Microsoft ќе затвори 7.800 работни места од кои најголем дел се во Windows Phone одделот. Ова веројатно ќе значи крај за мобилната дивизија на Nokia или барем обемот на телефони кои ги испорачува компанијата ќе биде значително намален. Наместо посебна мобилна платформа која не може да конкурира на iOS и Android, Мicrosoft ќе се обиде […]

Прочитај повеќе

Холандскиот стартап Fairphone, ја претстави новата верзија на својот модуларен паметен телефон, Fairphone 2. Новиот телефон доаѓа со Android 5.1, 5-инчен HD-екран, 4G LTE, 2GB RAM, Gorilla Glass 3, 8 МР задна камера, Snapdragon 801 процесор, дуал SIM слот и Micro SD слот. Дополнително на телефонот е оставен простор на кој би можеле да се […]

Прочитај повеќе

Cyanogen и OnePlus го раскинаа своето партнерство. „Ова е најверојатно последното што го гледаме од партнерството… Двете компании се обидуваат да креираат луди работи, и многу интереси се судираат“, вели Стив Кондик од Cyanogen. Крајот на партнерството помеѓу двете компании е објавен на Global Mobile Internet Conference во Пекинг, а по се доаѓа поради разликите […]

Прочитај повеќе

Xiaomi само од мобилни сервиси оваа година ќе заработи милијарда долари. Четири години откако почнаа со продажба на телефоните, компанијата трикратно ќе ја надмине заработката од мобилни апликации како игри и финансиски апликации, вели Леј Џун, основач на компанијата во интервју за Wall Street Journal. Сепак производството на евтин хардвер, со цени блиску до набавните, […]

Прочитај повеќе

Како што вети претходно Googlе, стартува новиот алгоритам за резултатите од пребарувањата кој ќе ги помести погоре резултатите од сајтовите кои се прилагодени за паметните телефони. Ова значи дека вашиот сајт ако нема мобилна верзија, ќе изгуби на ранг кај Google, и со тоа можни посети. Сепак, доколку страната и податоците се релевантни нема простор […]

Прочитај повеќе

OnePlus ја објави својата верзија на модифициран Android, која може да се користи на One паметните телефони. OxygenOS ќе го замени CyanogenMod-от кој се користеше за One телефоните на кинескиот производител. „Сакаме да потенцираме дека ја направивме првата верзија на оперативниот систем за вие (корисниците), да може да се вклучите во развојот на Oxygen. Да […]

Прочитај повеќе

BlackPhone e телефонот кој на своите корисници им гарантира приватност, и телефон кој наскоро ќе ја доживее и својата втора верзија, Blackphone2. Покрај новиот телефон, најавен е и првиот таблет компјутер BlackPhone+. Станува збор за телефон кој доаѓа со PrivatOS верзија на Android од која се отстранети буквално сите можни безбедносни пропусти, велат од Silent […]

Прочитај повеќе

MobileFirstMk ќе биде конференција за едукација на ентузијастите и развивачите за мобилни технологии. Идејата зад настанот, кој е организиран од Виктор Зубер Стојановски, Наташа Петкова и Ева Пиперевска, има за цел да ги покрие сите аспекти за како се развиваат мобилни апликации – од програмирањето на апликации за трите најпопуларни платформи: Android, iOS и Windows […]

Прочитај повеќе

Samsung и официјално го претстави Galaxy S6 на Mobile World Congress во Барселона. Телефонот е значително подобар од претходникот, и овојпат првите прегледи на Galaxy S6 и Galaxy S6 Edge се преполни со пофалби за Samsung. И овој телефон повторно доаѓа со Edge екран, но за разлика од Note Edge телефонот, Galaxy S6 верзијата доаѓа […]

Прочитај повеќе

Во борбата со тероризмот Пакистан е приморан да принаоѓа покреативни (и подраматични) решенија за заштита на сопствените граѓани. За да ја отстрани можноста терористите да ги користат телефоните, Пакистан донесе закон со кој се забранува користење на телефони за корисници со непознат идентитет. Идентитетот треба да се потврди со оставање на биометриски податоци односно отпечатоци […]

Прочитај повеќе

Првите Ubuntu телефони ќе започнат да се продаваат во Европа веќе оваа недела. Телефоните Aquaris E4.5 Ubuntu Edition ќе бидат достапни преку BQ и ќе чинат 170 евра. За почеток се наменети за ентузијастите, а лоша вест за сите кои се надеваа на PC-хибрид e што првите телефони нема да станат PC доколку се приклучат […]

Прочитај повеќе

Очигледно Microsoft е сериозен кога вели дека сакаат да бидат на сите платформи. Компанијата оваа година претстави десетина апликации за iOS и Android, и сега има над 100 активни мобилни апликации во двете продавници. Најголем дел од овие апликации се бесплатни за корисниците. Покрај финалните верзии Office за Android и iOS, Outlook кои беа објавени […]

Прочитај повеќе