Еден од наjпопуларните сервиси за разговор, WhatsApp, наскоро ќе додаде видео разговор. Функцијата сè уште е во бета фаза, но наскоро би можела да се најде и на активната верзија, вели Android Authority. Викендот дел од корисниците забележаа промени во копчето за аудио повик, по неговото притискање можеа да одберат помеѓу видео и аудио повици. Дел […]

Прочитај повеќе

Google Translate сега е подлабоко интергиран во Android апликациите, а со самото копирање на текст се активира иконата која овозможува превод директно во апликацијата. Google Translate има над 500 милиони корисници, а најголем дел од нив се надвор САД, вели компанијата на својот блог. Уште подобро, овој превод може да се користи и офлајн и тоа […]

Прочитај повеќе

Британскиот оператор Lycamobile ќе биде трет виртуелен оператор кој ќе се обиде да се натпреварува во Македонија. Пред него имавме неуспешни обиди на WTI и Албафон, а по него веќе имаме два огромни оператори Telekom и one.Vip кои имаат сериозна контрола врз локалниот пазар. Компанијата влегува на македонскиот пазар по спојувањето на One и Vip, […]

Прочитај повеќе

Дали технологијата конечно ќе успее да им стави крај на силувањата на јавни места во Индија, или пак производителите на телефони ќе ги игнорираат властите кои бараат поголема поддршка против насилството? Од 2017 сите телефони кои ќе продаваат во Индија ќе мораат да имаат „копче за паника“, a од 2018 година секој телефон ќе мора […]

Прочитај повеќе

Градежниот гигант Dewalt претстави издржлив паметен телефон чија целна група се градежните работници. Според компанијата, постои побарувачка на телефони кои можат да издржат услови на работно место. Цената на уредот не е занемарлива, чини 550 долари, но купувачите добиваат телефон кој може да издржи пад од 2 метра врз бетон, но и температури од -20 […]

Прочитај повеќе

За да докаже дека сите телефони се подеднакво небезбедни, white hat хакерoт од Германија, Карстен Нол, успеа на емисијата 60 Minutes на CBS да хакне iPhone преку SS7 мрежата, која е центар на мобилната комуникација. „Со помош на телефонскиот број може да дознаете каде се наоѓаат луѓето, каде работат, со кои луѓе се среќаваат. Може […]

Прочитај повеќе

Blackberry ќе претстави два нови телефони со Android оперативен систем, вели директорот Џон Чен. Компанијата останува доследна на својот бренд, па едниот од телефоните доаѓа со физичка тастатура, додека другиот е стандарден паметен телефон со голем екран. Новитет со новите Blackberry телефони е што компанијата се откажува од пазарот на ексклузивни модели и наместо тоа […]

Прочитај повеќе

Ако претходната конференција на Apple беше фокусирана на големите уреди, сега на најновата, компанијата се фокусираше на моќ спакувана во помалку инчи. Apple ги претстави новиот 4-инчен iPhone, помал iPad Pro и iOS 9.3 на својата Worldwide Developers Conference во Сан Франциско. Новиот iPhone SE е всушност помала верзија на iPhone 6S. Телефонот доаѓа со […]

Прочитај повеќе

Новата верзија на Android N Developer Preview е достапна за сите развивачи кои сакаат да започнат со прилагодување на своите апликации, но и за љубопитните корисници и Android ентузијасти кои сакаат нешто порано да ја видат новата верзија на оперативниот систем. Оперативниот систем ќе биде достапен преку надградба од Google, а ќе можат да го […]

Прочитај повеќе

Cyanogen стартува нова платформа за модови (Mod Ready) која ќе им овозможи на девелоперите подлабока интеграција на апликациите или сервисите во оперативниот систем кој е базиран на Android. Објавата доаѓа на Mobile World Congress во Барселона, а први кои се приклучуваат се Microsoft. Гигантот најави интеграција на Cortana, Skype, OneNote и Hyperlapse во Cyanogen. Овие […]

Прочитај повеќе

Новата верзија на Samsung Galaxy, S7 и дефинитивно ќе биде водоотпорна. Телефонот официјално ќе биде претставен на Mobile World Congress во Барселона, но досега се објавени доволно податоци и самите да можете да си го склопите телефонот. На само неколку дена пред официјалното излегување Samsung ја презентираше официјалната тизер најава за Galaxy S7. Доколку судиме […]

Прочитај повеќе

Microsoft објави дека има 74 Android партнери во 25 држави кои ќе ги преинсталираат Windows апликации во нивните телефони. Acer е последниот кој се приклучи на оваа листа, јави Gadgets. Ова е огромен успех на директорот Сатја Надела кој веднаш кога дојде на чело на Microsoft, најави враќање на компанијата на старата пракса на освојување […]

Прочитај повеќе