(Oва е гостински пост на Нина Николиќ, стартап ентузијаст и автор на новиот блог #StartupSelfie, во кој објавува интервјуа со регионални стартапи) Во претходното #StartupSelfie зборувавме како е да бидеш странец во Финска. Во ова, ќе видиме како дечко кој е роден и израсна во Хелсинки се снаоѓа во Лондон. Нивното седиште е во Лондон, но […]

Прочитај повеќе

Единствената бесплатна работа која можете да ја поседувате од обожуваниот дизајнер на чевли Кристијан Лубутан е новата апликација за уредување на фотографии на брендот, едноставно наречена „Louboutinize“. Бизарната апликација, која во моментот е достапна само за iPhone, содржи три прилично нејасни филтри. И толку. Првиот филтер ви овозможува да го претворите секојдневниот живот во хорор […]

Прочитај повеќе

Првата грешка на Bastet Noir беше што започна да работи со македонските модни дизајнери кои не беа отворени за соработка, со чесни исклучоци, вели основачката Даниела Милошеска на својата презентација на Startup Grind Skopje. Веднаш ја променија стратегијата и „сега, по две години од стартувањето, имаме дизајнери од САД, Шведска, Словенија и наскоро ќе се […]

Прочитај повеќе

Withings Active е првиот паметен часовник кој за разлика од сите останати паметни часовници прекрасно изгледа. Прво што паѓа во очи е дека Withings Active воопшто не наликува на паметен часовник. Недостатокот на дисплеј значително ги ограничува можностите на часовникот, но сензорите кои се наоѓаат во него се повеќе од доволни. Така Active го следи […]

Прочитај повеќе

Skopje Casual е можеби најуспешниот македонски блог, и не затоа што стана популарен поради лежерната мода, знаеме дека модните блогови земаат замав; туку стартуваше спонтано, без план за бизнис, и по три години стана еден од ретките блогови кои имаат професионални соработки со локални дизајнери и странски брендови. Покрај My:Time, блогот од неодамна соработува и […]

Прочитај повеќе

Носталгични за старите добри игри, и со чудна привлечност кон 8-битните карактери, двајца дизајнери од Лисабон, Себастоа Техеира и Цесариа Мартинс, се решија да го остварија својот сон – креираа Pixel Panties. Осум-битниот долен веш е креиран за сите кои сакаат ретро игри, но никогаш не нашле начин ова да го направат модерно или привлечно. […]

Прочитај повеќе

Google објави дека за подобар изглед на Google Glass започнуваат со соработка со белгиската модна дизајнерка, Дајан вон Фурсенберг. Целта на соработката е да се најде нов облик на рамките на Google Glass, но и нови стакла кои ќе бидат достапни до крајот на јуни, вели Google. Станува збор за пет нови рамки и 8 […]

Прочитај повеќе

Boutiques.com е нов Google пребарувач за облека, додатоци и други модни детали. Google вели дека продуктите поврзани со модата едноставно не можат да се вклопат во стандардниот шопинг, пример купување на камера следејќи рецензии и спецификации, туку „модното купување подразбира откривање нешто што одговара на вашиот вкус и изгледа како што треба.“

Прочитај повеќе

Мажите се од Марс, жените се од Венера е интересна книга чие објаснување за разликите меѓу половите важи и за сајбер просторот. Покрај стандардните сајтови кои сите ние ги посетуваме, во сајбер просторот и двата пола си имаат свое „катче“. Пример, мажите ги имаат сајтовите за спорт, додека жените ги посетуваат… хмм, сајтови за накит?

Прочитај повеќе

WTFJeans се комплетно дизајнирани да бидат „компатибилни со iPоd и iPhone“. Задните џебови се со посебно тенки-влакна направени да го заштитат уредот и да ги исчистат екранот кога го вадите телефонот. Фармерките имаат скриен „безбедносен“ џеб за USB стик. Прави фармерки за гикови, вели српскиот блогер Пеѓа Пушеље – Блоговски кој заедно со блогерката Сања Растовач – Аурора го стартуваа овој интересен проект.

Прочитај повеќе