„Глупавиот“ телефон Light кој на своите корисници требаше да им овозможи основна функционалност, ќе доцни со испораките. Оригинално телефонот требаше да пристигне на крајот на овој месец, но поради непредвидени проблеми за најголем дел од поддржувачите ќе биде достапен идната година. Проблемите се поради дел од функционалностите на iOS кои не можат да се прилагодат. […]

Прочитај повеќе

Новиот патент на Samsung претставува нов модел на телефон кој се преклопува. За разлика од досегашните вакви уреди новиот патент на Samsung претставува телефон кој доаѓа со екран на целата површина. Ова значи дека форматот на екранот може да биде многу подолг и потенок. Компанијата поодамна најави дека ќе започне да користи OLED екрани кои […]

Прочитај повеќе

Дали поради недостатокот на вистински „flagship“, Android-телефон; дали поради ужасниот старт на Galaxy Note 7 или бидејќи станува збор за одличен телефон; Google не може да постигне со испораките на Pixel уредите. Изгледа дека порачките на првите телефони од компанијата ги надминаа и најоптимистичките надежи на Google. Компаниjaта доцни со дел од испораките, а проблемот […]

Прочитај повеќе

Кинескиот производител на паметни телефони Xiaomi вчера претстави нов телефон Mi Mix и сите се воодушевени од неговиот дизајн. Дизајнер на уредот е Филип Старк, а овој пат резултатот е одличен. Она што е најимпресивно е што иако Mi Mix изгледа на концепт телефон, ќе биде достапен во продажба. Она што го разликува телефонот од конкуренцијата […]

Прочитај повеќе

Новите телефони кои ги претстави Google не се никакво изненадување. Изгледот на телефонот, логото и ребрендирањето од Nexus во Pixel, се беше познато пред воопшто да почне настанот. Познато беше и дека компанијaта ќе претстави два уреди Pixel и Pixel XL. Сепак ова се први телефони кои доаѓаат директно под капата на Google. Компанијата долго време се […]

Прочитај повеќе

Поголемиот дел од нас не водиме сметка при полнењето на паметните телефони и обично ги користиме сѐ додека батеријата не „падне“ на критичните 5%, а потоа ги приклучуваме на полнач и ги оставаме така цела ноќ. Но, доколку го полните паметниот телефон на паметен начин, би можеле не само да го намалите времето на полнење […]

Прочитај повеќе

Samsung официјално го претстави новиот паметен телефон, Galaxy Note 7. Доколку ги следите уредите на Samsung најверојатно забележавте дека компанијата го прескокна Note 6 и вложија труд во Note 7. Ова нема да ги обесхрабри, бидејќи судејќи по првите прегледи, телефонот не само што ги воодушеви сите, туку и го прогласија за најдобар телефон на Samsung […]

Прочитај повеќе

Lenovo ги претстави првите модуларни телефони од Moto Z и Moto Z Force, а овие телефони можат да бидат прототип за успешен модуларен телефон, вели The Next Web. Двата уреди се со стандарден хардвер за flagship уред: екранот е 5.5-инчен QHD AMOLED, прекриен си заштита од вода, Snapdragon 820 процесор и Adreno 530 графички процесор, […]

Прочитај повеќе

Мобилните уреди се изборот на најголемиот број на корисниците, и сега станаа првите екрани на кои погледнуваме, вели анализата на Appannie. Корисниците сега користат повеќе време во апликациите, а користењето на апликации е во постојан пораст. За само две години времето кое луѓето го поминуваат користејќи апликации е двојно зголемено, тренд кој продолжува благодарение на […]

Прочитај повеќе

Јужнокорејскиот гигант Samsung ги претстави првите Universal Flash Storage (UFS) мемориски картички кои би требало да ги заменат досегашните microSD картички. Но, сè уште нема уред на кој може да се користат. Картичките кои ги претстави Samsung се со капацитет од 32, 64, 128 и 256 гигабајти. Првичните претставени резултати се импресивни, од новите картички […]

Прочитај повеќе

Британскиот виртуелен оператор Lycamobile официјално стартува во Македонија, откако беше претставен во земјата како еден од условите за да се се оствари спојувањето меѓу Vip и One. Во некои земји Lycamobile се наоѓа во хаотична ситуација поради обвиненија за перење пари, но сепак се работи за еден од најголемите светски виртуелни оператори со операции во […]

Прочитај повеќе

Новиот телефон на Asus, ZenFone 3 Deluxe, е можеби eден од најубавите телефони кои ги очекуваме наскоро. Она што го разликува телефонот од сите останати, е што Asus пронајде начин да ги избегне линиите кои се оставаат за антените, креирајќи телефон со минималистички и прекрасен дизајн. ZenFone 3 е целосно изработен со алуминиум, што дава чувство […]

Прочитај повеќе