Повеќе од една третина од корисниците во Македонија користат паметни телефони за плаќање онлајн, а над 61 процент се заинтересирани за оваа опција, покажува истражувањето на Visa. Прифаќањето на онлајн плаќањето најмногу е предизвикано од пандемијата. Една четвртина од испитаниците од анкетата на Visa започнале да плаќаат со телефон во пандемијата. Повеќето од учесниците во […]

Прочитај повеќе

(Ова е гостински пост на Иван Ивановски, од Venikom Mobile и основач на македонскиот стартап Lynx.press) Revolut е револуционерен продукт кој почна да станува се попопуларен во Македонија. Според самиот провајдер има повеќе од 5.000 корисници од Македонија кои можат да праќаат и трошат пари. Но, што е толку револуционерно тука? Revolut не наплаќа никаква […]

Прочитај повеќе

Apple Pay и Android Pay се достапни, но најголемиот дел од локалните продавници, дури и во САД не се подготвени за оваа промена, констатира Forbes. За среќа најголем дел од големите ланци веќе овозможуваат плаќање со телефон, но малите бизниси се далеку од прифатлива бројка. Само 27 отсто од продавниците ќе бидат подготвени за плаќањето […]

Прочитај повеќе

Разводот доаѓа очекувано. Компаниите уште во ланскиот септември најавија дека ќе се делат во два посебни ентитета, што сега беше проследено и со официјално известување. Онлајн продавницата и сервисот за плаќање стануваат две одделени компании, и сега PayPal по втор пат ќе биде тргуван на берзата откако беше стартуван пред 17 години. Компаниите велат дека […]

Прочитај повеќе

Купен за 1,5 милијарди долари пред дванаесет години, PayPal ќе остане во сопственост на eBay. Но, oд 2015-та година ќе биде одвоена компанија со која ќе се тргува на берзата. Идејата, според eBay, е да „се капитализира на можностите за раст на двете компании во се побрзо растечкиот свет на трговија и финансиски услуги, и […]

Прочитај повеќе

Apple се обидува да изнајде начин со кој ќе ги натера корисниците да започнат да купуваат продукти од физичките продавниците како што тоа го прават на пример од iTunes. Компанијата интервјура кандидати кои би можеле да го направат последниот исчекор за плаќање со помош на телефони, велат извори од компанијата за Re/code. Компанијата од Купертино […]

Прочитај повеќе

Иако паметните часовници засега имаат улога само како “продолжена рака” на паметните телефони, поради својата природа нудат многу повеќе можности. Како и кај телефоните, иднината на паметните часовници зависи воглавном од апликациите кои ќе бидат на нив. Sony Smartwatch 2, Samsung Galaxy Gear, Pebble се дел од веќе претставените часовници, а на големо се зборува […]

Прочитај повеќе

Facebook бара начин да го направи мобилното плаќање поедноставно. Поедноставувањето, што би било Facebook автоматски да ги пополни податоците како информациите за кредитната картичка, е направено во соработка со PayPal. Во моментов плаќањето оди вака: корисникот кога ќе забележи некој банер или реклама на Facebook, и ако кликне на некој од нив, ќе биде однесен […]

Прочитај повеќе

Наскоро ќе нема потреба да носите кеш или кредитни картички, бидејќи се што ќе ви е потребно да платите е вашиот паметен телефон. Барем така тврдат истражувачите од Pew Research центарот и Универзитетот Елон. Нивното истражување, или поточно анкета на 1.021 инвеститори, акционери и експерти во индустријата за мобилно плаќање, вели дека повеќето испитаници веруваат […]

Прочитај повеќе

Како што беше и најавено, Paypal викендов го претстави Here, новиот сервис на компанијата кој овозможува наплата директно на мобилниот телефон. Служејќи како виртуелен POS терминал, Here ќе овозможи на трговците и сопствениците на бизниси лесно да наплатат со кредитна картичка и брзо да ја процесираат трансакцијата. Here е директен конкурент на Square, сервис започнат […]

Прочитај повеќе

Финансискиот сервис PayPal планира да претстави додаток и апликација за паметни телефони кој ќе треба да му конкурира на Square, пишува GigaOm повикувајќи се на извори блиски до компанијата. За да се разликува од Square, што е мал читач на картички во облик на квадрат кој се додава на паметните телефони и овозможува плаќање преку […]

Прочитај повеќе

Финансискиот сервис PayPal во својот инфографик „Иднината на дигиталните пари“ вели дека до 2016-та нема да е потребен кеш за купување и нема да има потреба да се носи новчаник. Инфографикот го разгледува ефектот на дигиталните трансакции во Велика Британија каде 45 милиони луѓе користат мобилни телефони, од кои скоро половина корисници барем еднаш во […]

Прочитај повеќе