Кога имате потреба да ја намалите светлината на мониторот , можете да го направите тоа диретно преку физичките копчиња на самиот монитор или преку Windows 10, така што ќе кликнете во полето со известувања кое се наоѓа во десниот долен агол од лентата со задачи и го поместувате лизгачот за светлина. Ова се двата стандардни […]

Прочитај повеќе

Ако некогаш сте за запрашале како од старите CRT монитори стигнавме до 4К, ова е видеото за вас. Можеби најголемото изненадување од видеото е влијанието кое го имаат конзолите последните неколку години. Во видеото има и куп податоци за тоа како и колку гледаме и дали навистина ни е потребен 4К монитор на 140Hz.

Прочитај повеќе

Самсунг го претстави својот најнов заоблен монитор создаден за играње игри – CJG5 на овогодинешниот Gamescom 2018. Во рамки на овој настан, Самсунг ја изложи својата линија напредни монитори за играње игри кои се опремени со супер ултра-широка CHG90 зона за искуства под мотото „Поширок поглед. Победничка игра.“ (“Wider View. Winning Play.”). Гејмском е едно од најголемите […]

Прочитај повеќе

Група истражувачи од Санта Барбара успеа да дојде до интересно сознание. Преку анализа на ултразвукот на мониторот може да се дојде до податоци од она што е прикажано на мониторот. Истражувачите ја презентираа технологијата на Crypto 2018, јави Wired. Ова би им овозможило на напаѓачите да откријат што има на екранот преку анализа на звук. […]

Прочитај повеќе

Samsung сериозно е заинтересиран да навлезе подлабоко во гејминг сегментот на ИТ пазарот, па со таа цел, на Gamescom конференцијата во Келн која е посетена од 300.000+ посетители го претстави своето портфолио на заоблени монитори. 24-инчниот монитор GFG70 нуди квалитетна слика и напредни опции за страстни гејмери, велат од компанијата. „Со оглед на фактот дека програмерите во процесот […]

Прочитај повеќе

Raspberry PI е еден од напопуларните микро-компјутери, па идеата на креаторите да направат официјален дисплеј за компјутерчето беше само прашање на време. Сепак екранот доцни повеќе од девет месеци, со оглед на тоа дека беше најавен уште на почетокот на 2015-та година. Дисплејот е 7-инчен со резолуција 800х480, и преку Raspbian оперативниот систем овозможува детектирање […]

Прочитај повеќе

Dell претстави неверојатен монитор кој има вкупно 14,7 милиони пиксели сместени во 27-инчи, или со резолуција од неверојатни 5120×2880 пиксели. Екранот е своевидно чудо на пазарот бидејќи го наговестува доаѓањето на 5K мониторите, иако 4К резолуцијата, со „само“ 8,3 милиони пиксели сè уште не се мејнстрим. Но, цената на овој Ultrasharp монитор е исто толку […]

Прочитај повеќе

Кога станува збор за монитор за широка употреба, асортиманот на производи е голем и евтин, па така лесно може да се најде она што го барате. Меѓутоа производителите често обрнуваат внимание и на професионални монитори кој се наменети за таргетирана група на корисници. Серијата на модели на монитори од Аsus ProArt е токму наменет за […]

Прочитај повеќе

LG Electronic ги престави новите LED монитори и новата Zero Pixel Guarantee програма со која нуди бесплатна замена на новиот монитор за 72 часа од купувањето, во случај има и само еден „мртов пиксел“.

Прочитај повеќе