Skype најавува групни видеo повици за корисниците кои на сервисот му пристапуваат преку мобилни уреди. Услугата ќе биде достапна на сите платформи iOS, Android и Windows 10 Mobile. Објавувањето на новата функција коинцидира со десет годишнината на Skypе. Групните видео повици ќе им бидат достапни на сите корисници, но доколку сакате да ѕирнете малку порано […]

Прочитај повеќе

Нема веќе да има договори на две години кога ќе купите нов телефон во САД. Sprint е последниот голем провајдер кој се откажа од долгите договори, што за корисниците значи дека при купувањето на телефоните ќе ја платат полната цена, но понатаму нема да имаат скриени доплати во сметките. За жал, цената на паметните телефони, […]

Прочитај повеќе

Sony Xperia Z5 е еден од оние уреди кои повеќе заслужуваат да бидат фотоапарат, отколку телефон. Телефонот, кој се прослави во новиот филм за Џејмс Бонд, Spectre, доаѓа со 23 мегапикселен сензор, F2.0 G леќа и со 0,03-секунди фокус. „Xperia Z5 е телефон за Џемс Бонд, со камера која заслужува еден шпион… Без разлика на […]

Прочитај повеќе

Сигурно веќе сте забележале дека за сите презентации на сервисите на Google, дури и оние кои се достапни на десктоп платформите се повеќе се користи паметен телефон. Ова не случајно, бидејќи од пред неколку месеци најголем дел од пребарувањата доаѓаат од паметните телефони, јави Venture Beat. „Ова лето за првпат, пребарувањата од мобилните платформи ги […]

Прочитај повеќе

Android сега има над 1,4 милијарди активни корисници, што приближно е една петтина од светската популација. Објавата дојде на претставувањето на новите Nexus уреди, а бројката од 1,4 милијарди е надмината минатитиот месец. „Големината на која се функционира ве остава без здив, компанијта инвестира во големи, отворени ексосистеми, платформи,“ вели Сандар Пичај, новиот директор на […]

Прочитај повеќе

Вториот и третиот најголеми македонски оператори, Vip и One, официјално ќе се спојат во доминантниот one.Vip од 1-ви октомври 2015 година. Потврдата на спојувањето кое беше најавено пред помалку од една година, беше одобрено од Комисија за заштита на конкуренцијата, и беше потврдено од Агенцијата за електронски комуникации (АЕК) која објави детали за што ќе […]

Прочитај повеќе

iPhone доминира со бројките од заработката, но кога бројот на продадени телефони е во прашање iPhone не може да се приближи до Android. Овој тренд ќе продолжи до 2019 години, вели анализата на IDC, но веќе се забележува намалување на продажбата во однос на претходните години поради заситување на пазарот. Битката за освојување на Кина […]

Прочитај повеќе

Откако минатата верзија на кинескиот OnePlus беше прогласена за еден од најдобрите телефони, сите со нетрпение чекаа да го видат и вториот телефон. Тој пристигна и веќе доби позитивни оценки од првите рецезенти на OnePlus 2. Се чини дека повторно станува збор за одличен и евтин телефон кој може да им конкурира на Samsung, Apple, […]

Прочитај повеќе

Google ја најави новата верзија на Android, официјално 6.0, но и со послатко име – Marshmallow. Новата верзија доаѓа веќе наесен, а preview верзијата е веќе готова, но барем за сега не е потготвена за сите корисници. Еден од новитетите кои корисниците веднаш ќе ги забележат на Android 6.0 е промена за пермисиите и повеќе […]

Прочитај повеќе

Samsung ќе се обиде да ги намали загубите со два нови џиновски телефони. За разлика од конкурентите, јужнокорејскиот гигант иако е лидер на пазарот, сепак бележи последователни загуби во изминатите два квартали. Но, како беше најавено на големoт настан во Њу Јорк, Samsung се надева дека новите Galaxy S6 Edge+ и Note 5 ќе ги […]

Прочитај повеќе

Google ќе го поедностави купувањето од мобилната апликација на пребарувачот. Решението е супер едноставно, па можеби е вистинско изненадување зошто компанијата го нема имплементирано досега. Новитет барем за корисниците ќе биде единствено „купи“ копчето кое е додадено во резултатите од пребарувањата, за жал притискање на копчето нема веднаш да го купи производот, туку го носи […]

Прочитај повеќе

Ah, Commodore, компјутерот кој направи многу за ИТ светот и кој го пропадна во 1994-та година. Но, сега дваесет години подоцна брендот се враќа и тоа со паметен телефон – PET. Брендот беше купен од италијанските претприемачи кои веруваат дека можат да профитираат од носталгијата по култниот бренд. PET, именувам според компјутер од 1982-ра година, […]

Прочитај повеќе