двата уреди се со стандарден хардвер за flagship уред: екранот е 5.5-инчен QHD AMOLED, прекриен си заштита од вода, Snapdragon 820 процесор и Adreno 530 графички процесор, […]

Прочитај повеќе

Кинсекиот Lenovо ќе се обиде со модуларен телефон и Project Tango уред да се врати во глобалната трка. Засега бројот на модуларни уреди е минимален, и се чини дека Lenovo сака да биде меѓу првите производители кои ќе профитираат од интересот на корисниците. Новите уреди кои ги претстави Lenovo на Tech World настанот се Moto […]

Прочитај повеќе