По неколку неделни шпекулации конечно Google официјално ги објави своите нови мобилни телефони Pixel и Pixel XL. Телефоните се дизајнирани и концепирани целосно од Google, додека пак се произведени од страна на HTC. Мобилните се достапни со 5 инчен 1080p и 5.5 инчен Quad HD дисплеј, опремени со Google Assistant и Snapdragon 821 процесор, а […]

Прочитај повеќе

„Паметните телефони и таблет компјутерите го револуционизираа начинот како пристапуваме до информации, и денес луѓето конзумираат неверојатни количини на вести на својот мобилен“, вели Google во блог пост во кој го најави Accelerated Mobile Pages. Oва е одговорот на Google на Facebook Instant Articles, но и на дел условно помали сервиси како News на Apple. […]

Прочитај повеќе

Со цел да ја подобрат својата услуга на мобилните уреди, New York Times се реши да ја блокира десктоп страната за вработените во весникот. Секој пристап до страната вработените ќе можат да го направат преку паметен телефон или таблет компјутер. It’s @nytimes mobile week! We’re blocking access to desktop home page in our building. What […]

Прочитај повеќе

Интернет на нештата е следниот голем чекор за паметните уреди, фрижидери и кафемати поврзани на интернет, плаќање со мобилни уреди и регулација на температурата на климата преку интернет, се само дел од примерите од оваа технолошка револуција. Иако сеуште овие уреди не се премногу застапени или искомерцијализирани, проекти како Gecko, кои ја започнуваат транзицијата се […]

Прочитај повеќе

Microsoft е сериозен во своите намери сериозно да не подзамисли и да ги одбереме токму Surface таблет компјутерите или Windows Phone паметните телефони. Новата понуда на компанијата трае до 27 октомври, а овозможува корисниците да ги заменат своите iPhone, iPad или Android уреди, за вредносни ваучери со кои можат да купат Microsoft мобилни уреди. Откако минатата недела […]

Прочитај повеќе

Таблетот на Amazon, Kindle, со 42.5 отсто од измерениот сообрaќај е најупотребуван Android таблет компјутер за пристап на интернет на северноамериканскиот пазар. Сепак кога станува збор за најкористен таблет компјутер, првото место останува во „рацете“ на iPad со 84.3 отсто од интернет сообраќајот и пораст од 1.9 отсто од јуни, покажува анализата на Chitika. Интересно […]

Прочитај повеќе

Со сè поголемата достапност на мобилниот интернет, дури 47 отсто од електронската пошта се отвора на преносни уреди: паметни телефони или таблет компјутери. Анализата е направена на над 250 милиони отворени пораки, пренесува The Next Web. Токму поради ова е потребна еволуција на електронската пошта која ќе биде интерактивна, со цел подобро искуство на корисниците […]

Прочитај повеќе

Иако паметните часовници засега имаат улога само како “продолжена рака” на паметните телефони, поради својата природа нудат многу повеќе можности. Како и кај телефоните, иднината на паметните часовници зависи воглавном од апликациите кои ќе бидат на нив. Sony Smartwatch 2, Samsung Galaxy Gear, Pebble се дел од веќе претставените часовници, а на големо се зборува […]

Прочитај повеќе

Samsung Galaxy S3 е најдобриот паметен телефон, а Nexus 7 е најдобриот таблет компјутер вели жирито на Global Mobile Awards кои се одржаа на Mobile World Congress во Барселона. Samsung Galaxy S3 својата награда ја заслужи поради доминацијата на повеќе пазари, но и поради тоа што е првиот телефон кој покажува дека Android може да му конкурира […]

Прочитај повеќе

Скоро секој шести жител на западна европска земја, покрај паметен телефон, има и таблет компјутер, велат comScore кои направија анализа во Шпанија, Италија, Франција, Германија и Британија. Ова е пораст од 6,2 отсто од лани кога 9,3 корисници на паметни телефони имаа и таблет компјутер. Но, сепак не треба да се заборави дека зборуваме за […]

Прочитај повеќе

Годинешниве Олимписки игри поставија нови стандарди за тоа како ќе се врши преносот на спортски настани во иднина. Од стримање на речиси сите настани во живо преку веб и мобилни уреди, до апликации кои ви помагаат да ги следите содржините кои ве интересираат и интеграција со друштвените мрежи. Тоа што е нов тренд од овие игри […]

Прочитај повеќе

Според извештајот на Cisco во 2012 ќе забележиме огромен раст на мобилните уреди, а воедно и на сообраќајот со информации примени и пратени од мобилни телефони. Сообраќајот на информации од мобилни се зголемил повеќе од два пати од 2011 година. Како што мобилните компјутери добиваат поголема моќ во однос на перформансите, и стануваат попристапни/поефтини за […]

Прочитај повеќе